Hlavní navigace

Check Point: 75 % IT expertů se obává nárůstu kyberútoků po plném otevření kanceláří

22. 6. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Kobes - Fotolia.com
Více než 86 % respondentů v průzkumu uvedlo, že největší IT výzvou během výjimečné situace byl nárůst práce z domova. Největším bezpečnostním problémem pak bylo zajistit dostatečnou kapacitu VPN pro zaměstnance.

Společnost Check Point publikovala výsledky nového průzkumu, který ukazuje, jak organizace vnímaly kyberbezpečnost během karantény vynucené pandemií koronaviru a jaké jsou bezpečnostní priority při přechodu do „nového normálu“.

Z průzkumu vyplynulo, že pro 62 % dotázaných bylo na začátku karantény hlavní starostí zachovat bezpečný vzdálený přístup a kapacitu VPN pro zaměstnance.

Následovala prevence útoků využívajících sociální inženýrství (47 %) a zabezpečení koncových bodů v domácnostech zaměstnanců a domácích sítí (52 %).

Slabiny v zabezpečení práce na dálku

Celkem 75 % respondentů uvedlo, že po skončení karantény byly kanceláře znovu otevřeny pro omezený počet zaměstnanců. V průměru však zaměstnanci stále pracují 4 z 5 dnů doma, což znamená, že zranitelnosti a hrozby pro vzdálené pracovníky jsou stále aktuální.

Check Point uvádí, že zatímco 65 % respondentů uvedlo, že jejich společnost nedovoluje vzdálený VPN přístup k podnikové síti nespravovaným počítačům, pouze 29 % nasadilo zabezpečení koncových bodů na domácích počítačích zaměstnanců.

Jen 35 % pak provádí kontrolu souladu s předpisy a nařízeními (regulátory compliance). Více než dvě pětiny (42 %) dotázaných tvrdí, že jejich společnost investuje do školení v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Celkově se podle společnosti ukazuje, že organizace stále nejsou řádně připravené na kybernetické útoky 5. generace, které se zaměřují na vzdálené pracovníky.

Hlavní prioritou je prevence útoků

Pro většinu (79 %) dotázaných je hlavní prioritou v nadcházejících měsících zpřísnění bezpečnosti a prevence útoků. Důvod je nasnadě – zaměstnanci nadále často pracují z domova.

Celkem 43 % uvedlo, že plánují implementovat mobilní bezpečnostní řešení a 39 % plánuje konsolidaci bezpečnosti kvůli odstranění „slepých míst“ napříč zvětšeným perimetrem sítě.

Více než 75 % respondentů naznačilo, že je nejvíce znepokojuje nárůst kybernetických útoků, zejména phishingu a útoků využívajících sociální inženýrství.

Zhruba polovinu (51 %) dotázaných znepokojují útoky na nezabezpečené domácí koncové body, následují útoky na zaměstnanecká mobilní zařízení (33 %).

Organizace musely v reakci na pandemii covid-19 restrukturalizovat své síťové a bezpečnostní struktury téměř přes noc. Nevyhnutelně to ale způsobilo trhliny v zabezpečení a přineslo nové příležitosti pro zločince,“ říká Daniel Šafář, country manager CZR regionu ve společnosti Check Point.

Opatření po celém světě se postupně uvolňují, takže se pomalu vracíme k ‚normálnímu‘ způsobu práce. Organizace musí odstranit jakékoli bezpečnostní slabiny a zabezpečit sítě komplexní architekturou, od domácích počítačů a mobilních zařízení až po podniková datová centra,“ upozorňuje.

Zdroj: Check Point

Čtěte dále

SWS získala distribuci na produkty Sony Xperia
SWS získala distribuci na produkty Sony Xperia
Salesforce vstoupil do nového roku 11% růstem
Salesforce vstoupil do nového roku 11% růstem
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky