Hlavní navigace

CRIF: ČR je v krádežích e-mailových účtů na nelichotivém 16. místě

21. 9. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Antonioguillem @ Fotolia.com
V počtu případů neoprávněného nakládání s údaji je Česká republika celosvětově na 44. místě. V 95,5 % případů jsou údaje o odcizené platební kartě kompletní.

Společnost CRIF publikovala výsledky studie CRIF Cyber Observatory, která se zabývá zranitelností jednotlivců a firem vůči kybernetickým útokům. Z ní vyplynulo, že v prvních šesti měsících roku 2023 sílily podvodné aktivity počítačových zločinců po celém světě.

Výrazně podle analytiků vzrostl počet účtů, jejichž přihlašovací údaje byly kompromitovány, často v kombinaci s dalšími údaji, které jsou pro hackery nesmírně cenné.

V důsledku toho vzrostl i počet varování na výskyt odcizených údajů uživatelů na dark webu odeslaných bezpečnostní službou společnosti CRIF, a to na 911 960. To představuje 17,9% nárůst oproti druhé polovině roku 2022.

Oproti tomu počet zaslaných upozornění ohledně výskytu údajů na open webu podle analytické studie činil více než 45 600, což znamená, že meziročně poklesl o 26,9 %.

Nejčastěji kradený typ údajů na internetu

CRIF informuje, nejčastější kategorií údajů, které se šíří na dark webu, jsou e-mailové adresy, které jsou proto náchylnější na zneužití počítačovými zločinci. Na druhém a třetím místě jsou hesla a uživatelská jména, dále poštovní adresy a telefonní čísla.

Pokud jde o krádeže e-mailových účtů, deset celosvětově nejvíce postižených zemí jsou USA, Rusko, Německo, Bulharsko a Itálie, následované Brazílií, Velkou Británií, Polskem, Japonskem a Kanadou.

Kromě toho se mezi údaji, které se na dark webu šíří nejčastěji, objevují názvy účtů e-mailových služeb – na prvních třech místech žebříčku se umístily Gmail, Yahoo a Hotmail – následované seznamkami, telekomunikačními službami a účty pro zdraví a fitness.

Kvalitativní analýza domén dle odborníků ukazuje, že e-mailové účty zjištěné na dark webu se v 90,7 % případů týkají osobních účtů, zatímco ve zbývajících 9,3 % případů jde o účty firemní, přičemž v druhém případě došlo ve srovnání s druhým pololetím roku 2022 k nárůstu o 3,7 %.

Střežte i svá telefonní čísla

Z údajů CRIF Cyber Observatory dále vyplývá, že spolu s e-mailovými adresami se stále cennějšími osobními údaji, které je třeba lépe chránit, stávají také telefonní čísla, protože umožňují doplnit profil oběti.

Kombinace tohoto údaje s heslem byla zjištěna ve 29 % případů. Oběti tak hrozí, že obdrží důvěryhodnější podvodné zprávy, například takové, které se týkají autorizace falešných plateb nebo uvolnění zablokovaných účtů. T

Tyto tzv. smishingové zprávy (ze spojení „SMS“ a „phishing“) dle expertů často obsahují škodlivé odkazy, které vybízejí oběti k otevření a poskytnutí dalších údajů podvodníkům, což jim umožňuje zjistit zeměpisnou polohu zařízení obětí a rekonstruovat jejich totožnost.

Dalším velmi nebezpečným typem útoku je podle společnosti CRIF tzv. záměna SIM karty, která spočívá v získání telefonního čísla, které podvodníkům umožní přístup k určitým službám bez souhlasu oběti (tím, že obejdou dvoufaktorové ověřování).

Telefonní čísla tak podle odborníků na kyberbezpečnost hrají klíčovou roli a v kombinaci s hesly zvyšují zranitelnost obětí. U krádeží této kombinace údajů dle dat CRIF došlo ve srovnání s druhou polovinou roku 2022 k více než trojnásobnému nárůstu, konkrétně o 372 %.

