Hlavní navigace

Check Point: Náklady spojené s ransomwarovým útokem jsou 7× vyšší než samotné výkupné

27. 6. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Společnost upozorňuje, že kyberzločinci i oběti musí vedle samotné výše výkupného zvažovat mnoho dalších finančních aspektů. Kyberzločinci jsou navíc při vyjednávání a definování výkupného velmi systematičtí.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, upozorňuje, že náklady spojené s ransomwarovým útokem jsou několikanásobně vyšší než samotné výkupné.

Platba výkupného je tak podle analytiků jen malou částí skutečných nákladů, které oběť ransomwarového útoku zaplatí. Kyberzločinci obvykle požadují výkupné ve výši 0,7 až 5 % ročního příjmu oběti. V roce 2021 se výrazně snížila doba trvání ransomwarového útoku, a to z 15 dnů na 9.

Check Point uvádí, že celosvětově je ransomwarem týdně zasažena každá 53. organizace, což je meziroční nárůst o 24 %. Z výzkumu také vyplývá, že ransomwarové skupiny mají jasná pravidla pro úspěšné vyjednávání s oběťmi.

Kyberzločinci plánují dle jasně daných faktorů

Společnost odhalila, že zaplacení výkupného je pro oběť ransomwarového útoku jen malou součástí nákladů. Check Point odhaduje, že celkové náklady jsou sedmkrát vyšší než částka, kterou organizace kyberzločincům zaplatí. Je totiž potřeba započítat náklady spojené s reakcí a obnovou, právní poplatky nebo náklady na monitoring.

Požadovaná částka výkupného podle bezpečnostních expertů závisí na příjmech oběti a pohybuje se v rozmezí od 0,7 % do 5 % ročního příjmu. Čím vyšší je roční příjem, tím nižší procento bude požadováno, aby výkupné nebylo neúměrně vysoké.

Check Point dále uvádí, že ransomwarové skupiny mají jasná pravidla pro úspěšné vyjednávání s oběťmi a přizpůsobují tomu svou taktiku. Základem je přesný odhad finanční situace oběti a zhodnocení kvality ukradených dat.

Roli podle odborníků hraje pověst ransomwarové skupiny. Taktiku ovlivňuje také fakt, zda má organizace nějaké kybernetického pojištění. Vliv má v neposlední řadě i přístup a zájmy vyjednávacího týmu oběti.

Cloud23

 Jak se chránit před ransomwarem

  1. O víkendech a svátcích buďte obzvláště ostražití. Mnoho ransomwarových útoků probíhá o víkendech nebo svátcích, kdy je větší pravděpodobnost, že organizace na hrozbu zareagují pomaleji.
  2. Pravidelně instalujte aktualizace a záplaty. WannaCry v květnu 2017 zasáhl tvrdě organizace po celém světě a během tří dnů infikoval přes 200 000 počítačů. Přitom už měsíc před útokem byla k dispozici záplata pro zneužívanou zranitelnost EternalBlue. Aktualizace a záplaty instalujte okamžitě a automaticky.
  3. Nainstalujte si anti-ransomware. Ochrana proti ransomwaru hlídá, jestli nedochází k nějakým neobvyklým aktivitám, jako je otevírání a šifrování velkého počtu souborů. Pokud anti-ransomware zachytí jakékoli podezřelé chování, může okamžitě reagovat a zabránit masivním škodám.
  4. Vzdělávání je nezbytnou součástí ochrany. Mnoho kyberútoků začíná cíleným e-mailem, který neobsahuje malware, ale pomocí sociálního inženýrství se snaží nalákat uživatele, aby klikl na nebezpečný odkaz. Vzdělávání uživatelů je proto jednou z nejdůležitějších součástí ochrany.
  5. Ransomwarové útoky nezačínají ransomwarem, proto pozor i na jiné škodlivé kódy, jako jsou například Trickbot nebo Dridex, které proniknou do organizací a připraví půdu pro následný ransomwarový útok.
  6. Zálohování a archivace dat je základ. Cílem ransomwaru je donutit oběť zaplatit výkupné, aby získala zpět přístup k zašifrovaným datům. To je však účinné pouze v případě, že cíl skutečně přístup ke svým datům ztratí. Pokud se něco pokazí, vaše data by mělo být možné snadno a rychle obnovit. Je proto nutné důsledně zálohovat, včetně automatického zálohování i na zařízeních zaměstnanců a nespoléhat se, že si sami vzpomenou na zapnutí zálohy.
  7. Omezte přístup jen na nutné informace a segmentujte. Chcete-li minimalizovat dopad případného úspěšného útoku, pak je důležité zajistit, aby uživatelé měli přístup pouze k informacím a zdrojům, které nutně potřebují pro svou práci. Segmentace sítě minimalizuje riziko, že se ransomware bude nekontrolovatelně šířit napříč celou organizací. Řešit následky ransomwarového útoku na jednom systému může být složité, ale napravovat škody po útoku na celou síť je podstatně náročnější.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Čtěte dále

IDC: Globální trh tiskových zařízení vstoupil do nového roku mírným růstem
IDC: Globální trh tiskových zařízení vstoupil do nového roku mírným růstem
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Cisco chce koupit Armorblox a jeho AI technologie
Cisco chce koupit Armorblox a jeho AI technologie
SWS je nejlepším distributorem infrastruktury Fujitsu v regionu
SWS je nejlepším distributorem infrastruktury Fujitsu v regionu
IDC: Globální trh chytrých telefonů se letos ještě nevzpamatuje
IDC: Globální trh chytrých telefonů se letos ještě nevzpamatuje