Hlavní navigace

Fotoreport: eD World 2014 naživo ukázal hlavní IT trendy

29. 9. 2014
Doba čtení: 15 minut

Sdílet

 Autor: ChannelWorld
Chytré hodiny, 3D tiskárny, nebo virtuální realita. To vše a mnoho dalšího si mohli vyzkoušet reselleři na podzimním partnerském setkání společnosti eD system Czech.

Společnost eD system Czech uspořádala dne 22. 9. 2014 svou tradiční podzimní konferenci. Setkání eD World 2014 přilákalo do pražského hotelu Clarion Congress více než 800 návštěvníků, kteří se mohli na na jednom místě seznámit s novinkami celkem 65 výrobců IT produktů. ChannelWorld byl mediálním partnerem této konference.

Výrobci se představovali na stáncích ve výstavním prostoru, ale i prostřednictvím celkem 33 odborných přednášek. Odpočinek a zábavu o přestávkách mezi přednáškovými bloky zprostředkovaly Mind centrum a tři herní zóny zajištěné společnostmi Lynx, Microsoft a Optoma.

V Mind centru si mohli účastníci zasoutěžit např. v přetlačování kuličky silou vlastní vůle. Neurolaboratoř totiž přivezla tři přístroje, které převádějí mozkovou aktivitu na elektrický signál pomocí elektroencefalografu.

Velkou pozornost zaznamenala netradiční herní skříň počítače Lynx a premiéra dema virtuální reality pro brýle Oculus Rift na stánku společnosti Nvidia.

3D tiskárny a skenery na eD World 2014Distributor eD system Czech na setkání představil chytré technologie, LFD displeje a další značky, které v jeho portfoliu přibyly teprve nedávno. Šlo např. o čínského výrobce THLa jeho nabídku chytrých telefonů nebo o monitory a projektory značky NEC. Dalším lákadlem byl velký prostor věnovaný výrobcům 3D tiskáren. Přítomni byli zástupci pěti výrobců, jejichž produkty má eD system v nabídce, konkrétně 3D Systems, 3D Chilli, be3D, Felix a MakerBot.

Samozřejmou součástí konference bylo bohaté občerstvení. Jako každý rok i letos proběhlo losování tomboly s hlavní cenou v podobě balíčku chytré elektroniky značky Samsung – smartphone, tablet a chytré hodinky.

Po skončení oficálního programu nastaly chvíle pro neformální diskuse a zábavu, která vyvrcholila večerním rautem a VIP party. Hosté si mohli užít vystoupení zpěvačky Debbi, taneční vystoupení Light Show a kreslení paprsky Light Art. Raut pak ozvláštnila netradiční molekulární kuchyně (více ve fotogalerii zde).

Během party byli ohlášení vítězové soutěže o nejhezčí výstavní stánek a nejlepší přednášku. Účastníci se shodli, že nejlépe svůj stánek pojala Nvidia a nejlepší přednášku připravil Epson.

Níže vám proto přinášíme shrnutí toho nejdůležitějšího, co zde zaznělo.

Pohled na trh očima GfK

Výsledky českého trhu IT okomentoval analytik Pavel BuzekGfK. Podle něj český trh zaznamenává pozitivní vývoj maloobchodního prodeje a HDP. Výdaje na vybavení domácností v posledních letech mírně klesaly, ale podle Buzka to bylo dáno spíše klesajícími průměrnými cenami. Index spotřebitelské důvěry naopak od roku 2012 roste.

Pavel Buzek z výzkumné společnosti GfKBuzek komentoval data ze studie GfK Temax za 2. čtvrtletí 2014, kdy segmenty IT a telekomunikace meziročně rostly i více než desetinu, ale nedařilo se tolik segmentu spotřební elektroniky.

Z produktových skupin byl v 1. pololetí roku 2014 podle GfK zájem především o dokovací reproduktory, LSP soundbary, herní konzole, akční kamery a media tablety. Prodávaly se také stolní počítače a samozřejmě smartphony. Produkty mobilní zábavy tak zvyšují poptávku po příslušenství.

