Hlavní navigace

Český Dell World 2014: Konvergence, rychlost 5 000 000 IOPS a dotyk

16. 1. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: ChannelWorld
České zastoupení společnosti Dell uspořádalo v Praze seminář Dell World, na kterém prezentovalo nejnovější informace z portfolia klientských i enterprise zařízení včetně novinek čerstvě oznámených na celosvětové konferenci Dell World v Texasu, USA.

Účastníky konference v pražském Dorint Hotelu Prague přivítal generální ředitel společnosti Dell v ČR, Jiří Kysela, který upozornil na nevyhnutelný trend růstu objemu informací a potřeby jejich ukládání a správy.

Připomenul, že Dell, který letos oslaví 30 let od založení, se dnes primárně zaměřuje na pomoc zákazníkům při transformaci na virtuální infrastrukturu (díky akvizicím firem Gale, Boomi, Scalent). Dále pomáhá s řešeními rychlejšího přenosu dat při nižších nákladech (akvizice force10, Wyse, SonicWall, Kace), při efektivním zpracování a ukládání dat (akvizice EqualLogic, Compellent, Exanet, Ocarina) a se zajištěním vnitřní a vnější ochrany organizace (akvizice AppAssure, Quest software, SecureWorks a SonicWall).

Jiří Kysela, generální ředitel, Dell ComputerPodnikovým řešením se následně věnoval enterprise brand manager Ondřej Bačina, který se zaměřil na to, jak Dell adresuje dva aktuální trendy.

Prvním je častý problém, kdy se velká část IT správců věnuje implementacím a udržování provozuschopného stavu, což vytěžuje největší část jejich kapacity. Dále pak zmínil trend konvergence, který začal u koncových zařízení (smartphone) a pokračuje i v podnikové sféře.

V enterprise IT v podání Dellu dochází ke sjednocování a propojování LAN a SAN přepínačů, serverů a úložišť do jednoho šasi včetně jednotné správy (Dell Active System Manager). Typickým představitelem takového řešení je konvergované datové centrum pro SMB PowerEdge VRTX (více zde).

Z novinek, které zazněly na americkém Dell Worldu, Ondřej Bačina vypíchl nástroj Dell Multi-cloud manager, který umožňuje spravovat server na různých cloudech současně (migraci atd.)

Není tiering jako tiering

Ondřej Bačina, enteprise brande manager, DellDále Ondřej Bačina rozdělil úložiště na „nákladově optimalizované“ (např. využití pro cloud - PowerVault); výkonné, ale nákladnější (tradiční IT infrastruktura - EqualLogic) a výkonově optimalizované (např. pro big data, databáze - Compellent) a poukázal na nákladovou důležitost automatického tierování dat.

Poté představil řešení hybridních polí Dell. V prosinci výrobce vydal nové blade pole Dell EqualLogic PS6210 s 64bitovými procesory, 2x 10GBit konektivitou a 16 GB cache. Dostupné je ve dvou variantách: 2U (24x2,5“ disky) nebo 4U (24x3,5“ disky).

Současným trendem jsou flash disková úložiště, u kterých se řeší především otázky kapacity, IOPS a latence.

Dell dnes nabízí flash storage Compellent za cenu diskového úložiště (obecně). Kombinuje v sobě SLC a MLC paměti a zároveň využívá optimální variantu počtu disků a k nim použitého RAID. Na tier 1 pro zápis používá SLC paměť (RAID 10), na tier 2 pro čtení používá MLC SSD (RAID 5) a na tier 3 pro cold data používá nlSAS disky.

Velmi diskutovaným tématem je rychlost. Lonu proto Dell uvedl 12. generací serverů PowerEdge, které integrují PCIe flash disky do formátů hotplug rámečků.  Vzhledem k tomu, že díky technologii Intel Direct I/O dokáže procesor komunikovat přímo s řadičem, posouvá se disk zapojený do PCIe v podstatě na úroveň RAM paměti.

Souvisejícím oříškem pak je, jak ochránit data uložená bez RAID řadiče. Požadavek co nejvyšší rychlosti spolu s dostupností vyřeší technologie Fluid Cache u diskových polí Compellent, které budou touto technologií disponovat na jaře.

