Hlavní navigace

Deset nejdůležitějších faktů o páté generaci procesorů Intel Core

7. 1. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Intel
Již v průběhu ledna se na trhu objeví notebooky s novými procesory Broadwell U. Co přinesou nového?

Společnost Intel vyvinula pátou generaci procesorů Intel Core označenou Broadwell U, která se má ve velmi dohledné době objevit na trhu v nových noteboocích (například v nových ThinkPadech od Lenova, o nichž jsme psali začátkem týdne).

Nové čipy jsou vyráběny 14nm procesem a přinesou do notebooků nové schopnosti. Následujících deset bodů vám ukáží, jaké budou:

1) Zvýšení výdrže baterie

Nové procesory mají podle Intelu být energeticky úspornější než dřívější generace. Ve srovnání s řadou Haswell mají poskytnout o hodinu delší výdrž. Výrobci zároveň nabídnou lepší baterie - Dell slibuje 15hodinovou výdrž u notebooku XPS 13, Lenovo nabídne 20 hodin u modelu ThinkPad X250.

2) 4K bez externí grafiky

Vybrané procesory nové řady podporují technologii Iris Pro, která umožní dekódovat formáty H.265 a VP9 v rozlišení 4K (3840 x 2160 px) bez nutnosti externí grafické karty.

3) Marginální posílení kancelářských aplikací

Nové procesory nepřinesou žádné zásadní zrychlení u aplikací jako jsou Word nebo Excel. Ve srovnání s řadou Haswell (čtvrtá generace) mají být jen o 4 % rychlejší. Dřívější architektury přitom oproti předchozí generaci přinášely zrychlení o 10 % až 30 %.

4) Chromebooky nezůstanou stranou

Nové čipy se objeví i v noteboocích s operačním systémech Chrome OS. První modely mají být na trhu dostupné v průběhu února. Tato skutečnost reflektuje snahu Intelu vyřešit pokles tržního podílu PC s Windows, z něhož ukrajují zařízení nejen s Chrome OS, ale i s Androidem.

Chromebooky používají především cloudové aplikace, ale Google uvádí, že řada aplikací bude fungovat i offline, což je důvod pro nasazení výkonnějších CPU.

5) Tablety se páté generace nedočkají

Zatímco chromebooky nové čipy dostanou, u tabletů to pravděpodobné není. Nové procesory vyžadují příkon 15 W, zatímco v tabletech se nejčastějí nacházejí čipy, kterým stačí méně než 10 W. Zde najde uplatnění spíše nový Core M.

6) Skylake za dveřmi

Nově představené čipy se na výsluní příliš dlouho neohřejí. Intel je chce ještě v průběhu druhého pololetí 2015 nahradit novou sérií s názvem Skylake. Ta má přinést zásadní posílení výkonu, ale především bezdrátové technologie, které mají nahradit spojovací a napájecí kabely k periferiím.

Intel označuje nadcházející řadu Skylake za svou nejdůležitější novinku celého desetiletí.

7) Čtyřjádro až později

Nové čipy i3, i5 a i7 páté generace budou nejprve k dispozici pouze dvoujádrové (Broadwell U); čtyřjádrové varianty (Broadwell H) s technologií Iris Pro (viz bod 2) se objeví až později v průběhu roku.

8) Podpora 3D kamer

Pátá generace přinese do notebooků podporu 3D kamery a technologie RealSense, která dokáže určit vzdálenost předmětů v záběru. Kromě umožnění některých spíše zábavních funkcí (např. vložení vlastního pozadí při videohovorech) umí tato technologie například skenovat předměty pro potřeby 3D tisku. V budoucnu se má škála jejího využití dále rozšiřovat, například má umět rozpoznat náladu uživatele.

9) Pryč s hesly!

Intel chce, aby na počítačích s novými čipy zmizela potřeba zadávat heslo. Výrobce nespecifikoval, jak toho chce dosáhnout, ale jednou z možností je poskytnutí softwaru od McAfee, který poslouží pro biometrické ověření totožnosti (obličej, otisk prstu) při logování.

10) Podnikové funkce

Vybrané modely procesorů nové generace budou podporovat technologii vPro, která má usnadnit správu podnikových PC. Administrátorům například umožní na dálku smazat data v případě krádeže zařízení.

cyber23


CeBIT 2015Vstupenky na CeBIT zdarma: stačí hlasovat pro IT výrobce a distributory roku 2014 a na závěr po vyplnit přihlášku na uvedeném odkazu. Hlasujte zde.


Zdroj: IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Rozloučení: Díky za krásných deset let
Rozloučení: Díky za krásných deset let
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
IDC: Herní PC čekají problémy, herní monitory návrat k růstu
IDC: Herní PC čekají problémy, herní monitory návrat k růstu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?