Hlavní navigace

FAQ: Jak je to s podporou Windows 7 a 8.1 na novém hardwaru (aktualizováno)

25. 1. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Microsoft
Oznámení Microsoftu o osekání podpory pro nová PC se starými operačními systémy se setkalo s velkým zájmem a přineslo s sebou řadu otázek. Odpověděli jsme na ty nejdůležitější.

Oznámení Microsoftu o plánovaném ukončení podpory starších Windows 7 a Windows 8.1 na zařízeních se šestou generací procesorů Intel Core k 17. 7. 2017 vzbudilo oprávněný rozruch a samozřejmě i řadu otázek a nejasností. Ty největší z nich se pokusíme vysvětlit v tomto článku.

Nejprve si ale připomeňme, o co jde – Microsoft se nechal slyšet, že zařízení s procesory Intel Core Skylake a operačním systémem Windows 7 nebo Windows 8.1 přestanou být za necelých 18 měsíců podporovány (tj. přestanou dostávat aktualizace) a jediným řešením bude včasný přechod na Windows 10.

Zatímco běžné spotřebitele toto opatření v zásadě nemusí trápit (nová zařízení jsou vesměs už všechna vybavena „desítkami“ a downgrade na starší systém není nijak zvlášť běžný), problém nastává u podniků, kde přechod na nový systém představuje dlouhodobý proces. Podle Gartneru má sice polovina podniků začít nasazovat „desítky“ ještě letos, ale to se Microsoftu zřejmě zdá málo.

Microsoft se ve své snaze dosáhnout co největšího počtu uživatelů Windows 10 obecně chová značně agresivně. Napřed se zaměřil na spotřebitele, potom se pozornost obrátila i na profesionální uživatele a nyní jsou, zdá se, na řadě i největší zákazníci.

Nyní se podívejme na otázky, které mohou trápit uživatele (a také PC, na které se uživatelé začnou obracet při nákupu).

Co přesně se změní ohledně podpory Windows 7 a Windows 8.1?

Pokud jde o zařízení používající procesory Intel do páté generace (Haswell) včetně, nestane se vůbec nic. Windows 7 budou podporovány do 14. 1. 2020 a Windows 8.1 do 10. 1. 2023, jak bylo uváděno již od jejich spuštění.

A co když je v PC nový procesor Skylake?

Tady je situace jiná a vše záleží na tom, zda je dané PC na seznamu. Ano, Microsoft totiž ve spolupráci s výrobci připravil seznam PC s procesory Intel Core Skylake, která budou i nadále podporována, byť poběží na Windows 7 nebo 8.1.

Seznam zatím nebyl oficiálně představen, ale kolegové z amerického PCWorldu uvádějí několik modelů od Dellu, HP a Lenova, které se na něm mají údajně nacházet. Nepřekvapí, že jde vesměs o notebooky podnikové třídy.

Pokud je tedy nové PC na seznamu, dostane se mu i nadále plné podpory, ale jen do 17. 7. 2017. Do té doby musí proběhnout upgrade na Windows 10.

Aktualizováno 26. 1. 2016 – Seznam podporovaných PC je již oficiálně na světě a Microsoft ho publikoval na svých stránkách formou odkazů na weby výrobců.

Na seznamu se nachází 28 modelů od Lenova48 modelů od Dellu38 modelů od HP a 71 modelů od NEC. Vysoká čísla mohou být mírně zavádějící, neboť se často jedná o různé varianty téhož modelu, které se od sebe liší jen v detailech.

Většina zařízení na seznamu jsou klasické notebooky a desktopy, byť se mezi nimi vyskytuje i několik hybridních modelů. Vzhledem k podstatě nového opatření se skutečně většinou jedná o zařízení určená k využití v podnikové sféře.

Co se stane, když neproběhne?

Pokud nastane pondělí 17. 7. 2017 a na PC budou stále běžet „sedmičky“ nebo „osmjedničky“, odřízne ho Microsoft od podpory. Takové zařízení bude dostávat jen „nejkritičtější bezpečnostní aktualizace“, přičemž tato formulace nechává velký prostor pro spekulace o jejich rozsahu. Lze však usuzovat, že tato PC budou dostávat méně bezpečnostních aktualizacích než zařízení se starším hardwarem.

A co zařízení, která na seznamu nejsou?

Pokud má zařízení procesor Intel Core Skylake, není na zmíněném seznamu a běží na Windows 7 nebo 8.1, pak nedostane žádnou podporu už ani teď. Jediným řešením je přejít na Windows 10.

Co nás čeká v příštích letech?

Tato část vyjádření Microsoftu hovoří za vše: „V budoucnu budou všechny nově uváděné generace procesorů vyžadovat nejnovější platformu Windows pro získání podpory.“

Jinými slovy, šestá generace je přelomová a ještě nabídne přechodné 18měsíční období pro vybrané modely, ale s příchodem další generace už bude nejnovější systém povinný pro všechna nová PC.

Otázkou je, co bude ta nejnovější platforma Windows. Microsoft se v minulosti nechal slyšet, že Windows 10 budou poslední a čeká je věčná evoluce, ale to se samozřejmě může změnit. Microsoft již v minulosti mnohokrát změnil názor a nelze vyloučit, že si rozmyslí i tohle.

Jak Microsoft rozezná zařízení, kterým má ukončit podporu?

Nejspíš tím, že systém pozná, na jakém běží procesoru. Windows to umí již řadu let a určitě to budou umět i v budoucnosti.

Proč to Microsoft dělá?

Společnost ve svém prohlášení uvedla následující: „Předělání podsystémů Windows 7 tak, aby podporovaly nové generace procesorů, by znamenalo omezení kódu a porušilo by […] závazek [dodávat uživatelské základně bezpečnost, spolehlivost a kompatibilitu pro stávající systémy].“

Chcete to lépe a srozumitelně?

Předělání Windows 7 tak, aby systém uměl využívat pokročilé vlastnosti nových procesorů (například úspornost) by vyžadovalo příliš mnoho práce a zdrojů. Microsoft v konečném důsledku nechce zpětně adaptovat systém, který už má za sebou větší část svého životního cyklu.

Dobře, a jaký je skutečný důvod?

To vědí jen šéfové Microsoftu. Můžeme ale odhadovat. Zaprvé to lze vnímat jako další nepříliš šetrný způsob, jak dotlačit zákazníky k přechodu na Windows 10. Druhou možností je, že jde o krok směrem k výrobcům hardwaru, které možnost bezplatného upgradu připravila o zvýšení prodeje nových PC, které obvykle doprovázelo uvedení každé nové verze Windows.

Zatřetí může jít o náznak toho, jakým způsobem chce Microsoft vydělávat peníze, má-li jít o poslední verzi systému. Odborníci a komentátoři se touto otázkou zabývají od chvíle, kdy společnost vydala toto tvrzení – a teď možná našli odpověď.

Takto bohatě postačí, když Microsoft v budoucnu řekne, že nová generace procesorů bude podporovaná pouze společně s verzí Windows 10.x, a zákazníci budou muset začít nakupovat nová zařízení, aby nepřišli o aktualizace.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte dále

Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Salesforce vstoupil do nového roku 11% růstem
Salesforce vstoupil do nového roku 11% růstem
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala distribuci na produkty Sony Xperia
SWS získala distribuci na produkty Sony Xperia