Hlavní navigace

David Chappell: Vlak cloudových platforem se rozjíždí, naskočte včas

4. 11. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: davidchappell.com
Konzutant David Chappell vedl v Praze setkání na téma, proč prodávat řešení postavená na platformě Windows Azure. Přestože však hovořil na půdě Microsoftu, naprostá většina toho, co v prezentaci zaznělo, je aplikovatelné na cloudové platformy obecně. Proč v nich David Chappell vidí budoucnost IT a o jaké rady se podělil s partnery hostitele?

David Chappell, celosvětově působící IT konzultant (více o něm zde), přijel na pozvání Microsoftu do Prahy, aby v sídle společnosti vedl seminář s jejími partnery z řad systémových integrátorů. Oficiálním tématem setkání sice byl prodej řešení postavených na Windows Azure, široký rozsah prezentace však pokryl celou problematiku cloudových platforem a s nimi spojených obchodních příležitostí.

Do deseti let bude vše v cloudu

David Chappell se netají tím, že v cloudové technologii vidí budoucnost IT sektoru. V analogii srovnal současnou situaci s historickými počátky elektrifikace velkých podniků, kdy měla každá továrna svůj vlastní generátor, podobně jako měla v nedávné minulosti každá firma své vlastní datacentrum. Stejně jako tehdejší továrníci přišli na výhody velkých elektráren, soudí Chappell, přicházejí dnešní firmy na výhody cloudu.

Jako hlavní argumenty, proč začít s prodejem cloudových řešení v B2B, vidí jejich nižší náklady, umožněné velikostí a automatizací datacenter velkých poskytovatelů. Dále uvedl téměř okamžitou dostupnost požadovaných služeb a placení pouze za to, co je skutečně použito, když se u virtuálního stroje účtují poplatky za hodinu u a uložených dat za den.

Zmínil rovněž velkou příležitost získat silnou pozici na trhu vzhledem k tomu, že i sami zákazníci vidí v cloudu budocnost. Podle Davida Chappella bude nejpozději do deseti let drtivá většina řešení „v mracích“.

Nejděsivější technologie na světě

Ihned po výhodách cloudových platforem Chappell poukázal na tři nejčastější obavy s nimi spojované. Otázku zabezpečení dat před krádeží nebo zneužitím změnil na otázku důvěry v poskytovatele, již bude třeba pomalu a postupně budovat. Její princip přitom srovnal s vírou v to, že banka ochrání peníze svých klientů.

V této souvislosti rovněž zmínil vysoký vliv iracionality lidského chování a v nadsázce to ilustroval příkladem „nejděsivější technologie na světě“. Za tu totiž nepovažuje jaderné, ani biologické zbraně, nýbrž službu Windows Update.

Microsoft má s každou vydanou aktualizací téměř neomezené možnosti napáchat celosvětové škody, ale uživatelé jednoduše věří, že se tomu tak nestane. S cloudem to podle něj časem bude podobné, nedojde-li k nějaké katastrofě v podobě masivního úniku dat.

Druhá otázka se týkala toho, zda bude používání cloudové platformy v souladu s právními normami týkajících se pohybu dat. Na tu David Chappell odvětil, že vzhledem k rozmanitosti legislativ jednotlivých států na tuto otázku nikdy nebude jednotná odpověď a zdůraznil nutnost toho, aby měl každý zákazník povědomí o rozhodném právu, jež se na něj vztahuje.

Poslední otázka se týkala dostupnosti dat a spolehlivosti poskytovatelů. Chappell se s ní vypořádal krátkou poznámkou o tom, že obří datacentra, patřící například Microsoftu, Amazonu nebo Googlu, budou „přinejmenším tak dobrá, jako ta, která si firmy postaví samy.“

Nevyslovovaná obava

David Chappell zmínil ještě jednu otázku, která podle něj napadne každého, ale málokdo ji vysloví nahlas: Nepřijdu kvůli cloudu o práci?

Údajně záleží na pozici. Vývojáři a manažeři mohou být klidní, ovšem správci, zejména ti, kteří přichází do fyzického kontaktu se servery, prý mají „posledních pět let.“ Techničtí pracovníci se podle Chappella budou muset naučit novým dovednostem.

Čtyři typy využití infrastruktury

Po obecném úvodu David Chappel hovořil o konkrétnějších způsobech využití cloudových technologií, přičemž rozdělil projekty týkající se infrastruktury na čtyři základní druhy. Seřazeny vzestupně podle náročnosti, avšak zároveň potenciálních výnosů, to jsou: blob úložiště, využití VM pro vývoj, vytvoření nových řešení v cloudu a konečně přesun existujících řešení tamtéž.

Chappell obecně shrnul, že ředitelé firem chtějí především mít k dispozici použitelná řešení a data, a naopak „nemají příliš rádi datacentra a investice do IT.“ Pro přesun do cloudu je tedy vskutku ideální situace, zejména tehdy, když velcí poskytovatelé budou mít ceny nesrovnatelné s náklady na provoz vlastního on-premise datového centra.

David Chappell doporučuje začít u blob úložišť proto, že díky jejich relativní jednoduchosti lze snadno budovat postupnou důvěru klientů v cloud a zároveň si pomalu vytvářet předmostí pro ambicióznější druhy infrastrukturových projektů.

Druhou úrovní je potom poskytování VM pro vývoj a testování. Zákazník zde nemusí být nervózní ohledně bezpečnosti, neboť nepoužívá žádná reálná data. Cloudová platforma mu navíc může poskytnout potřebný prostor a počet VM v řádu minut, na rozdíl od firemních IT oddělení, kde mohou přání vývojářů zůstat nevyslyšena podstatně déle.

Třetí a čtvrtá úroveň, tedy spouštění nových řešení a přesun současných, podle Chappella obsahuje výhodu nutnosti správy, což poskytovateli zajistí dlouhodobý a stabilní výnos. Čtvrtá úroveň navíc vyžaduje práci specialistů kvůli nutnosti redesignu řešení pro cloud. Ve velkých společnostech přitom může jít o dlouhodobé projekty v řádu let.

Větší díl koláče

Druhým konkrétnějším odvětvím, jenž Chappell zmínil, jsou zakázková řešení a výhoda jejich založení na cloudové technologii. Kromě již zmíněných obecných výhod Chappell uvedl několik specifických pro tento typ projektů, veskrze obchodních.

Tou hlavní je možnost získat větší část vyčleněného rozpočtu. Rozhodne-li se zákazník pro cloud, odpadá nutnost pořízení hardwaru a softwaru. Integrátor sice u obojího přijde o marže, ovšem to ho nemusí mrzet, protože většina rozpočtu projektů připadá na SI služby, a tady má dvě možnosti.

Buď zaplní prostor po HW&SW právě SI službami a výrazně si polepší na celkové marži, nebo jej naopak nechá prázdný a tím pádem bude zákazníkovi moci nabídnout nižší cenu než konkurence.

Jako typický příklad takového řešení uvedl David Chappell marketingovou webovou stránku nebo mobilní aplikaci. V prvním případě lze plně využít rychlé odezvy cloudové platformy, která umožní téměř okamžité ukončení s minimem nákladů v případě neúspěchu projektu, nebo naopak rychlé navýšení kapacity v případě, že se mu bude dařit.

U mobilní aplikace zase dochází ke zdánlivě paradoxnímu zvýšení bezpečnosti v případě umíštění v cloudu. Uživatel totiž nebude mít ze svého mobilního zařízení přístup do infrastruktury poskytovatele. Ve světě plném nezabezpečených telefonů a tabletů může jít o prozíravý krok.

Vlak se rozjíždí

David Chappell zakončil svou prezentaci vyjádřením svého přesvědčení, že nástup cloudu je „nezastavitelný.“ Zákazníci podle něj o technologii vědí, ale masivně ji používat začnou jen za pomoci důvěryhodných partnerů, kteří je přesvědčí o jejích výhodách a rozptýlí jejich obavy. Vlak se rozjíždí a čím dříve do něj integrátoři naskočí, tím lépe se jim povede.

Zdroj: ChannelWorld

Čtěte dále

Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám