Hlavní navigace

Eset: Třetina kybernetických hrozeb se pokouší získat hesla uživatelů

9. 11. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © vege - Fotolia.com
Nejvážnější hrozbou pro české uživatele zůstal i v říjnu spyware. Experti doporučují hesla pečlivě chránit a používat bezpečnostní program.

Průzkum společnosti Eset odhalil, že v říjnu se čeští uživatelé museli potýkat s několika cílenými kampaněmi. Malware se šířil především e-maily, v řadě případů byly psané češtinou. Za třetinou hrozeb stojí spyware, tedy trojské koně, které útočí na hesla.

Nejvýraznější hrozbou pro české uživatele podle odborníků společnosti zůstal spyware, konkrétně Spy.Agent.AES. Kvůli výrazné kampani na začátku měsíce stál za čtvrtinou všech detekcí malware v České republice.

Útočníci pomocí malware Spy.Agent.AES zaútočili na začátku října a po zbytek měsíce tato kampaň doznívala. Na rozdíl od září se změnil jazyk kampaně.  Dříve jsme zaznamenali útoky v českém jazyce, v říjnu v angličtině,“ popisuje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v české pobočce Esetu.

V rámci této kampaně byl použit kód, který lze snadno zakoupit na černém trhu. Je tedy možné, že si jej takto opatřila nová skupina útočníků, která si prozatím nedala práci s lokalizací spamu,” dodává Jirkal.

Malware na objednávku

Podobným typem malware je trojský kůň FormBook. Stejně jako Spy.Agent.AEs. Ten navíc obsahuje funkci keyloggeru, který dokáže uložit seznam stisknutých kláves. Nashromážděná data pak odesílal útočníkům, kteří je monetizují na černém trhu.

FormBook byl v září dost nevýrazný a nyní se vrací silnější. Zachytili jsme kampaň cílenou specificky na Českou republiku. Šíří se především ve škodlivých přílohách spamu. Většina útočných e-mailů je psaná v češtině,“ vysvětluje Jirkal.

Eset upozorňuje, že v praxi je možné FormBook i Spy.Agent.AES zakoupit na webových stránkách zločinců jako malware-as-a-service (MaaS). Kampaň si tak mohou zakoupit i začínající nebo technicky nezkušení útočníci. V některých případech poskytovatel MaaS zajistí i distribuci malware.

Malware zneužívá neopravené chyby

Průzkum dále odhalil, že do Česka se po delší době vrátil také malware Agent.FO, který zneužívá zranitelnost CVE-2017-11882 objevenou před třemi lety. Zneužívá bezpečnostní chybu ve starších verzích nástrojů Microsoft Office, jmenovitě komponentě Microsoft Equation Editor.

Tento malware útočí ve 14 % případů v Turecku a v 9 % v České republice. Jsme tak druhou nejvíce napadenou zemí,“ říká Jirkal. „Agent.FO si uživatel stáhne z přílohy e-mailu. Jakmile je aktivní, získá útočník kontrolu nad systémem a možnost ho ovládat.“

Cloud 22 temata obracene

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za říjen 2020:

  1. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (26,68 %)
  2. Win32/Formbook trojan (4,23 %)
  3. DOC/Agent.FO trojan (2,73 %)
  4. Win32/PSW.Fareit trojan (2,55 %)
  5. MSIL/Autorun.Spy.Agent.DF worm (2,20 %)
  6. Win32/Agent.TJS trojan (2,07 %)
  7. MSIL/Spy.Agent.CTW trojan (1,99 %)
  8. Win32/AutoRun.Delf.LV worm (1,84 %)
  9. Win64/CoinMiner.AAP trojan (1,51 %)
  10. Java/Adwind trojan (1,41 %)

Zdroj: Eset

Čtěte dále

Jaromír Staroba je novým prezidentem asociace ABSL
Jaromír Staroba je novým prezidentem asociace ABSL
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Reportáž: Bezpečně o bezpečnosti s IS4 security
Reportáž: Bezpečně o bezpečnosti s IS4 security
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Ness: Zájem o kyberbezpečnost i odborníky na ni strmě roste
Ness: Zájem o kyberbezpečnost i odborníky na ni strmě roste
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili