Hlavní navigace

Check Point: Hackeři v říjnu útočili nejčastěji na vzdělávací a výzkumné organizace

26. 11. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com
Nejrozšířenějším malwarem je znovu Trickbot, nejčastějším terčem hackerů byly vzdělávací a výzkumné společnosti. V ČR ve zvýšené míře řádí i malware AgentTesla a kryptominer XMRig.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v říjnu nejrozšířenějším malwarem modulární botnet a bankovní trojan Trickbot.

Výzkumný tým také upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelily v říjnu vzdělávací a výzkumné organizace, následovaly komunikační společnosti a top 3 uzavírá vládní a vojenský sektor.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se nadále drží mezi bezpečnějšími zeměmi, v říjnu jí patřila 82. pozice, což je jen drobný posun oproti zářijové 87. příčce. Slovensko se již třetí měsíce za sebou drží kolem 60. místa, v říjnu to byla 62. pozice.

Útoky ransomwarem dále sílí

Společnost varuje, že Trickbot se zaměřuje především na krádeže finančních informací, přihlašovacích údajů a osobních dat a také se dokáže šířit uvnitř sítí a spouštět ransomwarové útoky. Od lednového odstavení Emotetu se už pětkrát stal nejrozšířenějším malwarem.

Na začátku října byla odhalena zranitelnost ‚Apache HTTP Server Directory Traversal‘, která už teď patří mezi deset nejčastěji zneužívaných zranitelností, což ukazuje, jak rychle útočníci pracují,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v Check Pointu.

Týdně je ransomwarem zasažena každá 61. organizace, což je šokující číslo a společnosti musí při své ochraně udělat mnohem více. Řada útoků začíná obyčejným e-mailem, takže je důležité vzdělávat uživatele, aby poznali potenciální hrozby,“ dodává.

Podnikové sítě drtí serverová zranitelnost

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v říjnu Trickbot, který měl dopad na 4 % organizací po celém světě. Na druhou příčku se posunul XMRig s dopadem na 3 % společností. Remcos na třetím místě ovlivnil 2 % podniků.

Check Point dále odhalil, že škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl znovu xHelper. Následoval „malware jako služba“ AlienBot a Android spyware a bankovní trojan xLoader.

Společnost také analyzovala nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především zranitelnost „Web Servers Malicious URL Directory Traversal” s dopadem na rekordních 60 % organizací.

Druhé místo obsadila zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure“ s dopadem na 55 % společností a Top 3 uzavírá zranitelnost „HTTP Headers Remote Code Execution“ s dopaden na 54 % organizací.

V ČR se prosazuje i malware AgentTesla

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Modulární botnet a bankovní trojan Trickbot měl dopad na více než 4 % českých společností a potvrdil svou celosvětově silnou pozici.

Zlodějský malware AgentTesla oproti září ještě posílil a posunul se až na druhou příčku. Dlouhodobě na čelo českých hrozeb patří kryptominer XMRig.

Cloud22

Zlodějský malware FormBook, který byl zářijovou jedničkou, v říjnu z top 10 vypadl, ale nahradil jej SnakeKeylogger. Z žebříčku vypadl také bankovní trojan Dridex, kterému v září patřila 4. pozice, naopak na 5. pozici vyskočil škodlivý kód Remcos.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Čtěte dále

Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Gartner: Globální dodávky PC letos klesnou bezmála o desetinu
Gartner: Globální dodávky PC letos klesnou bezmála o desetinu
VMware: Vývojáři by měli mít i obchodní dovednosti, podniky na ně v inzerátech zapomínají
VMware: Vývojáři by měli mít i obchodní dovednosti, podniky na ně v inzerátech zapomínají
Heureka: Česká e-commerce se blíží úrovni loňského roku
Heureka: Česká e-commerce se blíží úrovni loňského roku