Hlavní navigace

EY: 82 % firem netuší, zda jejich metody odhalování bezpečnostních incidentů fungují

26. 10. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Nmedia @ Fotolia.com
Průzkum EY ukázal, že 87 % dotazovaných organizací disponuje pouze omezenými prostředky na boj s bezpečnostními hrozbami. Do kybernetické bezpečnosti budou investovat hlavně větší firmy.

Nejnovější globální průzkum EY o informační bezpečnosti odhalil, že zájem společností o problematiku kybernetické bezpečnosti sílí. Na druhou stranu, 87 % respondentů na boj s hackery disponuje pouze omezenými prostředky.

Většina organizací dle průzkumu neví, zda jejich přístup k odhalování bezpečnostních nedostatků funguje. Nejzávažnějším hrozbám stále vládne nedbalý nebo nevědomý přístup zaměstnanců a zastaralé bezpečnostní kontroly.

Současná bezpečnostní opatření nevyhovují nárokům

Průzkum ukázal, že 8 % respondentů považuje vlastní mechanismy za dostatečné. Celých 78 %, resp. 65 % zástupců větších a menších podniků se pak domnívá, že bezpečnostní nástroje využívané jejich podnikem současným nárokům nevyhovují.

Poradenská společnost dále uvádí, že 87 % organizací má na zajištění požadované úrovně ochrany k dispozici omezený rozpočet, přičemž u 55 % zúčastněných firem nejsou daná bezpečnostní opatření nedílnou součástí rozvojové strategie podniku.

Překvapením dle EY je, že v tomto ohledu zaostávají spíše větší podniky, zatímco menší jsou důslednější. Většina společností (77 %) se aktuálně snaží bezpečnostní opatření rozšířit za pomoci pokročilých technologií, kupříkladu umělé inteligence, robotické automatizace procesů či analytických nástrojů.

Odhodlání navýšit výdaje na kybernetickou bezpečnost převažuje u větších společností, v letošním roce navýší finance 63 % z nich a příští rok 67 %, u malých společností pak 50 %, resp. 66 % v příštím roce.

Nejobávanější slabinou je lidská chyba

Všichni respondenti uvedli, že navyšují výdaje na zavádění moderních technologií. Investice nejnověji směřují zejména do využívání cloudu (52 %), analytických nástrojů pro potlačování kybernetických hrozeb (38 %) a mobilních zařízení (33 %).

Účastníci dále připustili, že by se k zintenzivnění bezpečnostních opatření, resp. navýšení rozpočtu na kybernetickou bezpečnost patrně vůbec neodhodlali, pakliže by sami nebyli velmi vážnému narušení bezpečnosti či incidentu vystaveni.

V aktuálním žebříčku nejzávažnějších hrozeb vede nedbalý či nevědomý přístup zaměstnanců (34 %), následovaný zastaralými bezpečnostními kontrolami (26 %), neoprávněným přístupem (13 %) a využíváním cloudových služeb (10 %).

Jen 8 % respondentů uvedlo, že jimi uplatňovaná bezpečnostní opatření zcela vyhovují jejich potřebám, 38 % organizací by patrně důmyslný kybernetický útok nedokázalo odhalit a méně než 10 % je pak zcela přesvědčeno o vyspělosti vlastních bezpečnostních opatření.

Celkem 82 % respondentů si však není jisto, zda jejich metody účinně fungují. Ze subjektů, které v uplynulém roce výskyt narušení bezpečnosti zaznamenaly, jen 31 % uvedlo, že událost odhalilo oddělení, jemuž potírání bezpečnostních hrozeb přísluší.

Jen pětina strategií zohledňuje bezpečnost 

Výzkum v neposlední řadě ukázal, že kybernetická bezpečnost je při tvorbě podnikové strategie pravidelně zohledňována pouze v 18 % případů. U 60 % firem pak osobou přímo odpovědnou za kybernetickou bezpečnost není člen výkonného orgánu.

Na druhou stranu 70 % všech dotazovaných (konkrétně 73 %, resp. 68 % zástupců větších a menších podniků) tvrdí, že vrcholové vedení je s problematikou kybernetické bezpečnosti obeznámeno, případně si své povědomí v této oblasti snaží prohloubit.

Zdroj: EY

Čtěte dále

Salesforce ve třetím čtvrtletí udržel solidní růst, utržil 7,8 miliardy dolarů
Salesforce ve třetím čtvrtletí udržel solidní růst, utržil 7,8 miliardy dolarů
IDC: Rozšířená a virtuální realita do roku 2026 skokově porostou
IDC: Rozšířená a virtuální realita do roku 2026 skokově porostou
Pavel Salák (TD SYNNEX): Jsme globální firma s lokálním obličejem
Pavel Salák (TD SYNNEX): Jsme globální firma s lokálním obličejem
Seyfor: Dva ze tří zaměstnanců v ČR občas válčí s firemními programy
Seyfor: Dva ze tří zaměstnanců v ČR občas válčí s firemními programy
Jaroslav Hrdinka je technickým ředitelem společnosti ČMIS
Jaroslav Hrdinka je technickým ředitelem společnosti ČMIS
AT Computers posiluje bezpečnost při přihlašování na web
AT Computers posiluje bezpečnost při přihlašování na web