Hlavní navigace

Dostává HP směr nebo jen Whitmanová fouká do plachet jinak?

27. 2. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor:
Nedávná vyjádření výkonné ředitelky HP Meg Whitmanové po propadu tržeb a zisku v posledním čtvrtletí lze považovat za lehký útok na bývalého CEO Marka Hurda. Přichází s lepším řešením než její předchůdci?

Hewlett-Packard své podnikání podinvestoval a stal se „příliš složitým a pomalým,“ uvedla prezidentka a CEO Meg Whitmanová minulou středu, když vystoupila s tříbodovým plánem, jak dodat znovu vítr do plachet společnosti.

V rozhovoru s analytiky a investory po zveřejnění hospodářských výsledků Whitmanová otevřeně zhodnotila výzvy, kterým výrobce ke konci posledního čtvrtletí čelil.

Pro HP to byly těžké tři měsíce, ve kterých firma registrovala 44% propad zisku a 7% pokles tržeb. Obří divize Personal Systems Group, jejíž obrat poklesl o 15 %, potřebuje vyrábět inovativnější počítače, začala s hodnocením Whitmanová.

Faktem je, že při všem co se PSG povedlo, jsme v několika posledních letech podinvestovali inovace a na trh jsme přicházeli s produkty příliš pozdě,“ říká Meg Whitmanová.

Výsledky posledního čtvrtletí přičítá stavu ekonomiky a nedostatečným dodávkám pevných disků napříč odvětvím. Přiznává však také, že se HP potýká s hlubšími problémy, jež je potřeba řešit.

Celé roky náš byznys v podstatě běžel v silech. V tomto modelu jsme postavili některé z největších technologií, ale zároveň to z nás udělalo příliš složitou a pomalou firmu,“ dodala Whitmanová.

HP ztratilo podíl na některých z nejdůležitějších trhů včetně počítačů i ještě cennějších tiskáren, přiznala.

Komentář Whitmanové mohl vypadat jako kritika bývalého CEO Marka Hurda, nynějšího prezidenta společnosti Oracle. Konkrétně jej však nejmenovala. Hurd byl některými chválen za rostoucí obrat HP a více než zdvojnásobení hodnoty akcií. Jiní však namítají, že toho dosáhl příliš hlubokým snižováním nákladů, jež vyústilo v nedostatečné investování do budoucího rozvoje.

Whitmanová naznačila, že patří do „druhého tábora“. „V posledních letech jsme neinvestovali tak, jak jsme mohli, abychom zůstali nad očekáváním zákazníků a před tržními trendy,“ uvedla během konferečního hovoru. „Ve výsledku dnes vidíme klesající tržby i zisky.

Plán obnovy HP obsahuje tři pilíře. Prvním z nich je nastavení provozu, které zahrnuje zefektivnění dodavatelského řetězce a ořezání nepotřebných modelů nebo „SKU“, které zbytečně zesložiťují vývoj, prodej a podporu produktů, uvedla Whitmanová.

Dále podle ní HP musí adresovat „přetrvávající problémy“ každé obchodní jednotky, což zahrnuje investice do technologií a zefektivnění procesů a bezpečnosti.

Poslední částí plánu je využití toho, co Whitmanová vidí jako dramatické změny v technologiích, především v oblasti cloud computingu, správy informací a bezpečnosti.

Je to velká výzva, a to nejen proto, že HP musí najít peníze pro investice do svého podnikání, přičemž potřebuje vytvářet zisk pro akcionáře. „Musíme ušetřit, abychom mohli investovat,“ uvedla Whitmanová, čímž měla na mysli snižování nákladů a efektivní získávání peněz pro potřeby rozvoje.

MIF22

Úkol je to vskutku nesnadný, rok 2012 bude zkouškou nakolik dokáže Whitmanová dostát svým slibům - šetřit a zároveň investovat. „Víme, co musíme udělat, máme plán, jak to napravit, ale bude to trvat,“ zakončila Meg Whitmanová zhodnocení špatného kvartálu, přičemž dodala: „Je to mnohaleté úsilí.


Autor pokrývá témata datových center a technologie obecně pro IDG News Service. Sledovat jej můžete na Twitteru na @jniccolai.

Čtěte dále

Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče