Hlavní navigace

DisplaySearch: Příjmy z prodejů elektronického papíru na vzestupu

3. 9. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Podle aktuální studie DisplaySearch příjmy z prodeje e-papíru celosvětově vzrostou do roku 2018 na 9,6 miliard dolarů a 1,8 miliard prodaných kusů. To při porovnání s letošním rokem, kdy se odhaduje 22 milionů prodaných kusů a příjmy na 431 milionů dolarů, představuje kumulovaný meziroční růst (CAGR) o 41 % v příjmech a 64 % v prodaných kusech. Jste připraveni na nový trend?

Elektronické displeje nahrazující běžný papír si pomalu budují své místo u zákazníků díky nízké spotřebě a snadnému čtení, zejména na slunciTrh e-papíru, který má uplatnění v oblasti e-knih, e-učebnic, e-novin, e-magazínů, mobilních telefonů, elektronických štítků na regálech, billboardů, dopravního značení, displejů na kreditních kartách, oblečení a dalších zařízení představených v loňském roce, se stal jednou z mála zářících hvězd v současné ekonomické recesi.

„E-papír displeje si pomalu budují své místo u zákazníků díky nízké spotřebě a snadnému čtení, zejména na slunci,“ uvedla Jennifer Colegrove, ředitelka zobrazovacích technologií analytické společnosti DisplaySearch. „Kromě toho jsou e-papíry zelené‘, protože snižují spotřebu papíru a elektronické štítky na regálech mohou dynamickou tvorbou cen ušetřit čas a pracovní sílu.“

V současné době většinu příjmů ze zobrazovacích jednotek elektronického papíru tvoří e-knihy. Téměř ve všech elektronických knihách je využíváno elektroforetické technologie od E Inku a malý podíl tvoří zařízení s LCD technologií (např. FLEPia od Fujitsu). Ostatní dodavatelé elektroforetických displejů SiPix a Bridgestone oznámili, že do konce letošního roku začnou vyrábět komerční e-knihy.

Jaký bude vývoj na trhu s e-papírem

Počet 5-9.x" modelů e-knih/e-učebnic se od uvedení prvního v roce 2003-2004 zvýšil do roku 2006 na 3 typy. V roce 2007 již bylo dostupných 5 modelů a letos je možno zakoupit 20 modelů. Podle analytiků trhu s e-papír displeji pro 5-10" e-knihy a e-učebnice vzroste prodej z 1 milionu kusů v roce 2008 na 77 milionů prodaných kusů v roce 2018.

Na trh s barevnými e-knihami nedávno vstoupilo Fujitsu s 8" modelem FLEPia. Vzhledem k vysoké ceně a technickým problémům analytici neočekávají vysoké prodeje barevných e-knih dříve než v roce 2011.

V roce 2008 byla lídrem elektroforetická technologie. Analytici předpovídají, že do roku 2018 dosáhnou příjmy z této technologie 5,8 miliard dolarů a bude nadále nejvyužívanější.

Druhou nejrozšířenější technologií v roce 2008 byla bistable LCD. Příjmy z této technologie by měli podle analytiků do roku 2018 činit 2,5 miliard dolarů.

MEMS (Micro-Electro-Mechanical Systems) technologie displeje se během několika příštích let rozšíří ze současných malých displejů pro mobilní telefony do barevných a středně velkých elektronických knih.

Elektrochromické displeje se budou uplatňovat ve velkoobjemových low-cost produktech, jako jsou chytré štítky a karty. Podle analytiků se tato technologie stane do roku 2013 lídrem trhu v počtu prodaných kusů.

cyber23


Porovnání jednotlivých technologií displejů e-knih

Výrobce

E Ink

SiPix

Bridgestone

Kent Displays

& Fujitsu

Technologie

elektroforetická

elektroforetická

elektroforetická

cholesteric
tekuté krystaly

Příklad e-knihy

Sony LIBRIé,

Amazon Kindle

prototyp

prototyp

Fujitsu FLEPia

Dostupnost

Od 2004, 2006, 2007

Konec 2009

Konec 2009

Od 2009

Odraz bílé barvy

~50%

40%

~30%

~20-45%

Kontrastní poměr

~15:1

~10:1

~10:1

~10:1

Odezva

250 ms

400-200 ms

<1 ms

~300 ms

Výhody

Velký podíl na trhu, vyspělý dodavatelský kanál

AUO je velký investor, prosazení v barevných produktech tak může být jednodušší

Lehké médium, velmi rychlá odezva

Plnobarevné zařízení

Co vylepšit

Barva a odezva

Barva a odezva

Obrázek zůstane stále vykreslen

Cena a odezva

Zdroj: DisplaySearch (srpen, 2009)


Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Zuzana Peroutková Bičíková přebírá vedení ChannelWorldu
Zuzana Peroutková Bičíková přebírá vedení ChannelWorldu
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Rozloučení: Díky za krásných deset let
Rozloučení: Díky za krásných deset let