Hlavní navigace

Extreme Forum 2015 ukázalo nejzajímavější integrace

12. 5. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: ChannelWorld
Společnost Extreme Networks společně s partnery připravila konferenci Extreme Forum, na které seznámila účastníky se zajímavými integracemi v oblasti sítí, komunikace, mobility a bezpečnosti.

Přivítání a zahájení konference Extreme Forum se ujal Michal Zlesák Extreme Networks. Hned v úvodu vysvětlil odlišnost proti jiným akcím. EF je totiž zaměřeno zejména na představení zajímavých integrací spolu s dalšími technologickými i obchodními partnery. Záznam konference byl navíc živě streamován a účastníci se k němu mohou i zpětně vrátit.

Gartner tvrdí, že dnes již 67 % všech investovaných prostředků do IT souvisí s udržením jeho chodu. Přitom firmy do IT potřebují investovat, aby udržely konkurenční výhody. Potřebují efektivně zpracovávat a analyzovat data, reagovat na rostoucí počet připojených zařízení, BYOD a datové přenosy, které generují, říká Michal Zlesák.

Vyvozuje z toho konkrétní důsledek: Firmy potřebují unifikovat management sítě a umožnit její snadné škálování s možností čelit nárůstu provozu a vidět a řídit přístupy zařízení.

Reakce Extreme Networks na tyto potřeby je jasná. „Myslíme si, že jsme jediný síťový výrobce, který dokáže spravovat celé síťové prostředí jedním managementem,“ uvedl Zlesák.

Tyto trendy vedou stále více k využití SDN. Strategií Extreme Networks v oblasti softwarově definovaných sítí je, aby připojení do nich bylo co nejjednodušší (jednotný a snadno ovladatelný management), nejrychlejší (a škálovatelné) a chytré (analytika a vhled v reálném čase). Společnost to podporuje svým systémem ExtremeXOS a nad ním postavenými nástroji na správu.

Michal Zlesák, sales director, Extreme NetworksSíť se stává strategickým obchodním nástrojem. V okamžiku, kdy jsem schopen pochopit, co se děje v síti, jsem schopný pochopit, jak funguje organizace,“ říká Michal Zlesák s odkazem na řešení Purview od Extreme Networks.

S využitím Purview mohou organizace optimalizovat výkon aplikací a mohou lépe navrhovat infrastrukturu sítě a serverů pro aplikace vyžadující větší šířku pásma, uvedl Michal Zlesák. Díky větší viditelnosti dokážou firmy snáze hledat možné problémy a odhadovat výpadky, dodal.

Purview má využití i v oblasti business analýzy. V okamžiku kdy můžete sledovat zapojení uživatelů do jednotlivých aplikací, můžete sledovat jejich produktivitu, dodává Zlesák.  

Architekturu a fungování Purview z technického pohledu vysvětlil Zdeněk Pala z Extreme Networks. Připravil si také živou ukázku analýzy provozu na Wi-Fi síti dostupné v rámci konference.

Martin Panák, MicrosoftMartin PanákMicrosoftu potépředstavil trendy a vývoj podnikové komunikace, přičemž se věnoval hlavním požadavkům a novince Skype for Business, kterou společnost uvedla na trh 1. 5. Panák v zpomenul, že podniková komunikace se vyvinula od telefonů, e-mailů, přes messengery, video až po podnikové sociální sítě, kde by se měla dnes odehrávat všechny vnitrofiremní komunikace. Proto Skype for Business dnes integruje telefon, IM a přenos hlasu a videa. Pracuje napříč zařízeními s Windows a umožňuje interní i externí komunikaci. Nyní získává plnou funkčnost Lyncu a umožňuje lokální, cloudové i hybridní na sazení. Dovoluje tak uspokojit požadavky na mobilitu a různé scénáře práce na dálku.

Adam Kempný a Petr Mojžíšek ze společnosti Anect  zmínili, že spousta jejich zákazníků se potýká s nastavením výkonnosti sítě. Společně zahráli scénku manažera na vzdálené pobočce a ICT administrátora na centrále, kteří se nemohou na vytížené lince uspokojivě spojit přes Skype, ani přes dřívější nastavení QoS.

Adam Kempný a Petr Mojžíšek ze společnosti Anect  Celý problém vyřešili SDN modul pro Skype for Business, který přes XML jazyk předává informace managementu Extreme Networks a ten upraví konfiguraci infrastruktury a přepínačů, jež se po dobu hovoru přizpůsobí pro bezproblémový přenos dat. Příklad SDN integrace (nastavení online QoS pro Skype) Adam Kempný doplnil i vysvětlením celého technického řešení.

Zdeněk Pala doplnil prezentaci o hlavní novinku – SDN kontrolér, který výše zmíněnou funkcionalitu dovoluje použít i na infrastruktuře jiného síťového výrobce podporujícího standard OpenFlow.

Po přestávce, během které kromě občerstvení mohli účastníci „sbírat razítka“ v předsálí na stáncích společností Veracomp, Fortinet, Anect a Ixperta, přišel na řadu blok mobility a BYOD.

Mobilita

Zdeněk Pala, system engineer v Extreme NetworksZdeněk Pala druhou sadu přednášek uvedl prezentací na téma otisku zařízení v síti jako základu bezpečného mobilního přístupu. Shrnul atributy, které je Identity Access Management od Extreme Networks schopný v síti rozpoznat a na jejich základě rozhodnout, zda zařízení vpustit a k jakým aplikacím bude mít uživatel přístup.

Další prezentovanou integrací, bylo nasazení BYOD v síti T-mobile včetně integrace s MDM MobileIron, které přednesl Petr Holeček.

Možnosti zavedení Wi-Fi v prostředí s obrovskou hustotou uživatelů, jako jsou stadiony, letiště či nákupní centra, poté prezentoval Zdeněk Pala. Velké množství uživatelů i v otevřených prostorech způsobuje silný šum. Extreme Networks má své týmy a nástroje pro analýzu prostředí a ladění Wi-Fi, které pokrývá řešením IdentiFi. Tyto AP nepoužívají další kontrolér, ale komunikují mezi sebou a automaticky nastavují sílu signálu, kanály atd., aby co nejlépe pokryly danou lokalitu.

Zkušenosti z implementace bezpečnosti a monitoringu IT infrastruktury u zákazníků z různých vertikál předal posluchačům Jan Paleček ze společnosti Gerkin. Shrnul běžný výchozí stav, kdy nemá zákazník zkonsolidovanou infrastrukturu, nemá zkušenosti a zdroje pro poskytnutí nutného zadání, nedisponuje katalogem služeb, nemá koncepci či analýzu rizik a nesleduje chování uživatelů v síti, ani jejich přístupy. Poté vysvětlil, jak běžně v těchto případech postupuje.

Bezpečnost

Zbyněk Lebduška, FortinetPo obědě vystoupil Zbyněk LebduškaFortinetu, který představil hardwarovou platformu UTM/firewallového řešení FortiGate a společně se Zdeňkem Palou ukázal možnosti jeho integrace s management nástroji Extreme Networks. Naživo prezentovali, jak FortiGate zablokuje přístup na nepovolené stránky a předá síti informaci, aby bylo zařízení přeneseno do karantény a odříznuto od vnitřní sítě.

Milan Šereda ze společnosti iXperta následně ukázal, jak lze rozšířit SIEM o Purview, a dosáhnout tak aplikační viditelnosti. V úvodu také vysvětlil potřebu SIEM – tedy propojení různých zdrojů informací a schopnost jim porozumět v souvislostech.

Konvergence a datacentra

Dalibor Eliáš, DNSDalibor Eliáš z VAD společnosti DNS se věnoval konvergenci řešení audio-video bridgingu (AVP) v IP komunikaci. Zdůraznil, že video dnes v rámci internetové komunikace hraje velkou roli a jeho podíl na datovém provozu dále poroste. Ukázal, jak postupovat při nastavení QoS pro video. AVB přináší nový mechanismus pro zajištění provozu v konvergovaných sítích, zejména pro přenos audio video streamů v reálném čase. Pomocí funkcionality AVB lze garantovat šířku přenášeného pásma a definovanou latenci pro rezervované streamy.

O odpolední přestávce pak vystoupil Vašek Klouda, sedminásobný vítěz ve footbagu, a předvedl, co vše dokáže nejen s malým balónkem, ale i s fotbalovým míčem a chytrým telefonem.

Veracomp, který byl sponzorem přestávky, poté odhalil „šasi dort“, který slavnostně nakrojila marketingová managerka Lucie Stránská.

V posledním bloku se Zdeněk Pala zaměřil na oblast datových center a integrace s řešeními výrobců A10, VMWare, Citrix a Microsoft, a na možnost aplikační analýzy prostřednictvím integrace s Ixia.

Cloud23

Na závěr Extrem Fora byli vylosováni výherci tomboly a k večeři se následně podávala šunka z kýty a pivo pro ty, kteří nemuseli řídit domů.

Zdroj: ChannelWorld

Čtěte dále

Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky