Hlavní navigace

Check Point: Ukrajina pod palbou, krádeže dat hrozí i českým organizacím

17. 3. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ukrajinské vládní subjekty čelí špionážním útokům, v České republice řádí zejména backdoor Qbot.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého čelily v únoru ukrajinské vládní subjekty zvýšenému náporu špionážních kyberútoků.

Přestože počet politicky motivovaných útoků na Ukrajinu klesl, zůstává i nadále kybernetickým bojištěm,“ říká Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Od začátku války na Ukrajině je podle něj hacktivismus hlavním motivem řady hackerských skupin a většina z nich dává přednost destruktivním útokům, jako je DDoS, aby získaly co největší publicitu.

Ukrajina a špionáž

Nejnovější kampaň ale používá tradičnější způsob útoku, pomocí phishingových podvodů se snaží získat informace o uživatelích a vylákat citlivá data. Je důležité, aby všechny organizace a státní orgány dodržovaly při práci s e-maily doporučené bezpečnostní postupy,“ upozorňuje Růžička.

I když mezi říjnem 2022 a únorem 2023 počet kyberútoků na ukrajinské organizace podle Check Pointu klesl o 44 %, je Ukrajina i nadále oblíbeným terčem kyberzločinců. Hackeři například šíří e-maily napodobující zprávy od společnosti Ukrtelecom JSC.

Příloha ve formátu .rar ovšem obsahuje nebezpečný trojan Remcos, který hackerům umožňuje krást v infikovaném počítači data a spouštět další příkazy. Ze vzorců chování a z analýzy incidentů vyplývá, že probíhající útoky souvisí s kybernetickými špionážními operacemi.

Situace doma i ve světě

Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace.

Check Point vydal i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika v únoru patřila opět mezi nebezpečné země, obsadila 24. pozici. Naopak Slovensko se nadále řadí mezi bezpečnější země, druhý měsíc za sebou se umístilo na 73. příčce.

Společnost též analyzovala malware útočící na podnikové sítě v České republice. Tuzemské organizace i nadále výrazně ohrožuje Backdoor Qbot, který může stahovat další škodlivé kódy a krást informace z infikovaných systémů, přesto klesl z 1. místa až na 3. pozici.

V únoru totiž podle analytiků masivně útočil malware GuLoader, který dokáže stahovat a šířit velmi nebezpečné hrozby. Pokud tedy pronikne do podnikové sítě, může způsobit značné a těžko předvídatelné škody. Znovu vzrostly také útoky zlodějského malwaru FormBook.

České organizace podle Check Pointu musí věnovat maximální pozornost i zabezpečení IoT zařízení. Malware Mirai totiž napadá zranitelná zařízení internetu věcí, jako jsou webové kamery, modemy nebo routery, a používá je k masivním DDoS útokům.

Hrůzná trojice Qbot, Formbook a Emotet

Check Point dále uvádí, že škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v únoru Qbot, který měl dopad na 7 % organizací. FormBook na druhé příčce zasáhl 5 % společností a Top 3 uzavírá Emotet s dopadem na 4 % organizací.

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na mobilní zařízení podle bezpečnostních analytiků vládl bankovní trojan Anubis, následovaly, stejně jako v lednu, malwary Hiddad a AhMyth.

Společnost analyzovala i nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat zejména zranitelnost „Web Servers Malicious URL Directory Traversal” s dopadem na 47 % organizací.

top100

Následovala zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclos“ s dopadem na 46 % společností, Top 3 pak uzavírá zranitelnost „Apache Log4j Remote Code Execution“ s dopaden na 45 % organizací.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Čtěte dále

Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
David Filippov je obchodním ředitelem Skip Pay
David Filippov je obchodním ředitelem Skip Pay