Hlavní navigace

ČSÚ: Necelá třetina českých domácností ještě nemá PC a připojení k internetu

29. 11. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © nyul - Fotolia.com
Komplexní studie Českého statistického úřadu mapuje vybavení českých domácnotí ICT technologiemi v roce 2013.

Český statistický úřad zveřejnil studii Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci v roce 2013, přinášející komplexní přehled vývoje a současného stavu ICT v české populaci.

V tomto článku přinášíme data o vlastnictví počítačů a připojení k internetu. Ze závěrů vyplývá, že veškeré ukazatele ve srovnání s minulostí rostou.

Kdo má děti, má i počítač

Počítačem a internetem jsou vybaveny již více než dvě třetiny (68 %) českých domácností. Za posledních 7 let vzrostl počet domácností vybavených osobním počítačem o 1,2 milionu.

Vybavenost osobním počítačem se liší podle typu domácnosti. Zatímco z bezdětných domácností je osobním počítačem vybaveno 59 %, u domácností s dětmi toto číslo činí přes 90 %.

Rozdíl je i mezi úplnými a neúplnými rodinami. Úplné jsou počítačem vybaveny z více než 92 %, rodiny neúplné pouze ze tří čtvrtin.

Graf 1 - Domácnosti s počítačem podle přítomnosti dětí (% domácností)

Nejnižší příjmová skupina nakupovala

Z hlediska příjmu nepřekvapí, že nejmenší podíl majitelů počítačů je u nejnižší přijmové skupiny (30 %), zatímco největší je u té nejvyšší (96 %). Je však nutno dodat, že za uplynulých pět let vyrostl podíl u nejnižší skupiny bezmála o 100 %.

Data potvrdila rostoucí poptávku po mobilitě. Zatímco před čtyřmi lety měla přenosný počítač jen jedna z pěti domácností, v současnosti je jich více než dvojnásobek. Téměř 27 % domácností uvedlo, že vlastní dva a více počítačů.

Graf 2 - Domácnosti s počítačem podle příjmu domácnosti a typu počítače (% domácností)

Vysokorychlostní internet je samozřejmostí

Dvě třetiny českých domácností (67 %, 2,8 mil.) v současnosti disponují připojením k internetu. Během posledních šesti let se tak podíl domácností připojených k internetu více než zdvojnásobil.

Až na výjimky lze říci, že téměř každá domácnost vybavená počítačem, je zároveň připojena k internetu.

Graf 3 - Domácnosti s připojením k internetu (% domácností)

I zde má velký vliv, zda jsou v domácnosti děti. Bezdětné domácnosti jsou připojeny z 57 %, zatímco ty s dětmi z více než 90 %.

Standardem se v ČR stal vysokorychlostní internet. Disponuje jím 96 % připojených domácností.

Ve způsobech připojení vede Wi-Fi, které využívá nadpoloviční většina domácností. Dříve standardní vytáčené linky se s 4% podílem odebírají na smetiště dějin. Nepatrně klesal podíl připojení přes ADSL a kabelovou televizi.

Graf 4 - Domácnosti s připojením k internetu podle typu připojení (% domácností s připojením k internetu)

Proč říkají zákazníci internetu ne?

Z 1,4 milionu domácností, které internetem nedisponují, téměř tři čtvrtiny (72 %) uvedly jako důvod, že jej jednoduše nepotřebují.

Téměř 38 % domácností bez připojení dále uvedlo, že internet nemají, neboť s ním neumí pracovat, necelé čtvrtině se zdály příliš vysoké pořizovací náklady na připojení a 18 % považuje za příliš vysoké poplatky za provoz.

Jiný kraj, jiný stav

Rozdíly ve vybavenosti domácností počítačem a internetem jsou do jisté míry ovlivněny také lokalitou, ve které se domácnost nachází. Tradičně nejlépe jsou oběma technologiemi vybaveny domácnosti ve velkých městech nad 50 000 obyvatel.

Nejvyšší vybavenost počítači i internetem nepřekvapivě vykázala Praha následovaná Středočeským krajem. Na opačném konci jsou pak kraje Liberecký, Ústecký a Olomoucký.

Pod průměrem Evropy

Z mezinárodního srovnání vyplývá, že se Česká republika stále nachází pod průměrem Evropské unie.

Srovnání z roku 2012 uvádí, že osobní počítač mělo 72,5 % českých domácností a 71,3 % jich bylo připojeno k internetu (domácnosti, ve kterých žije alespoň jedna osoba ve věku 16-74 let). V EU přitom tyto hodnoty byly 77,9 % resp. 75,7 %.

Na druhou stranu, počet domácností vybavených osobním počítačem v České republice od roku 2007 vzrostl nejvíce ze všech zemí EU.

Brzy přineseme shrnutí další části studie, tentokrát o nakupování na internetu a přístup k internetu z různých míst a zařízení.

Zdroj: ČSÚ

Čtěte dále

DPD má za sebou rekordní Black Friday, doručilo čtvrt milionu zásilek
DPD má za sebou rekordní Black Friday, doručilo čtvrt milionu zásilek
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Allegro ve třetím čtvrtletí zvýšilo tržby o třetinu, potvrzuje očekávání
Allegro ve třetím čtvrtletí zvýšilo tržby o třetinu, potvrzuje očekávání
Eset: Dvě třetiny SME se v loňském roce setkaly s únikem dat
Eset: Dvě třetiny SME se v loňském roce setkaly s únikem dat
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu