Hlavní navigace

Axis Communications: Co ovládne bezpečnostní byznys v roce 2023?

12. 1. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Bezpečností budou letos rezonovat hybridní architektury navržené na míru i nová evropská legislativa.

Společnost Axis Communications zveřejnila předpověď šesti klíčových technologických trendů v bezpečnostním sektoru na nadcházející rok.

Jejím autorem je Johan Paulsson, který do společnosti nastoupil v roce 2008 a jako její technický ředitel v současné době nese celkovou odpovědnost nejen za celé portfolio produktů, ale také za strategické úvahy o tom, co může přinést budoucnost.

Posun k akční inteligenci

Využívání umělé inteligence a strojového učení se v posledních letech podle Paulssona soustředilo na analýzy, které pomáhaly přesněji klasifikovat různé objekty. Teď je čas posunout se na další úroveň, od samotné analýzy k aktivnímu využití dat v různých scénářích.

Spíš, než aby nás inteligentní funkce jen upozorňovaly, že něco není v pořádku, nám přímo pomůžou zvolit správnou reakci na určité situace. Paulsson v tomto kontextu dodává, že mantrou roku 2023 se stane „od analytiky k akci“.

Hybridní architektury navržené na míru

Technologický ředitel Axisu píše, že v současnosti se v bezpečnostních systémech všeobecně uznává jako nejvhodnější hybridní technologická architektura, která kombinuje lokální servery, cloud a výkonná koncová zařízení na okrajích sítí (edge computing).

Podle něj neexistuje jen jedno univerzální řešení pro všechny situace. Proto je třeba vždy nejdříve zvážit potřeby konkrétní instalace a potom definovat hybridní řešení, které bude tyto potřeby splňovat.

Vznikají dílčí trendy v kyberbezpečnosti

Paulsson zdůrazňuje, že kybernetickou bezpečnost už nelze vnímat jen jako jedno téma, ale jako několik vzájemně propojených oblastí. Dodavatelé budou aktivnější ve snaze vyhovět předpisům a být transparentní napříč těmito oblastmi.

Příkladem je podle něj i navrhovaná legislativa Evropské komise o kybernetické odolnosti NIS 2 a Cyber Resilience Act, které budou klást větší důraz na výrobce hardwaru i softwaru ve většině odvětví, aby zajistili bezpečnost svých výrobků při uvedení na trh i během celého jejich životního cyklu.

Nad rámec bezpečnosti

Jedním z nejvýznamnějších trendů v bezpečnostním sektoru a zároveň rovněž významnou příležitostí je podle technologického ředitele Axisu posun mimo oblast bezpečnosti.

Dohledové kamery se dnes stávají výkonnými senzory a lze s nimi vytvořit pokročilou datovou a senzorickou síť s potenciálně neomezenými možnostmi při zajištění ochrany zdraví, provozní efektivity a při sběru dat pro libovolnou sféru ekonomiky. 

Udržitelnost a klimatické změny vždy v centru zájmu

Organizace budou pokračovat ve zlepšování svých environmentálních, společenských a obchodních praktik s ohledem na udržitelnost v nejširším smyslu toho slova. Axis ovšem očekává, že se pozornost v roce 2023 mnohem intenzivněji zaměří především na klimatické změny.

I když organizace podle Paulssona můžou vyvíjet velké úsilí ke snížení emisí z vlastních provozů, celkový dopad může být slabý, pokud jejich dodavatelské a odběratelské řetězce nevyznávají hodnoty vedoucí k témuž cíli.

Od výrobců technologií se tedy bude očekávat, že prokážou, jak jejich produkty a služby přímo podporují cíle udržitelnosti i u jejich partnerů a vytvářejí efektivní postupy, které pomáhají snižovat emise také těmto organizacím, uzavírá Paulsson.

Zvýšený důraz na regulaci

Společnost doplňuje, že i v roce 2023 budou pokračovat snahy regulovat technologie za účelem ochrany soukromí a lidských práv. Firmy budou muset přijímat a dodržovat přísnější nařízení vedoucí k transparentnosti a etickému jednání. 

top100

Příkladem může být AI Act o umělé inteligenci navrhovaný Evropskou unií, který má za cíl přiřadit používání umělé inteligence zvláštní kategorie rizik. Podle Axisu se tak jedná o první právní rámec v oblasti umělé inteligence.

Zdroj: Axis Communications

Čtěte dále

ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení