Hlavní navigace

Axis: Technologickými trendy bude letos mimo jiné rezonovat i skepticismus

3. 1. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © atanas.dk - Fotolia.com
V roce 2022 by podle CTO společnosti Johana Paulssona mělo například vzrůst užívání digitálního podpisu k ověření pravosti videozáznamu.

Johan Paulsson, technický ředitel společnosti Axis Communications, již tradičně vytvořil seznam technologických trendů, jež podle něj budou ovlivňovat bezpečnostní sektor.

Napříč všemi trendy se podle něj bude i v příštím roce prolínat téma „důvěra“. V průběhu let jsme již mluvili o důvěře ve využívání získaných dat nebo o důvěře v bezpečnost systémů.

Vidíme, jak je důležité sladit aktuální tempo technologických inovací s budováním důvěry ve využívání nových technologií. Pohled do roku 2022 nám ukazuje, kolik zajímavých technologických trendů může být v krátké době spojeno s potřebou vybudovat důvěryhodný technologický ekosystém.

1) Univerzální propojení v hybridních prostředích

Koncový uživatel podle Paulssona již nevnímá technologickou architekturu. Protože je vše „propojeno“, nezáleží na tom, zda zpracování a analytika probíhá přímo v zařízení, na místním serveru nebo v cloudu.

„Propojení“ se stalo standardem a jsme přesvědčeni, že většina dohledových řešení bude nakonec více či méně využívat hybridní architekturu.

2) Kybernetická bezpečnost se rodí ze zdravého skepticismu

Paulsson píše, že díky pandemii covidu-19 a potřebě flexibilnější práce se mnohem víc zařízení připojuje na dálku s využitím internetu.

Podepsaný firmware, pravidelné aktualizace, zabezpečené spouštění zařízení, šifrování dat a videa nebo i zabezpečená identita se v zákaznických řešeních stanou nezbytnými a koncept tzv. Zero Trust sítě bude nově vyžadovaným standardem.

3) Ověření pravosti všeho

V důsledku možné manipulace s videozáznamem a stále sofistikovanějších způsobů, jak lze vytvářet a falšovat realisticky vypadající obraz, bude podle CTO Axisu přímo do videa přidán digitální podpis již v čase a místě jeho zachycení

To by poskytlo jasný důkaz, že video bylo pořízeno konkrétní kamerou a že s ním dále nebylo manipulováno. Paulsson zdůrazňuje, že je nezbytné vytvořit standard pro zajištění autenticity videozáznamů.

4) Umělá inteligence se stane etablovanou a akceptovanou technologií

AI se podle Paulssona stane součástí každého aspektu videodohledu, od konfigurace kamer přes vylepšení kvality obrazu až po efektivní video analýzy. Technologie jako taková by podle něj neměla být regulována, ale mohly by se regulovat případy jejího použití.

V oblasti videodohledu pak společnost Axis Communications vidí iniciativy, které mají za cíl podpořit implementaci AI eticky a bez zaujatosti.

5) Covid-19 jako katalyzátor

Pandemie podle technického ředitele vyústila také v problémy v dodavatelském řetězci. Stále více organizací se vrací k modelu navrhovat si vlastní polovodičové systémy nebo systémy na čipu (SoC).

Tento zdánlivě nový trend je ale něco, co společnost Axis se systémem Artpec dělá již léta, a očekává, že navrhování vlastních SoC optimalizovaných pro konkrétní aplikace bude využívat stále více firem v bezpečnostním sektoru i mimo něj.

6) 5G stále hledá své místo

Paulsson v neposlední řadě uvádí, že zatímco se velká část 5G soustředí na zlepšení výkonu sítí pro spotřebitelské aplikace, Axis vnímá jako mnohem zajímavější nasazování této technologie ve vznikajících soukromých sítích.

Tyto sítě podle něj ukazují skutečný potenciál 5G pro řešení videodohledu z pohledu velkých zákazníků, kteří mají svůj business diverzifikovaný ve více lokalitách a mohly by přinést zvláštní výhody zejména z pohledu kybernetické bezpečnosti.

Zdroj: Axis Communications

Čtěte dále

Petra Heinrich Liedtke je novou viceprezidentkou VMwaru v EMEA
Petra Heinrich Liedtke je novou viceprezidentkou VMwaru v EMEA
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
NÁŠ NOVÝ WEBCAST: Zálohování firemních dat
NÁŠ NOVÝ WEBCAST: Zálohování firemních dat
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Gartner: Dobré zprávy, globální trh IT letos vyroste o 5 %
Gartner: Dobré zprávy, globální trh IT letos vyroste o 5 %
Infor spouští nový Infor Marketplace
Infor spouští nový Infor Marketplace