Hlavní navigace

Accenture: Pandemie urychlila digitalizaci i ve firmách, které dříve technologie přehlížely

31. 5. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © atanas.dk - Fotolia.com
Firmám, které během pandemie vsadily na technologické inovace, podle studie Accenture rostou příjmy několikanásobně rychleji než jejich konzervativní konkurenci.

Společnost Accenture ve své studii uvádí, že firmy, které během pandemie covidu-19 výrazně investovaly do technologií, v porovnání s konkurencí významně zlepšily své možnosti růstu. Technologie se dle Accenture staly podstatou ekonomického růstu a umožňují firmám nejen přežít, ale být úspěšnější.

Studie ukazuje, že rozšiřování investic do cloudu, AI a dalších technologií, přináší skupině firem označované jako tzv. „Leaders“ pětinásobně rychlejší růst příjmů v porovnání s těmi, které do technologií neinvestují stejně.

Pro srovnání – ještě před několika lety bylo tempo růstu lídrů podle společnosti Accenture jen 2x rychlejší ve srovnání s tzv. Laggards (Loudaly).

Téměř pětina firem jsou Skokani

Společnost uvádí, že zároveň se objevila nová kategorie společností, tzv. „Leapfroggers“ (Skokani), která tvoří 18 % z celého vzorku. Tato skupina vyniká ve schopnosti rychle zvládnout rovnováhu mezi výhodami systémů a rychlými inovacemi.

Skokani byli podle analytiků schopni se transformovat v krátkém časovém období prostřednictvím agresivní technologické strategie a přeměnit výzvy uplynulého roku na obchodní příležitosti.

Průzkum probíhal na vzorku 4 300 firem a přidělil jim skóre na základě stability systémů a schopnosti inovovat. Studie rozdělila společnosti na Lídry (top 10 %), Skokany (18 %) a Loudaly (25 %), a zkoumala finanční výkonnost každé skupiny.

Replatform, reframe, reach

Studie zároveň ukázala, že rozvíjející se technologické strategie jsou úspěšnější, pokud v nich společnosti zohlední tři základní aspekty, jež Accenture označuje jako replatform, reframe a reach.

Replatform neboli přechod do cloudu podle analytiků podpoří sílu systémů, pomůže s eliminací nadbytečných nebo zastaralých technologií a dat, a současně zpřístupní výpočetní výkon a flexibilitu. Do roku 2017 přijalo nějakou formu cloudové technologie 80 % Skokanů, do roku 2020 ale toto číslo vzrostlo na 98 %.

Reframe značí přechod na technologickou strategii, která je založena na inovacích. Skokani excelují právě proto, že mění zavedený způsob myšlení a pohlížejí na případné výkyvy v cyklech jako na příležitost k inovacím.

Škálování nových technologií se dle Accenture stalo během pandemie nejvyšší prioritou této skupiny firem a 67 % z nich se snaží zvýšit příjmy z vedlejších obchodních činností prostřednictvím inovací a adopcí nových funkčností, služeb a obchodních modelů.

Reach označuje zpřístupnění a adopce technologií napříč interními obchodními procesy a zaměření se na zvyšování kvalifikace zaměstnanců, jejich spokojenost a duševní zdraví. Téměř dvě třetiny (65 %) vedoucích pracovníků ze skupiny Lídrů upřednostňuje spokojenost zaměstnanců, ve srovnání s pouhými 43 % Loudalů.

Cloudové zabezpečení je nejvyšší prioritou

Více než 70 % Lídrů zvýšilo investice do cloudového zabezpečení a 68 % do hybridního cloudu,“ komentuje Adam Leščišin, Danubia Region Technology Advisory Lead ve společnosti Accenture.

Další prioritou se stávají technologie internetu věcí (70 %), umělá inteligence a strojové učení (59 %). Budování cloudové platformy přináší úspory nákladů, které je pak možné investovat do jiných oblastí IT, od každodenní údržby a provozu až po technologické inovace,“ dodává.

Firmy označované jako Skokani podle Accenture transformovaly své technologické strategie a priority v krátkém časovém rámci, v reakci na krizi nasadily o 17 % více pokročilých a nově vznikajících technologií, zároveň dále rozvíjely technologie ve svých podnicích.

Tyto společnosti podle analytiků zároveň urychlily organizační změny, aby plně využily výhody technologií a zkrátily transformace probíhající dříve několik let na pouhé měsíce.

Zdroj: Accenture

Čtěte dále

Eset: Chybně napsané ovladače jsou pro útočníky vítaným nástrojem k napadení Windows
Eset: Chybně napsané ovladače jsou pro útočníky vítaným nástrojem k napadení Windows
STRV v roce 2021 vyrostlo o 18 %, dosáhlo obratu přes 400 milionů korun
STRV v roce 2021 vyrostlo o 18 %, dosáhlo obratu přes 400 milionů korun
Soitron: České průmyslové podniky si s digitalizací nedělají hlavu, neřeší jí až pětina z nich
Soitron: České průmyslové podniky si s digitalizací nedělají hlavu, neřeší jí až pětina z nich
Petra Heinrich Liedtke je novou viceprezidentkou VMwaru v EMEA
Petra Heinrich Liedtke je novou viceprezidentkou VMwaru v EMEA
Gartner: Dobré zprávy, globální trh IT letos vyroste o 5 %
Gartner: Dobré zprávy, globální trh IT letos vyroste o 5 %
Infor spouští nový Infor Marketplace
Infor spouští nový Infor Marketplace