Fluid Cache, což je nový Tier 0, který umožňuje přesunutí dat až do serveru (na výše zmíněné Flash disky v PCIe). Dell tak dosahuje velmi nízké latence a rekordních více než 5 000 000 IOPS, které byli předvedeny naživo na Dell Worldu, USA.

Přichází Dell Networking

Miroslav Přibyl, networking pre-sales ze společnosti DNS, nejdříve shrnul historii networkingu společnosti Dell a poté se věnoval portfoliu přepínačů řady S a N.

Miroslav Přibyl, networking pre-sales ze společnosti DNSUpozornil na 10/40GbE top-of-rack přepínač Dell Networking S6000 určený pro virtualizovaná datová centra. Jeho přepínací výkon dosahuje 2,56 Tbps, a to při řešení ve velikosti 1U. Nabídne 32 portů po 40GbE (ty lze dál dělit) při typickém příkonu 220 W. Switch pohání modulární operační systém FTOS s řadou nástrojů pro automatizaci (automatická konfigurace, možnost skriptování přes Python či Pearl, podpora virtualizace, API).

Dostupný je na trhu již také přepínač pro přístupovou vrstvu v datacentru Dell Networking S5000, který podporuje FCoE. Jde o modulární switch v základu se 4 porty po 40 GbE a s dalšími 4 pozicemi pro možnost postupného zapojování dalších portových modulů v případě organizace.

Pro kampusovou síť nabízí Dell řady N – přepínače s linuxovým OS, jednotnou konfigurací (vč. nasazení přes USB) a snadným stohováním. Všechny tyto přepínače využívají Dell Networking OS 6 zajišťující krom jiného tzv. multi-chassis link aggregation (MLAG), který dokáže propojit více switchů dohromady tak, že se tváří jako jeden, a to bez hrozby vytvoření smyčky. Navíc si zachovávají možnost samostatné správy.

V řadě N4000 Dell nabídne 10Gbit ethernet switch s přepínací kapacitou až 1,2 Tbps a podporou až 64 10GbE portů. N3000 je pak gigabitový erhernet L3 přepínač o kapacitě až 260 Gbps a podporou 48 x 1GbE portů. Všechny jeho porty umožňují PoE+ bez externího zdroje.

Nejnižší řada N2000 zastupuje L2 switche s kapacitou až 220 Gbps, podporou 48 x 1GbE a stohovatelností až do 600 1GbE portů ve 12 raccích.

Doba dotyková a význam desktopů

Novinkám v dotykových koncových zařízení, které byly uvedeny v Q4 2013, se věnoval Petr Zajíček, client marketing manager.

Upozornil na různé potřeby mobility koncových uživatelů, kteří chtějí pracovat a komunikovat kdykoliv a kdekoliv, byznys lídrů, jež potřebují vyšší produktivitu a správné pracovní nástroje a IT lídrů, kteří vyžadují zajištění podpory, správy a zabezpečení. Těmto požadavkům podle Petra Zajíčka vyhovuje pouze Windows 8.1.

Petr Zajíček, client marketing manager, DellAby se Dell v koncových zařízeních odlišil od konkurence, primárně se orientuje na zabezpečení, spravovatelnost a spolehlivost, říká Zajíček.

Tablety Dell zastřešil značkou Venue. Z novinek bude k dispozici 2v1 zařízení Dell Venue 11 Pro s procesory Intel Core i5, ke kterému můžete nabídnout dvě klávesnice (s baterií a bez). Menší osmipalcový Venue 8 Pro zatím není lokálně dostupný. V únoru se ale můžete těšit na tablety Venue 7 a 8 s Androidem.

cyber23

Aktuální verzí podnikového ultrabooku s plnou škálou portů je Latitude řady 7000, která je stále kompatibilní s dokovacími stanicemi z roku 2008.  Nižší řada 5000 nabídne 14,1“ a 15,1“ uhlopříčku (více o nových modelech zde). Zákazníky vyhledávající stylové zařízení pak osloví řada XPS 13 a 15 s QHD+ displejem.

Na otázku, zda má ještě smysl zabývat se klasickým desktopem Petr Zajíček odpověděl jednoznačně: „První kategorie PC, která se zotavila z krize, byly desktopy“. Dell bude se svou řadou OptiPlex určitě pokračovat, jen se přizpůsobí trhu a zpomalí cyklus obnovy modelů.

Zdroj: ChannelWorld

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?