Hlavní navigace

Check Point: Rok 2022 přinese útoky na mobilní peněženky i sofistikovaný deepfake

5. 1. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © babimu - Fotolia.com
Kyberzločinci budou i nadále zneužívat pandemii covidu-19 a více se zaměří také na deepfake, kryptoměny nebo mobilní peněženky.

Společnost Check Point Software Technologies zveřejnila bezpečnostní předpověď pro rok 2022, která upozorňuje na hlavní kybernetické hrozby, kterým budou organizace čelit.

Check Point mimo jiné varuje i před útoky na dodavatelské řetězce, protože nedostatečně monitorované prostředí kyberzločincům nahrává. Odstrašujícím příkladem může být známý útok na dodavatelský řetězec SolarWinds.

V roce 2022 podle analytiků dojde také k nárůstu úniků dat a organizace i vlády vyjde náprava škod na ještě více peněz. Check Point naznačuje, že kyberbezpečnostními tématy bude nejvíce rezonovat těchto devět trendů:

1) Návrat fake news a dezinformačních kampaní

V průběhu roku 2021 se šířily dezinformace o koronavirové pandemii a očkování. V roce 2022 budou kybernetické skupiny podle Check Pointu nadále využívat fake news kampaně k různým phishingovým útokům a podvodům.

2) Nárůst kybernetických útoků na dodavatelské řetězce

Podle analytiků poroste počet útoků na dodavatelské řetězce a vlády budou přijímat nové předpisy, které pomohou zmírnit rizika. Vlády budou zároveň hledat možnosti spolupráce se soukromým sektorem i dalšími zeměmi, aby se zlepšila identifikace hackerských skupin na globální i lokální úrovni.

3) Kybernetická studená válka

Check Point upozorňuje, že zlepšená infrastruktura a technologie umožní teroristickým skupinám a politickým aktivistům prosazovat své záměry a provádět sofistikovanější a rozsáhlejší útoky. Kybernetické útoky budou stále častěji využívány jako zástupné konflikty k destabilizaci zemí na celém světě.

4) Úniky dat budou větší a nákladnější

K únikům dat bude podle expertů docházet častěji a ve větším měřítku a náprava škod bude pro organizace i vlády nákladnější než kdykoliv v minulosti. V květnu 2021 zaplatil americký pojišťovací gigant hackerům výkupné ve výši 40 milionů dolarů. V roce 2022 můžeme bohužel očekávat ještě vyšší částky.

5) Kryptoměny v centru pozornosti

Peníze jsou stále častěji virtuální, proto bude ochrana před krádežemi a manipulací s bitcoiny a altcoiny hrát zcela zásadní roli. Útoky na kryptopeněženky se totiž stále množí a hackeři hledají nové a nové způsoby, jak k těmto zdrojům proniknout.

6) Útoky na mobilní zařízení

I růst obliby mobilních peněženek a mobilních platebních podle bezpečnostních expertů přitahuje pozornost kyberzločinců, kteří upraví své taktiky a techniky, aby využili závislost uživatelů na mobilních zařízeních.

7) Zranitelnosti v mikroslužbách

Check Point rovněž podotýká, že poskytovatelé cloudových služeb (CSP) přijímají architekturu mikroslužeb, takže se útoční snaží stále častěji hledat zranitelnosti, které by mohli využít k útokům na CSP.

8) Deepfake technologie v rukou kyberzločinců

Falešná videa a zvuky jsou podle společnosti stále sofistikovanější, proto je lze použít jako kyberzbraně pro manipulaci s názory, cenami akcií nebo k ještě závažnějším akcím. Kyberzločinci se pomocí deepfake útoků budou pokoušet získat přístup k citlivým datům a přístupovým údajům.

9) Vzestup penetračních nástrojů

V roce 2021 byla podle Check Pointu každý týden zasažena ransomwarem každá 61. organizace. Útočníci budou i nadále cílit na společnosti, které si mohou dovolit platit výkupné, a ransomwarové útoky budou v roce 2022 ještě sofistikovanější.

Hackeři budou podle odborníků na kyberbezpečnost častěji využívat i penetrační nástroje, které jim umožní přizpůsobit útoky v reálném čase.

V roce 2021 kyberzločinci zneužívali témata spojená s koronavirovým očkováním, volbami a prací z domova. Zaměřili se na dodavatelské řetězce ve snaze způsobit maximální škody,“ popisuje Daniel Šafář, country manager CZR regionu v Check Pointu.

Sofistikovanost a rozsah kybernetických útoků bude i podle něj nadále bořit rekordy a očekáváme masivní nárůst ransomwarových a mobilních útoků.

Organizace by se měly zajímat, co přijde, aby se mohly proti budoucím hrozbám správně chránit. Je potřeba použít proaktivní přístup a nenechat nic bez dohledu a ochrany, protože hackeři tvrdě potrestají každou chybu a nedůslednost,“ uzavírá.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Čtěte dále

Petra Heinrich Liedtke je novou viceprezidentkou VMwaru v EMEA
Petra Heinrich Liedtke je novou viceprezidentkou VMwaru v EMEA
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
NÁŠ NOVÝ WEBCAST: Zálohování firemních dat
NÁŠ NOVÝ WEBCAST: Zálohování firemních dat
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Gartner: Dobré zprávy, globální trh IT letos vyroste o 5 %
Gartner: Dobré zprávy, globální trh IT letos vyroste o 5 %
Infor spouští nový Infor Marketplace
Infor spouští nový Infor Marketplace