Hlavní navigace

CES Unveiled odhalilo pět hlavních technologických trendů pro příští rok

21. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: ChannelWorld
Historicky první konference CES Unveiled Prague představila technologie lokálních i globálních hráčů a nalákala na trendy, které byste rozhodně měli sledovat.

Shawn G. DuBravac, chief economists v Consumer Electronics Association pořádající veletrh CES v Las Vegas, představil na akci CES Unveiled v Praze hlavní technologické trendy, které ovlivňují trh elektroniky a výpočetní techniky a neměly by vám ujít.

Pět hlavních trendů, které stojí za to sledovat.

1. „Nový hlas computingu“

Zatímco v roce 1995 byla chybovost strojového rozpoznávání lidského hlasu v podstatě 100%, v roce 2013 selhávala jen v 23 % a v roce 2017 již má překonávat samotnéhočlověka. Podle DuBravaca technologie rozpoznávání hlasu v posledních 36 měsících pokročila více než v posledních 30 letech.

V důsledku toho začíná mizet grafické rozhraní (GUI). Dopad na to má rozmach nositelné elektroniky a netradičních výpočetních zařízení, pro které je hlas novým počítačovým rozhraním. „Vocal computing“ má nahradit také rozhraní pro komunikaci s roboty (i domácími roboty typu vysavače). Shawn DuBravac připomenul, že vznikají hub zařízení Amazon Echo, které zprostředkovávají interakci s další elektronikou.

2. Propojení zařízení

Většina zařízení se mezi sebou začíná propojovat. DuBravac doslova uvedl, že „software požírá hardware a zároveň hardware požírá software“. Propojení dat z různých fitness a zdravotních monitorů a trackerů zlepšuje funkcionalitu. Podle DuBravaca roste rozvoj chytrých domácností – stejně jako elektrifikace a domácí kanalizace v poválečné éře umožnila rozvoj myček, dnes broadband a Wi-Fi podporují chytrou domácnost.

3. Transformace dopravy

Shawn G. DuBravac upozornil také na fyzický projev dat a agregované učení typu Google aut, které se „učí“ samy řídit na základě reálného provozu. To má dopad na transformaci přepravy, kterou mění technologie asistovaného řízení a samořiditelná auta. Odvětví se ale mění i pod vlivem dalšího trendu – dronů.

4. Umělá inteligence proniká do každodenních životů lidí i firem

Výše zmíněné trendy se koncentrují do „umělé inteligence“, která bude stále více zasahovat do života každého z nás.

5. Smíšená realita

Kombinace virtuální reality a augmentované reality má přinést smíšenou realitu. „Mixed reality“ je podle DuBravaca trend ve smyslu „očekávejte neočekávané“.

Všechny tyto trendy se odráží v tom, co můžete vidět na veletrhu CES, který přináší nejnovější inovace v oblasti elektroniky. V Las Vegas se ho účastní přes 170 000 návštěvníků, které čeká více než 3 800 vystavovatelů, z toho 20% firem před třemi lety ještě neexistovalo. Na CES Unveiled v Praze to uvedl Gary Shapiro, prezident a CEO, CTA.

Zdroj: ChannelWorld

Čtěte dále

Jak pandemie a trendy mění spolupráci vendora a distributora
Jak pandemie a trendy mění spolupráci vendora a distributora
Síť, spol. s r.o. se nově jmenuje Thein Digital
Síť, spol. s r.o. se nově jmenuje Thein Digital
Jiří Bracek vede vývoj technologií v Esetu
Jiří Bracek vede vývoj technologií v Esetu
IDC: Dodávky skládacích telefonů v roce 2026 překonají 40 milionů
IDC: Dodávky skládacích telefonů v roce 2026 překonají 40 milionů
Tech Data obdržela uznání od společností Microsoft a HPE
Tech Data obdržela uznání od společností Microsoft a HPE
Dejte vysvědčení svým výrobcům a distributorům v ChannelWorld Awards 2018
Dejte vysvědčení svým výrobcům a distributorům v ChannelWorld Awards 2018