Mimoto mezi hlavními kombinacemi údajů shromážděných na dark webu bývají e-mailové adresy velmi často spojeny s heslem (92,3 % případů), stejně jako se hesla velmi často objevují ve spojení s uživatelskými jmény (62,5 %).

Masivně se kradou i údaje o platebních kartách

Pokud se podíváme na kontinenty, které jsou nejvíce zasaženy nelegálním obchodem s údaji o kreditních kartách, CRIF uvádí, že na prvním místě je Severní Amerika, následovaná Evropou, kde došlo k 90,8% nárůstu množství podvodů ve srovnání s první polovinou roku 2022.

Česká republika se v žebříčku umístila na 44. místě. V souvislosti s těmito údaji je důležité poznamenat, že na dark webu se velmi často vedle čísla kreditní karty objevuje také kód CVV a datum platnosti karty (95,5 % případů). Zločincům se téměř vždy podaří získat veškeré údaje na kartě.

Zneužití odcizených účtů

Z analýzy také vyplývá, že většinu ukradených účtů a údajů následně hackeři využívají k nelegálnímu přístupu na zábavní weby (35,6 %), následované sociálními sítěmi (21,9 %) a účty elektronických obchodů (21,2 %) s využitím přihlašovacích údajů obětí.

Krádeže těchto účtů mohou mít pro oběti přímé finanční důsledky a tento jev se ve srovnání s druhou polovinou roku 2022 výrazně zvýšil. Na čtvrtém a pátém místě jsou krádeže účtů týkajících se webových stránek platebních služeb a diskusních fór (18,8 %) a finančních účtů (1,3 %).

Situace v České republice

Pokud se podíváme konkrétně na Českou republiku, CRIF upozorňuje, že počítačoví zločinci i v první polovině roku 2023 vyvíjeli intenzivní aktivitu. Počet uživatelů, kteří obdrželi alespoň jednu výstrahu ohledně úniku svých údajů, vzrostl oproti předchozím 6 měsícům o 12,2 %.

Z celkového počtu výstrah se naprostá většina (91,2 %) podle analýzy týkala dark webu a pouhých 8,8 % výskytu údajů na open webu, kde jsou údaje přístupné prakticky komukoliv.

Nejčastěji získávaným údajem na open webu byla e-mailová adresa (69,9 %) – která se ostatně vyskytovala nejčastěji i na dark webu – dále telefonní číslo v kombinaci se jménem a příjmením (17,6 %), jméno a příjmení v kombinaci s uživatelským jménem (6,5 %) a úplná poštovní adresa (5,5 %).

Zjištění CRIF Cyber Observatory jsou důvodem k zamyšlení se nad riziky spojenými s oběhem našich osobních údajů na internetu,“ přemítá Romana Knyblová, projektová manažerka portálu kolikmam.cz.

Je důležité neklikat na odkazy v podezřelých e-mailech nebo SMS zprávách, a především neposkytovat osobní údaje v reakci na zprávy, které vypadají jako od naší banky nebo jiné instituce, a vždy si ověřit telefonní číslo nebo e-mailovou adresu odesílatele,“ shrnuje.

Zdroj: CRIF

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Salesforce: S rozvojem AI rostou obavy o důvěryhodnost dat a jejich bezpečnost
Salesforce: S rozvojem AI rostou obavy o důvěryhodnost dat a jejich bezpečnost
Asus ExpertBook B9: vybavená kancelář pod kilogram
Asus ExpertBook B9: vybavená kancelář pod kilogram
Joey Cao je generálním ředitelem české pobočky TP-Link
Joey Cao je generálním ředitelem české pobočky TP-Link
ComSource: Firmy si už s jedním antivirem nevystačí, trendem je sanitizace dat
ComSource: Firmy si už s jedním antivirem nevystačí, trendem je sanitizace dat
David Kolenatý jmenován corporate sales managerem české pobočky Dell Technologies
David Kolenatý jmenován corporate sales managerem české pobočky Dell Technologies
Eset: Falešné e-maily se škodlivým kódem cílí i na Českou republiku
Eset: Falešné e-maily se škodlivým kódem cílí i na Českou republiku