Hlavní navigace

Česká SMB jsou na štíru s konektivitou i využíváním moderních IT trendů (ZyXel)

30. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © fotodesign-jegg.de - Fotolia.com
Studie ZyXelu odhalila nepříjemné statistiky. České malé a střední podniky velmi málo používají moderní technologie a disponují nedostatečnou konektivitou. Ta přitom podle studie vede k frustraci, nespokojenosti a horší produktivitě.

Společnost ZyXel zveřejnila studii The SME Connectivity Manifesto, která mapuje rozšíření využívání moderních IT trendů (cloud, BYOD, VoIP a další) v evropských malých a středních podnicích. Respondenty průzkumu byli kancelářští pracovníci z pěti evropských zemí včetně ČR.

Část závěrů studie jsme vám již přinesli v tomto článku.

Na chvostu v cloudu a zavřeni v kanceláři

Českým malým a středním podnikům výsledky studie bohužel příliš nelichotí. Z pěti zkoumaných zemí (kromě ČR šlo o Německo, Nizozemí, Spojené království a Švédsko) vycházely tuzemské SMB v řadě ukazatelů nejhůře, nebo, chcete-li, nejkonzervativněji.

Například cloudové služby (studie jako příklady uvádí Dropbox, Google Docs nebo Salesforce) využívá necelých 20 % malých a středních podniků v ČR, zatímco v Německu je jejich podíl více než dvojnásobný.

Podobné je to u možnosti práce mimo kancelář – zatímco ve Švédsku dosahuje podíl pracovníků, kteří mohou pracovat z domova, téměř poloviny a v dalších zemích se pohybuje kolem 40 %, v ČR mělo tuto možnost jen 20 % respondentů.

Lepší než na ostrovech, ale jen trochu

Ani v dalších ukazatelích na tom české podniky nebyly dobře, jakkoliv dopadly lépe než ty britské. Co se týče trendu BYOD, vlastní zařízení může v práci používat čtvrtina českých respondentů, (v Británii pětina), jenže v Německu jich je téměř 45 %.

Využívání služeb VoIP (hlasová komunikace přes internet) je ve sledovaných zemích rozšířeno podobně. Vede Nizozemí, kde takto volá 28 % podniků, v Německu, Švédsku a ČR je to mezi 22 % a 24 % a na konci je opět Spojené království s 20 %.

Výčet nedostatků britských firem končí nedostupností bezdrátového internetu, který nemají k dispozici zaměstnanci 63 % tamních podniků. ČR se však, stejně jako v předchozích dvou případech, nachází na druhém nejhorším místě – bezdrátový internet u nás v práci nemá více než polovina respondentů.

ČR však překvapivě vede v ukazateli spokojenosti s firemním připojením. Zatímco v Nizozemí uvedlo 85 % respondentů, že je jejich domácí připojení lepší než to v práci, v ČR to bylo „pouze“ 75 %.

Špatná konektivita, špatné výsledky

Studie končí otázkami týkajícími se vlivy špatné konektivity na pracovní výsledky. Necelá polovina (45 %) českých respondentů uvedla, že se vlivem špatné konektivity cítí být méně produktivními.

cyber23

Celkem 48 % všech respondentů se shoduje, že je špatná konektivita frustruje, 30 % Čechů pak dodalo, že jsou díky ní nespokojeni se svými pracovními podmínkami.

Zdroj: ZyXel

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
Dejte vysvědčení svým výrobcům a distributorům v ChannelWorld Awards 2018
Dejte vysvědčení svým výrobcům a distributorům v ChannelWorld Awards 2018
Tech Data obdržela uznání od společností Microsoft a HPE
Tech Data obdržela uznání od společností Microsoft a HPE
Jak pandemie a trendy mění spolupráci vendora a distributora
Jak pandemie a trendy mění spolupráci vendora a distributora
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu