Hlavní navigace

Chytrá domácnost přináší nové obchodní příležitosti a prodejní argumenty

22. 6. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Changhong
Již dostupné moderní technologie dohánějí představy autorů sci-fi o moderním způsobu bydlení. Jelikož slibují i úsporu nákladů na bydlení, mohou být zajímavou obchodní příležitostí.

Chytrá domácnost je nadčasovou vizí moderního bydlení, jehož komfort je zvyšován nejnovější elektronikou. Dnes chytrá domácnost ovšem slibuje i nižší náklady na bydlení, takže technologické řešení pro chytrou domácnost může být v nabídce dodavatelů elektroniky zajímavým artiklem. Chytrá domácnost přináší nové obchodní příležitosti.

V průběhu let se představa o chytré domácnosti mění. Vývoj technologií neustále pokračuje a navíc i akceleruje, takže to, co v 90. letech minulého století znělo jako sci-fi, je dnes pro západní civilizaci víceméně samozřejmostí.

Vysokorychlostní připojení k internetu, internetové videohovory místo telefonování, počítač pro každého člena rodiny, dálkové ovládání garážových vrat, automatické roztahování závěsů v ložnici. To vše v průběhu minulých desetiletí patřilo do smělých vizí o chytré, digitální či inteligentní domácnosti.

Chytrá domácnost dneška

Srdcem chytré domácnosti podle aktuálních představ by měla být centrální řídící jednotka pro domácí automatizaci. Ta po propojení s požadovanými spotřebiči umožní ovládat byt či dům na dálku přes internet pomocí stále populárnějších chytrých mobilů a tabletů.

Ke slovu se také dostává automatizace úkonů spojená s událostmi jako je příchod či odchod osob. Při odchodu z domova se tak již lidé nemusí strachovat, jestli nenechali odemčené dveře či otevřená okna.

Již dostupné technologie otevírají široké spektrum možností pro ovládání vytápění a klimatizace, osvětlení a stínění, bezpečnostního zařízení a dohledového systému, koncových spotřebičů nebo zásuvek, k nimž jsou připojeny.

Současná chytrá domácnost neslibuje jen vyšší komfort bydlení, ale také snížení nákladů na bydlení, které přináší návratnost investic. Jen za vytápění lze ušetřit až 30 % pouhou chytrou regulací, což znamená návratnost investice do komplexního řešení chytré domácnosti během několika let.  

Střípky z chytré domácnosti

Zájemce o koncept chytré domácnosti často odrazují pořizovací náklady nebo nutné stavební úpravy. Ovšem koncept chytré domácnosti je modulární. Lze jej aplikovat například právě jen na řízení vytápění. Další systémy je možné podoplňovat dle aktuální potřeby a finančních možností.

Lze také pořídit jen jednotlivá koncová zařízení. Chytrá domácnost nemusí představovat sofistikovaně implementované pokročilé technologie do stavby. Jinými slovy: i běžnou domácnost lze obohatit o chytrá zařízení bez jakýchkoliv stavebních úprav.

Trendem výrobců spotřební elektroniky v současné době je ovládání zařízení pomocí hlasu či gest, schopnost chytrých televizorů rozpoznat uživatele podle obličeje nebo interaktivní funkce videoher ovládaných pohyby uživatele.

Propojení chytrých televizorů s mobilními zařízeními, které se pozvolna stává samozřejmostí, přináší možnosti sdílení multimediálního obsahu. Fotografie nebo video pořízené mobilem či tabletem je příjemnější prohlédnout si na velké televizní obrazovce.

Oblíbený televizní pořad nahraný satelitním set-top-boxem pak je možné díky domácí bezdrátové síti přehrávat na displeji tabletu při relaxování ve vaně.

Zvuková aparatura může hudbu z kapesního přehrávače rozeznít po celém bytě a ještě přitom kapesní přehrávač dobíjet až se jeho uživatel znovu vydá mimo domov.

Právě na tyto a podobné „střípky“ z chytré domácnosti by se nyní měli čeští prodejci zaměřit. Podle serveru insighthome.eu jsou totiž na přechod k chytrým technologiím v domácnosti připravena jen dvě až tři procenta nových nemovitostí v České republice.

MMF24

V tomto ohledu tak Česká republika zaostává za zeměmi na západ od jejích hranic, kde je podle odhadů na nové technologie připraveno až 40 % nových nemovitostí.

Nicméně prodejci elektroniky se mohou zapojit do šíření myšlenky chytré domácnosti. Čím více nemovitostí bude v budoucnu připraveno na nasazení komplexních řešení chytré domácnosti bez vedlejších nákladů, tím větší bude trh.

Zdroj: Changhong

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Heureka: Česká e-commerce zakončila druhé čtvrtletí s 3% růstem
Heureka: Česká e-commerce zakončila druhé čtvrtletí s 3% růstem
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
GFI Software: Uživatele nejspolehlivěji oklame phishingový e-mail o nezaplacené faktuře
GFI Software: Uživatele nejspolehlivěji oklame phishingový e-mail o nezaplacené faktuře
Eset: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
Eset: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?