Hlavní navigace

Fortinet: S rozmachem počítačové kriminality se objevují nové typy hrozeb

16. 3. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com
Bezpečnostní týmy si budou muset dávat pozor na CaaS, hrozby číhající v deep webu či mazací malware.

Společnost Fortinet oznámila predikce vývoje kybernetických hrozeb pro rok 2023. Počítačová kriminalita podle expertů přichází nyní na chuť metodám pokročilých perzistentních hrozeb a kyberzločinci hledají způsoby, jak ve velkém měřítku využívat nové technologie jako zbraně, aby způsobili ještě větší škody.

Nejvíce znepokojujícím trendem, který společnost loni pozorovala v celém kybernetickém prostředí a u kterého očekává, že bude pokračovat i v budoucnu, je všudypřítomnost hrozeb.

Jejich rostoucí množství, rozmanitost a důmyslnost – od ransomwaru ve formě služby (RaaS) po nové útoky na netradiční cíle, jako jsou edge zařízení a virtuální města – bude podle Fortinetu udržovat bezpečnostní týmy ve střehu v roce 2023 i dalších letech.

Jaké nové trendy v oblasti počítačových hrozeb nás podle analytiků společnosti Fortinet čekají v roce 2023 a dalších letech?

Raketový růst CaaS

Vzhledem k úspěchu kyberzločinců s RaaS Fortinet předpokládá, že se prostřednictvím dark webu objeví ve formě služby řada dalších typů útoků. Vedle prodeje ransomwaru a dalších nabídek malwaru touto formou se dočkáme také nových předpřipravených kriminálních řešení.

Praní špinavých peněz a strojové učení

Společnost Fortinet také předpokládá, že praní špinavých peněz získá posilu v podobě automatizace. Příprava kampaní na nábor bílých koní býval časově náročný proces.

Předpokládá se, že kyberzločinci začnou k cílení náboru užívat strojové učení (ML), což jim pomůže lépe identifikovat potenciální bílé koně a zároveň zkrátí dobu potřebnou k jejich nalezení.

Postupně se může objevit i praní špinavých peněz ve formě služby (LaaS), které by se podle bezpečnostních odborníků mohlo rychle stát součástí rostoucího portfolia CaaS.

Vlna počítačové kriminality v deep webu

Novější online destinace, jako jsou virtuální města, která využívají technologie rozšířené reality (AR), virtuální reality (VR) a smíšené reality (MR), sice podle expertů nabízí uživatelům zcela nové možnosti, ale zároveň otevírají dveře bezprecedentnímu nárůstu počítačové kriminality.

Fortinet v tomto kontextu očekává, že tento prostor povede k nové vlně počítačové kriminality – od krádeží virtuálního zboží a aktiv po potenciální zneužití biometrie.

Mazací malware

Použití mazacího malwaru podle společnosti Fortinet není u konce. Zatímco běžnou realitou je propojování červů s mazacím malwarem, a dokonce ransomwarem pro maximální dopad, problémem do budoucna bude komoditizace mazacího malwaru a jeho širší dostupnost pro kybernetické zločince.

Malwaru, který vyvinuly a nasadily například státní složky, by se mohly zhostit zločinecké skupiny a uplatnit jej v rámci modelu CaaS. Vzhledem k dnešní organizované povaze počítačové kriminality by lépe dostupný mazací malware v kombinaci se správným exploitem mohl v krátké době způsobit rozsáhlé škody.

Jak chránit podnik s ohledem na vývoj hrozeb

Nejdůležitějším krokem je podle společnosti Fortinet zavedení široké, integrované a automatizované kyberbezpečnostní platformy typu mesh. Kybernetická bezpečnostní opatření se obvykle zavádí po jednom, typicky v reakci na nový problém. Ale soubor nesourodých jednoúčelových řešení v dnešním bezpečnostním prostředí nefunguje, jak by bylo potřeba.

Zásadní je konsolidace a integrace do jediné kyberbezpečnostní platformy, zejména s ohledem na stoupající všudypřítomnost všech typů hrozeb, jimž jsou vystaveny podniky všech velikostí a ve všech odvětvích.

Fortinet dále doporučuje využití linkové sandboxové služby, která je dobrým výchozím bodem pro ochranu před sofistikovaným ransomwarem a mazacím malwarem. Umožňuje totiž chránit před postupem útoků v reálném čase.

top100

Klíčové pro externí posouzení stavu zabezpečení, vyhledávání a nápravu problémů a pro získání informací o aktuálních a bezprostředních hrozbách ještě před útokem, pak podle společnosti budou služby pro plánování obnovy po havárii (DRP).

Zdroj: Fortinet

Čtěte dále

Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
David Filippov je obchodním ředitelem Skip Pay
David Filippov je obchodním ředitelem Skip Pay