Hlavní navigace

Check Point: Jedničkou mezi kybernetickými hrozbami je opět trojan Dridex

27. 5. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com
Společnost upozorňuje, že trojan Dridex, který je často používán při ransomwarových útocích, je druhý měsíc za sebou jedničkou v žebříčku hrozeb použitých k útokům na podnikové sítě.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, ve svém aktuálním indexu dopadu hrozeb upozorňuje, že na čele žebříčku kyberhrozeb se znovu umístil trojan Dridex. Jeho vzestup přitom souvisí s epidemií ransomwarových útoků.

Společnost vydala i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v dubnu posunula o 13 příček mezi méně bezpečné země, přesto jí patřila až 74. pozice. Slovensko poskočilo o 23 příček směrem ke klidnějším vodám na 67. příčku.

Celkově byl duben podle expertů poměrně neklidný a žebříčkem výrazně zamíchal. Na první příčku vyskočila z 58. pozice Etiopie, naopak Albánie patřila v březnu mezi nebezpečné země (5. místo) a v dubnu jí patřila až 106. pozice, což je jeden z nejvýraznějších posunů v historii žebříčku.

Raketový růst ransomwarových útoků i v ČR

Check Point upozorňuje, že trojan Dridex je používán v počáteční fázi ransomwarových útoků. Hackeři stále častěji využívají dvojité vydírání, kdy ještě před zašifrováním dat ukradnou citlivé informace a vyhrožují, že v případě nezaplacení výkupného vše zveřejní.

Výzkumný tým rovněž uvedl, že počet ransomwarových útoků vzrostl v České republice od začátku roku o 256 % a odhaduje se, že ransomwarové útoky stály v roce 2020 organizace po celém světě přibližně 20 miliard dolarů, tedy téměř o 75 % více než v roce 2019.

Po celém světě sledujeme epidemii ransomwarových útoků, takže není překvapením, že první místo obsadila hrozba, která s tímto trendem souvisí,“ říká Tomáš Růžička, SE team leader ve společnosti Check Point Software Technologies.

Na mobilní zařízení nejčastěji útočí xHelper

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení podle Check Pointu vévodil v dubnu již zmiňovaný Dridex. Dopad měl na 15 % organizací po celém světě. Na druhou příčku se posunul AgentTesla s dopadem na 12 % společností a Trickbot na třetím místě ovlivnil 8 % podniků.

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení podle kyberbezpečnostních odborníků vládl xHelper. Na druhou příčku se posunul backdoor Triada a Hiddad klesl na třetí místo.

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” s dopadem na 46 % organizací.

Druhé místo obsadila zranitelnost „HTTP Headers Remote Code Execution (CVE-2020-13756)“ s dopadem na 45,5 % společností a Top 3 uzavírá zranitelnost „MVPower DVR Remote Code Execution“ s dopaden na 44 % organizací.

Situace v ČR bez větších překvapení

Společnost analyzovala i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Český žebříček byl podle analytiků tentokrát bez větších překvapení. Backdoor Qbot se navzdory klesajícímu celosvětovému dopadu drží v Česku na špici.

Trickbot podle Check Pointu posiloval svoji pozici v ČR i ve světě a výrazný vzestup zaznamenal také AgentTesla, který v Česku poskočil z 9. místa na třetí.

Cloud22

Dopad kryptominerů se v ČR dlouhodobě drží na dvojnásobku celosvětového průměru a potvrzuje to na 4. příčce XMRig. Duben podle společnosti přinesl také vzestup škodlivých kódů zaměřených na krádeže informací.

Zdroj: Check Point

Čtěte dále

Heureka: Česká e-commerce se blíží úrovni loňského roku
Heureka: Česká e-commerce se blíží úrovni loňského roku
VMware: Vývojáři by měli mít i obchodní dovednosti, podniky na ně v inzerátech zapomínají
VMware: Vývojáři by měli mít i obchodní dovednosti, podniky na ně v inzerátech zapomínají
Gartner: Globální dodávky PC letos klesnou bezmála o desetinu
Gartner: Globální dodávky PC letos klesnou bezmála o desetinu
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili