Hlavní navigace

Ericsson: i přes rozvoj LTE ještě dlouho GSM sítě nevymizí ani na vyspělých trzích

25. 7. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 3GPP
Telekomunikační společnost Ericsson předpokládá, že i přes rychlé rozšiřování mobilních sítí čtvrté generace budou i na vyspělých trzích stále hojně využívány GSM sítě. Jak Ericsson vidí rozvoj LTE v České republice?

V západní Evropě připojení přes mobilní LTE sítě bude v horizontu pěti let představovat 35 % ze všech internetových přípojení. Alespoň to na základě vlastní analýzy tvrdí telekomunikační společnost Ericsson.

Budování mobilních sítí čtvrté generace (4G) využívajících technologii LTE je prý v rychlém rozvoji téměř ve všech regionech světa. Ericsson očekává, že v roce 2018 budou mít mobilní sítě na bázi technologie LTE téměř dvě miliardy účastníků.

Lídrem v budování LTE sítí je prý nadále severoamerický region, kde má technologie LTE do tří let reprezentovat 60 % všech internetových připojení.

Ve střední a východní Evropě se zatím daří datové technologii HSPA v rámci sítí třetí generace (3G). Přesto Ericsson očekává, že do roku 2018 bude technologie LTE zavedena ve většině zemí i tohoto regionu.

Užívání sítí druhé generace bude klesat pomalu

Ericsson tvrdí, že i přes rychlý nástup LTE současné GSM sítě s datovou technologií EDGE zůstanou na předních místech žebříčku připojení. Pozice GSM/EDGE by po roce 2013 měla oslabovat, ovšem přinejmenším do roku 2018 prý zatím nepříliš výrazně.

Důvodem, proč si GSM/EDGE dlouhodobě udrží svoje postavení, je podle Ericssonu stále významná skupina nenáročných uživatelů, kteří i na vyspělých trzích budou nadále používat nejlevnější mobilní telefony a připojení.

Navíc si prý obměna mobilních telefonů, které uživatelé mají k dispozici, vyžaduje delší časový úsek, jenž je také ovlivněn mimo jiné ekonomickým vývojem v jednotlivých regionech.

Již dříve Ericsson přišel s analýzou, podle které nyní majitelé chytrých mobilů v průměru svůj mobilní telefon chtějí vyměnit za novější model po 43 měsících.

Čeští operátoři možnosti LTE zatím jen demonstrují

Čeští mobilní operátoři s budováním svých sítí čtvrté generace na bázi technologie LTE čekají na aukci nových kmitočtů. Původní aukce, kterou Český telekomunikační úřad zahájil v loňském roce, letos nečekaně zrušil.

Své rozhodnutí odůvodnil tím, že nabízené ceny za kmitočty operátoři vyšroubovali příliš vysoko, takže by pozdější datové služby v LTE sítích byly pro zákazníky drahé.

Řada nezávislých odborníků však nesouhlasí. Podle nich Český telekomunikační úřad pod vedením dnes již bývalého dlouholetého šéfa Pavla Dvořáka udělal další chybný krok škodící rozvoji českého broadbandu.

Operátoři zatím využívají dříve přidělené kmitočty pro testování sítí čtvrté generace nebo demonstrování nové technologie ve vybraných lokalitách.

  • O2 pokrývá část Prahy a nedalekou obci Jesenice. Chystá se však ještě bez přídělů nových kmitočtů pokrýt celou Prahu a Brno.
  • T-Mobile pokrývá Mladou Boleslav a část Prahy
  • Vodafone zatím pokrývá Karlovy Vary a rovněž část Prahy.

„Česká republika je na úplném počátku rozvoje 4G sítí. Všichni tři stávající operátoři na svých pilotních projektech demonstrovali schopnost implementace LTE,“ uvedl ve zprávě pro média Jiří Rynt z české pobočky společnosti Ericsson.

cyber23

„Vše bude nyní záležet na aukci LTE frekvencí a doprovodných podmínek vyplývajících z této aukce,“ doplnil Jiří Rynt ve zprávě pro novináře. Český telekomunikační úřad nyní přijímá přihlášky do aukce, které mohou zájemci posílat do letošního září.

Zdroj: Ericsson, ChannelWorld.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
Skupina Adastra v roce 2022 utržila 5,6 miliardy korun, meziročně vyrostla takřka o třetinu
Skupina Adastra v roce 2022 utržila 5,6 miliardy korun, meziročně vyrostla takřka o třetinu
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
IDC: Nositelná elektronika se zmátořila, trh ve druhém kvartálu vyrostl o 8,5 %
IDC: Nositelná elektronika se zmátořila, trh ve druhém kvartálu vyrostl o 8,5 %
CRIF: ČR je v krádežích e-mailových účtů na nelichotivém 16. místě
CRIF: ČR je v krádežích e-mailových účtů na nelichotivém 16. místě
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu