Hlavní navigace

Fotoreport: eD Forum 2013 odhalilo prodejcům podzimní novinky

18. 9. 2013
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: ChannelWorld
Na 8. ročníku bratislavského eD Forum 2013 se sešlo na 487 obchodních partnerů, pro které eD system Slovakia spolu s předními výrobci IT uspořádali cyklus přednášek a workshopů.

Na jednom z největších slovenských setkání dodavatelů a prodejců IT na Slovensku účastníky uvítal nový generální ředitel společnosti eD system Slovakia Václav Novák.

Za organizátora přítomné hosty přivítala marketingová ředitelka Kateřina Srnová. Celým dnem již tradičně provázel moderátor Ľubomír Straka. Tento ročník byl plný změn a novinek. 

eD system začal poprvé používat název eD  Forum v souladu s názvem společnosti a její další komunikací. Setkání se nově uskutečnilo v hotelu Radisson Blu Carlton v Bratislavě dne 13. 9. 2013.

Generálním partnerem akce se stal Hewlett-Packard. Konferenci zakončila tombola, jejíž hlavní cenou byl skútr s objemem 125 cm3. Další dealery eD system odměnil tabletem či mikroserverem HP, tiskárnami, přepěťovými ochranami a dalšími cenami.

V dopoledním cyklu přednášek jsme jako první zavítali na prezentaci Petera Orechovského, product managera HP business notebooks. Ve stručnosti shrnul komerční portfolio pro rok 2013.

Nadále platí, že základní modely tvoří řada HP 200, následovaná řadou HP Pro Book a highendovými modely HP EliteBook (p series – korporátní zákazníci, Folio – stylové modely, w – pracovní stanice). Komerční tablet ElitePad 900.

Peter Orechovský, product manager HP business notebooksHP však zkracuje značení notebooků. Např. z modelu ProBook 4540s se se stává ProBook 450 G1 (4. Série; 5 – úhlopříčka displeje; procesor - 0-Intel/1-AMD; generace).

Z konkrétních modelů Peter Orechovský upozornil např. na notebooky pro SMB - HP ProBook 400 (mobilita, design, volitelný rozsah bezpečnostních faktorů) a 430 G1 – první dostupný model (14‘‘) s procesory Intel Haswell.

Za zmínku stojí také firemní x86 tablet ElitePad  10‘‘ s tělem z hliníku, zepředu chráněným Gorilla Glass 2. Konvertibilním modelům vládne HP EliteBook Revolve 810 – 11,6‘‘ (1366x768 400 NIT) notebook s otočným displejem s možností změnit do podoby tabletu a výdrží 8,5 hodiny. „Stylovkou“ s plnou škálou portů vč. VGA a RJ45 je pak 14“ EliteBook Folio s HD nebo HD+ displeji.

V oblasti tisku Miroslav Drahoš představil inkoustové tiskárny Officejet Pro X Series, které mají být dvakrát rychlejší než laser a s polovičními náklady. Nabídnou jednoduchý management díky PCL 5/6, PS3, WJA, UPS a především rychlost tisku 70 stránek za minutu (podle metodiky HP, podle ISO je 42 stran/min.).

Hlavní odlišností strojů je, že se pohybuje pouze papír a tisková hlava, která obsahuje 42 240 trysek, je fixní (spotřební materiál je pouze inkoust a papír). HP nabídne čtyři modely (2 tiskárny, 2 MFP).

V ceně tiskárny je NBD on site po 1 rok s možností využít přímou komerční linku podpory. Záruku lze rozšířit o 3 roky a poté o 1 rok přes post warranty pack.

eD Forum 2013HP serverům pro SMB se věnoval  Ľuboš Šenkery, který představil nejvýznamnější inovace 8. generace serverů ProLiant (více např. zde) a připomenul úplnou novinku - mobilní aplikaci pro iLO (vzdálený dohled).

Jako malý, tichý server pro domácí a SMB použití doporučil Šenkery ProLiant MicroServer Gen8. Je vybavený iLO 4, takže umožňuje vzdálenou správu a bezagentní monitoring. Lze doobjednat barevné varianty (až 4x3 TB 3,5‘‘ SATA disky). Koncová cena činí 394,8 eur s dph v promo akci s Windows Server 2012.

Vyšší model HP ProLiant ML310 gen8 v2 se základní dostupností v 1P tower serveru je nově postaven na procesorech Intel Haswell (Xeon). Promo cena s Windows Server začíná na 459 eurech bez DPH.

Office 365 s novými možnostmi prodeje

Martin Černák z Microsoftu představil ve stručnosti Office 365 Open. Od září 2013 přibyla možnost nakupovat i jednotlivé části – samostatné mailboxy (nově kapacita 50 GB, velikost přílohy až 25 MB), samostatný balík Office atd. Úložiště SkyDrive Pro má nově kapacitu 25 GB.

Od 1. 9. v nabídce pro licence typu Open:

  • Samotný Office 365 ProPlus (přibližná koncová cena 12,9 eur)
  • Podnikové balíky: Office 365 samostatně (pláne E1) – 6,6 eur, Plán E3 – 19 eura, Exchange Online (Plán 1) – 3,3 eur
  • Doplňky: Exchange Online Protection – 0,9eur

V závěru Martin Černák upozornil, že přibližně 30 % zákazníků na Slovensku používá ještě Office 2003, které budou končit, což je pro resellery velká příležitost k upgradu.

Multipoužití v podání Lenova

Novinky v nabídce pro firemní zákazníky společnosti Lenovo shrnul Martin Štúr, SMB sales representative. V řadě Essentials dostává nástupce IdeaPad B590 o 4 mm tenčí šasi z lepších ABS plastů. V základní ceně je tříletá rozšířená záruka a matné LCD.

Stánek společnosti Lenovo s novými ultrabooky ThinkPadStejného zeštíhlení se dočkají E440/E540 (nástupci E431/531), které budou vybaveny procesory Intel 4. generace (Haswell) a nabídnout k nim můžete dockování přes OneLink.

Řadu stylových Thinkpadů řady S rozšíří S440 a S531 – ultrabook s plovoucím designem a procesory Haswell. Koncem roku Lenovo uvede také ThinkPad Yoga – konvertibilní zařízení známé z consumeru, které umožní o 360° obrátit displej.

Od 1. 9. Jsou již k dispozici úložiště LenovoEMC, které vznikly novou joint venture těchto výrobců.

V Android tabletech pro spotřebitele Lenovo oslovuje zákazníky přes A1000 (základní model, music tablet) a A3000 (čtyřjádrové CPU, dual sim) a „mobilní centrum zábavy“ S6000 (čtyřjádrový procesor, HD displej, tenký a lehký). S Windows 8 přichází tablet Miix 10 (Intel Atom Z2760, HD displej) , který je k dispozici i v bundlu s externí klávesnicí.

Dell nepřichází v míru

Petr Zajíček ukazuje herní mašinu Dell AlienwareS výzvou ke společnému boji s konkurencí vyzval slovenské partnery Dell. Petr Zajíček upozornil na „nabušené“ herní stroje Alienware a kompletní portfolio koncových stanic na rok 2013 (desktopy – tradiční, tenké klienty Wyse, AIO; mobilní – tablety, detachable, ultrabooky, konvertibilní ultrabooky a standardní notebooky). Upozornil také, že u byznys desktopů OptiPlex se protahuje  životní cyklus až na 4 roky.

Novinky v consumer portfoliu:

  • AIO Inspiron One 23 – pouze 1 cm silný displej.
  • Vostro 5470 – 14“ ultrabook v barevných konfiguracích za velmi nízkou cenu kolem 600 eur
  • Dell XPS 12 (konvertibilní ultrabook), XPS 13 (ultramobilní zařízení), XPS 15 (výkonný 15“ ultrabook bude mít i quadHD displej)

V commercial portfoliu Dell uvádí nové modely ultrabooků Latitude řady E, které osloví svou úrovní zabezpečení, univerzální dockovatelností a šíří portů.

Enterprise brand manager Ondřej Bačina partnerům představil „mini gun“ na konkurenci - od 17. 10. bude dostupný server Dell PowerEdge T20 vybavený i procesory Intel, 4 x DIMM (až 32 GB RAM), 4x PCI-E. Nejdražší modely osazené procesory Intel Xeon E3 začínají už na 449 eurech.

Jako specialitku na závěr si Ondřej Bačina nechal all-in-one blade řešení Dell PowerEdge VRTX, které je k dispozici v RACK provedení 5U nebo jako tower. VRTX je osazen dvěma typy serverů blade  B520 nebo M620 s až 8 CPU. K dispozici je 1GB Ethernet switch – spravovaný stejně jako server, PCI-E sdílená storage a až 12x3,5“ HDD nebo 25x2,5“ HDD.  Vše zabaleno v tichém řešení do kanceláře.

Mobilita v podání Samsungu

Marek Pažický představili novinky u mobilních zařízení Samsung. Tablety rodiny Galaxy Tab 3 (7,8 a 10.1“ modely) jsou již všechny vybavené hardwarovým tlačítkem, stejně jako je tomu u smartphonů Samsung. V případě SIM modelů je možné přes tablet telefonovat.

Nové tablety disponují módem čtení (pro dokumenty a web), umožňují dvojité zobrazení (v každé části obrazovky jiná aplikace), pop-up video a group play (pro propojení dalších zařízení Samsung mezi s sebou). Novinkou je 7“ model – Galaxy Tab 3 kids (Smart Buddy for Kids) se speciálním rozhraním a nastavením pro malé děti.

Stánek s mobilními zařízeními SamsungUpozornil také na Galaxy Mega – 6,3“ telefon, který skloubí všechny výhody tabletu se všemi funkcemi smartphonu Samsung.

Notebookům se následně věnoval Alexander Gall. U všech zařízení s OS Windows 8 nyní Samsung používá označení Ativ. Z prodejních argumentů Gall uvedl, že všechny nedotykové displeje jsou matné, a že díky Anti-Aging technologii po dvou letech (1000 nabíjecích cyklů) neklesne kapacita akumulátoru pod 70 %. Lákadlem může být i funkce Side Sync , která provádí automatickou synchronizaci napříč zařízeními, pokud se k sobě přiblíží (přes NFC).

Samsung také uvedl Ativ Book 9 Lite – nižší verzi řady 9, která váží 1,44 kg, je tenká 16,9 mm a běží na čtyřjádrovém procesoru AMD (koncová cena 770 eur s DPH).

S Haswellem přichází nová generace ultrabooků

Branislav IdesIntelu se ve své prezentaci zaměřil na 4. generaci procesorů Core (Haswell). Intel investoval do grafiky a v současné době nabízí 8 variant grafických čipů. Procesory s nejvýkonnější grafikou poznáte podle označení končícího na „R“.

Branislav Ides, Intel4. generace procesorů dostala kromě nového loga (je jednoduší) novou patici 1150 a vyžaduje tedy nové základní desky s čipsetem série 8. S Haswellem se také mění definice ultrabooků. Aby si ji tenký a lehký notebook zasloužil, musí být vybaven dotykovým displejem.

Dále Branislav Ides prozradil, že Intel připravuje možnost přes distribuci koupit barebone AIO, které bude partner moci dále vybavit a brandovat. V závěru přednášky připomenul také Next Unit of Computing  (NUC) - mini form faktor s výkonem notebooku v kostce 11 x 11 x 4 cm. Využití najde např. pro kiosky, jako tenký klient, POS, digital signage, DVR, HTPC či medical PC.

Celkeme účastníky konference čekaly přednášky 30 výrobců, které probíhaly současně ve třech sálech. Součástí setkání byla i výstavka, kde si partneři mohli produktové novinky vyzkoušet. Kromě výrobců vystoupil také Tomáš Varga z reklamní agentury GoUP s přednáškou „Google na maximum“.

cyber23

Videa a fotky z prezentací z eD Forum budou k dispozici na www.edsystem.sk od 1.10.2013.


Zdroj: ChannelWorld

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Rozloučení: Díky za krásných deset let
Rozloučení: Díky za krásných deset let
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
IDC: Herní PC čekají problémy, herní monitory návrat k růstu
IDC: Herní PC čekají problémy, herní monitory návrat k růstu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?