Hlavní navigace

Co čeká prodejce nelegálních Windows?

8. 12. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Microsoft v sedmdesáti zemích světa spustil iniciativu Customer Action Day, která upozorňuje na problematiku padělaného softwaru a zdůrazňuje roli, již při jeho odhalování hrají sami uživatelé. První odhalení prodejci jsou už i v České republice. Jak proti nim výrobce postupuje?

Na skutečnost, že software není v pořádku, koncoví uživatelé přijdou nejčastěji při pokusu o instalaci doplňků, které vyžadují kontrolu pravosti systému WindowsJen od začátku roku uživatelé a zákazníci údajně upozornili Microsoft na desítky případů, kdy se stali obětí podvodu. I díky nim vede Microsoft v České republice aktuálně více než 100 trestních řízení proti podvodným prodejcům softwaru.

Každý měsíc v České republice podle informací výrobce přibývají průměrně čtyři další trestní oznámení proti distributorům nelegálního softwaru. Informace přímo od postižených představují nejefektivnější způsob, jak proti prodeji podvodného softwaru zakročit. 

„Díky upozornění zákazníků společnosti Microsoft provedla Policie ČR v tomto roce několik desítek prohlídek bytů a nebytových prostor. Vyšetřování ve většině případů končí úspěšně a mezi postihy pro podvodníky patří i povinnost nahradit způsobené škody,“ potvrzuje Karel Kuchařík, vedoucí oddělení informační kriminality Policejního prezidia ČR.

Odhalit a napravit

Spolupráci zákazníků, Microsoftu a Policie ČR ukazuje případ prodejce softwaru z Uherskohradišťska. Jeden ze zákazníků Microsoft upozornil na to, že firma s počítači dodává nelegální software. Tuto skutečnost ověřil kontrolní nákup tří počítačů, na kterých byla nelegální verze operačního systému Windows XP. Na základě ověřené informace Microsoft inicioval policejní prohlídku prostor firmy, která nelegální činnost potvrdila.

Vzhledem k tomu, že se v případě této společnosti jednalo o obchodního partnera společnosti Microsoft, který projevil ochotu spolupracovat na odstranění škod způsobených jeho činností, došlo k uzavření mimosoudní dohody o náhradě škody. Dle této dohody firma distribuující nelegální kopie počítačových programů uhradí Microsoftu škodu ve výši několika set tisíc korun. Kromě toho musí provést kontrolu všech počítačů, které prodala zákazníkům. Pokud při kontrole odhalí vadné instalace bez platné licence, musí tyto instalace na své náklady nahradit legálním operačním systémem společnosti Microsoft.

Kontrola pravosti systému Windows

Na skutečnost, že software není v pořádku, koncoví uživatelé přijdou nejčastěji při pokusu o instalaci doplňků, které vyžadují kontrolu pravosti systému Windows. Tento systém dokáže odhalit nelegální Windows a poradí uživateli, jak postupovat v legalizaci. Pokud jde prokazatelně o oběť prodejců padělaného softwaru, nabídne takovému uživateli Microsoft při splnění několika podmínek legální licenci. Nová verze operačního systému Windows 7 zahrnuje novou aktivační technologii, která zákazníky ještě lépe chrání před možnými úpravami ze strany podvodníků. Spolehlivost kontroly pravosti operačního systému je tak podle výrobce výrazně vyšší než u starších verzí Windows.

„Obyčejný zákazník na první pohled u padělků často nepozná, že nejde o originální software. Stejně tak je obtížné zjistit, že počítač s předinstalovaným softwarem neobsahuje platné licence, ale že podvodníci přelepili identifikační štítky ze starších vyřazených počítačů,“ upozornila v tiskovém oznámení Markéta Kuklová, tisková mluvčí společnosti Microsoft. „Proto je technologie ověřování pravosti operačního systému a aktivace uživatelských aplikací důležitá pro samotné uživatele – chrání je před nebezpečným softwarem.“

Tresty pro piráty

V případě podvedených firemních zákazníků Microsoft pomáhá situaci vyřešit například tím, že podvodného prodejce přiměje k náhradě škody u podvedených zákazníků. Náhrada může představovat platné licence k softwaru i zaplacení nákladů na zajištění bezpečnosti podnikové sítě, kterou nelegální software mohl ohrozit. Prodejcům nelegálního softwaru hrozí ale i policejní vyšetřování a soud.

soutez_casestudy

„Soud může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let. Poškození výrobci softwaru mohou navíc žádat odškodnění, které se může pohybovat v řádech milionů korun,“ uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. Ze statistik BSA vyplývá, že průměrné odškodné za nelegální užívání softwaru v Česku činí 240 tisíc korun.

Podle BSA (Business Software Alliance) se v Česku nelegálně užívá 38 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 3,3 miliardy korun. Za posledních čtrnáct let se podařilo v Česku snížit míru pirátství o 28 procentních bodů, a patří tak mezi 30 zemí s nejnižší mírou pirátství. Statistiky zahrnují jak firmy, tak domácnosti.

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE
AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line