Hlavní navigace

E-čtečky Wexler vstupují přes dovozce BookHaus na český a slovenský trh

15. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: ChannelWorld
Společnost Wexler, součást ruského výrobce a distributora Avirsa, chce expandovat na evropském trhu. Jako dovozce si vybrala firmu BookHaus. Jak chce prorazit se svými čtečkami e-knih?

Zleva: Pavel Fries, Alexander Pavlov, Leo Prozument, Jakub KocianRuská firma Avirsa představila své čtečky e-knih Wexler v roce 2010. Pod touto značkou se zde chystá prodávat i tablety. Na jiných trzích vyrábí taktéž desktopy, nettopy a servery.

Leo Prozument, generální ředitel Wexler Global, při příležitosti představení produktů upozornil, že součástí Avirsa je také divize Avirsa Digital zaměřená na elektronický obsah. Aktuálně nabízí na 1 500 titulů e-knih, zatím však nikoliv v češtině.

Dnes jsme přítomní v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku, v Kazachstánu a teď v České republice a na Slovensku. Další kroky naše expanze míří do Německa, Itálie, Rakouska, Polska, Maďarska a Rumunska. Samozřejmě plánujeme posílit naši pozici v Severní Americe,“ uvedl rozvojové plány Prozument.

Dodal, že se do roku 2015 chce dostat mezi top 5 značek e-booků a tabletů, čehož lze dosáhnout při meziročním růstu o 50 %.

Za rok a půl Wexler prodal na všech trzích 400 000 kusů e-čteček, přičemž na ruském a ukrajinském  trhu  dosáhl téměř na 35% podílu v TFT-LCD čtečkách. V roce 2011 představoval obrat společnosti Wexler zhruba 50 milionů.

Dovozce PocketBooků přibírá

Do Evropy (vč. ČR) čtečky dováží Wexker společnosti BookHaus, jejíž české zastoupené BookHaus Česká republika bylo založeno v srpnu 2011, kdy začali s distribucí PocketBooku. Roční obrat dovozce dosahuje podle Pavla Friese, generálního ředitele BookHaus Česká republika, asi 80 milionů korun.

V České republice čtečky dovozce dostává na trh především přes retail a e-tail. U dovozce či distributorů (zatím HP Tronic) je však mohou nakupovat i další prodejci, kteří čtečky dokážou nabídnout. Pavel Fries dodal, že z pohledu periodicity dodávek fungují ve 2 až 4 týdenním cyklu a pro čtečky lokálně zajišťují servis a podporu.

Alexander Pavlov, obchodní ředitel firmy BookHaus, uvedl, že plánují spolupráci s některými českými prodejci e-knih. Primárním cílem je podle Pavlova co největší rozšíření českého elektronického obsahu, tlak na nízkou cenu a dostupnost. Zatím je podle něj však bariérou český autorský zákon a historický obchodní model, ve kterém si každý v distribučním řetězci chce z prodeje knihy ukrojit svůj podíl, což tlačí cenu vzhůru.

Nerozbitná čtečka e-knih a přijdou i tablety

Dva modely čteček, které přicházejí na český a slovenský trh představil Jakub Kocián, obchodní zástupce BookHausu. Čtečky jsou lokalizovány do češtiny (slovenština se připravuje) a podporují hlavní formáty e-knih (ANSI, TXT, PDF, HTML, FB2, PDB, EPUB, DOC, RTF).

Wexler. Flex One a Wexler. Book T7004Prémiovým modelem je Wexler. Flex One – čtečka s polymerovým e-ink displejem od LG. Údajně se jedná o nejtenčí (151 x 134 x 4 mm)a nejlehčí (110 g) čtečku e-knih na světě, která je zároveň nárazuvzdorná a vodotěsná.

Čtečka je dostupná v sedmi barevných kombinacích, balení kabel, koženkový obal a síťový adaptér. Vysokou koncovou cenu (5 999 Kč vč. DPH) lze obhájit parametry a nerozbitností displeje. Za jeho výměnu dá zákazník totiž u čteček řádově tisíce korun.

Cílovou skupinou jsou podle BookHausu ženy 30+, které nezajímají až tak parametry, ale vzhled a použitelnost.

MIF22

Naopak především cenou chce zaujmout Wexler. Book T7004 - TFT čtečka v hliníkovém těle. Její balení obsahuje navíc kromě pouzdra i sluchátka, jelikož dokáže přehrávat MP3, rádio a video. Čtečka e-knih má bezdotykový TFT displej, slot na SD kartu a nabídnout ji můžete za 1790 Kč s DPH.

Další modely e-čteček by měly přijít po veletrhu IFA, přičemž jejich hlavní předností OS Android, na kterém by čtečky při použití e-ink displeje měly nabídnout nadprůměrnou výdrž na baterii. Dále lze očekávat také modely s Wi-Fi, které dostupné čtečky Wexler zatím neobsahují.

Zdroj: ChannelWorld, Wexler

Čtěte dále

Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče