Hlavní navigace

Cisco expo 2011 ve znamení kolaborace

22. 4. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dvanáctý ročník Cisco Expo je u konce. Jaké novinky v oblasti informačních a komunikačních technologií Cisco účastníkům představilo a s jakými trendy počítá do budoucna?

Tisková konference v rámci Cisco Expo 2011Konferenci zahájil generální ředitel Jiří Devát a v rámci keynote zdůraznil jako jeden z hlavních pilířů budoucího vývoje kolaborační nástroje. Přístupy lidí ke způsobu práce se mění z pohledu, jak, s kým, kde a co k práci používají. Cílem Cisca v této oblasti je poskytnout právě takové nástroje, které co budou co nejméně pracovníka poutat k židli a uvolní jeho pracovní potenciál.

O platformě Cisco Collaboration, která zahrnuje péči o zákazníky, telepresence, konferenční hovory, messaging, sociální aplikace a IP komunikaci, hovořil Jaroslav Martan. Cisco nedávno uvedlo na trh all-in-one komunikační klient Jabber, který umožňuje audio a videokonference, sdílení plochy a lze jej propojit s MS Office. Za unikátní Cisco považuje jeho integraci s dalšími komponenty, jako jsou VoIP a mobilní telefony. Aplikace je multiplatformní, ale pro Linux se teprve připravuje. Pro smartphony na systému Android a pro iPhone nabízí Cisco aplikace Mobile 8.1

Jako první v Evropě Cisco na konferenci představilo tablet Cisco Cius, který běží na OS Android a k přenosu dat využívá WiFi,3G a 4G. Tablet Cisco CiusTablet obsahuje balík aplikací od Cisca, kalendář a e-mailového klienta s podporou Exchange. Mezi předinstalovanými aplikacemi je i Webex pro videokonference (vybaven HD kamerou), správu přes vzdálenou plochu apod. Cius lze ukotvit v docku se sluchátkem, a funguje pak jako stolní VoIP telefon, případně k němu lze přes HDMI připojit externí klávesnici. Při aktivním používání vydrží Cius pracovat na baterii údajně až 8 hodin, v pasivním módu pak několik dní a lze jej napájet přes Ethernet.

Sítě bez hranic?

Bezpečnosti a videu v „sítích bez hranic“ se věnoval Petr Pavlů. V koncepci Borderless Networks se Cisco zaměřuje na centrální řízení přístupu, jednotou správu sítě a automatizaci pro hlas a video. Pro centralizované řízení přístupu a politik slouží Identity Sevices Engine, jenž automaticky aplikuje práva a politiky na nově zapojené klienty do sítě bez nutnosti jejich manuálního přidávání. Podle toho, do které sítě (typu sítě) se klient na daném zařízení připojí, taková oprávnění získá. Kompletní dohled nad pevnou i bezdrátovou sítí pak zajišťuje NCS 1.0 - Unified Acces Management.

Technologie Cisco v akciCisco také použilo přímo ve fyzických prvcích sítě nové technologie a protokoly. Řešení označované jako Medianet zajišťuje dohled nad audio/videokonferencí a umožňuje kontrolu i simulace provozu pro testování. Pavel Křižanovský a Radek Boch ukázali, jak v praxi funguje technologie EnergyWise, která umožňuje přes ústřednu řídit většinu zapojených síťových zařízení. Přes karetní systém, tak např. mohou zaměstnanci při odchodu automaticky vypnout nebo snížit výkon nevyužívaných zařízení na pracovišti. Cílem je přes jednu infrastrukturu řídit dva či více nesourodých systémů, které spotřebovávají energii, tedy uspořit. Další síťová technologie CleanAir pak pomáhá odhalit rušiče Wi-Fi signálu v okolí (třeba i takovou mikrovlnnou troubu).

Jiří Tesař předvedl na notebooku i iPadu balík AnyConnect, který nabízí klienta pro VPN připojení do firemních sítí. Modul Secure Mobility Client pak zajišťuje cloudovou ochranu zařízení při prohlížení webu.

Trendy aneb svět za koncem kalendáře

MIF22

Jiří Devát se spolu s dalšími odborníky jako jsou Tomáš Sedláček či Karel Janeček vedli v průběhu odpoledne diskuze nad budoucností ICT. Slovy Jiřího Deváta zavádění trendů dříve určovaly firmy – technologie byly drahé a podniky byly Jiří Devát, generální ředitel společnosti Ciscoprvní, které si je mohly dovolit. V 21. století se díky síle inovací situace mění a domácí uživatelé definují budoucnost technologií i jejich využití ve firmách (např. používání sociálních sítí, způsoby spolupráce). Jednotlivci začínají očekávat formování sociálního prostředí podle toho, jak jsou zvyklí v soukromém životě. Dříve restrikce pracovníka s přístupem na internet ve firmě měly smysl. Neměl internet doma, a tak na něm v práci řešil i soukromé věci. Dnes se situace obrátila – lidé řeší díky internetu pracovní věci mimo firmu a dokáží se efektivněji organizovat svůj pracovní a soukromá život.

A proč firmy ještě masově nevyužívají telekonference a nové technologie? Jiří Devát tvrdí, že největší bariérou je zakořeněný kulturní přístup – lidé se chtějí vidět naživo. Problém pak doplňuje častá neschopnost IT oddělení zajistit zabezpečení mobilních pracovníků.

Zdroj: ChannelWorld, Cisco

Čtěte dále

Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Globální poptávka po monitorech je relativně stabilní
IDC: Globální poptávka po monitorech je relativně stabilní
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Mallpay se mění na Skip Pay, novinkou je platba na třetiny
Mallpay se mění na Skip Pay, novinkou je platba na třetiny
Využijte personalizovaný zákaznický servis a získejte oddané zákazníky, kteří na vás jen tak nezapomenou
Využijte personalizovaný zákaznický servis a získejte oddané zákazníky, kteří na vás jen tak nezapomenou