V prvním pololetí již také převážil kusový prodej media tabletů nad mobilními počítači (33 % vs. 26 %). Postupně roste podíl ultratenkých notebooků (zhruba 5 %), meziročně se zájem o ně zvyšuje o 15-20 %. Díky tomu roste i průměrná cena mobilních počítačů.

Naopak zpomaluje tempo růstu prodeje media tabletů. S rostoucí konkurencí klesá i průměrná cena (průměr 4 700 Kč).

V prodeji IT sortimentu podle GfK roste váha IT prodejců, která dosahuje 43 %. Naopak mírně klesl podíl system housů (B2B prodej IT) na 31,5 %. Také specializovaní prodejci spotřební elektroniky zaznamenali mírný pokles o 1 %. Velký nárůst zažívá retail a etail. E-tail má vysoký podíl prodeje především v tabletech, mobilních PC, monitorech a tiskárnách.

V ČR se podle GfK v consumer segmentu prodává přes e-tail 40 % IT (v hodnotě). Slovensko je v Evropě druhé s 28% podílem e-tailu.

Celkově GfK pro letošní rok očekává v ČR mírný růst trhu v porovnání s předpokládaným 3% poklesem celosvětového trhu.

Pokračujte níže na další stranu.

Prodej starších Windows končí

Na přednášce společnosti Microsoft informovala Aneta Filipová o blížícím se konci prodeje Windows 7 Home Premium, Ultimate OEM a Windows 8.0 (dále budou k dispozici Windows 8.1). Vysvětlila také výhody jednotného účtu Microsoftu, který sjednocuje přístup do produktů a služeb Windows, Skype, Office, Outlook.com, Xbox, OneDrive a Windows Phone.

Aneta Filipová, MicrosoftPoté Aneta Filipová shrnula nabídku Office, kde u verze 2013 zůstává klasická krabicová licence a u Office 365 je nově k dispozici verze pro jednotlivce (1 PC/Mac, 1 tablet, 1 smartphone; pouze pro nekomerční využití).

Po stručném souhrnu vylepšení Windows Phone 8.1, představila Filipová současné portfolio smartphonů od nejlevnějšího modelu Nokia Lumia 530, přes střední dual-sim model Nokia Lumia 630/635, a nejvyššímu modelu Lumia 930 s výjimečným fotoaparátem.

Na kterých noteboocích HP vyděláte?

Novinky v PC portfoliu HP prezentovala Yveta Holečková. Upozornila, že podle podle GfK dosahuje podíl HP v resellerském kanálu kolem 45 %. Poté shrnula rozdělení komerčních řad notebooků na HP Pro a HP Elite (a EliteBook Folio) a consumer portfolia na HP Pavilion a HP Envy. Ukončena byla řada Spectre Pro. Podle Yvety Holečkové jsou pro resellery určeny především řady HP ProBook 400 a vyšší, na kterých mohou víc vydělat (nižší se prodávají spíše přes e-tail). Součástí ceny vyšších řad ProBooků a EliteBooků je tříletá záruka.

Yveta Holečková, HPZ novinek pak jmenovala např. ProBook 400 G2 (tenčí, ULV procesory, povrch s broušeného hliníku, podsvícená klávesnice), který je určen pro cenově nejcitlivější zákazníky, nelze jej však dokovat.

První dokovatelná řada HP ProBook 600 je servisovatelná bez potřeby nástrojů. K dispozici jsou konfigurace s kombinace HDD, SDD a optickou mechanikou.

Novinkou je hybridní zařízení HP Pro x2 612 – 12“ tablet s připojitelnou klávesnicí, který lze navíc klasicky připojit dokovací stanici. Levnější  variantou komerčního tabletu je potom HP Pro Tablet 610 (cca 14 000 Kč s DPH).

U nejvyšší řady HP Elitebook Yveta Holečková připomenula gumovou ochranu rámu po celém obvodu, magnesiové šasi s povrchem odolným proti poškrábání, voděodolnou klávesnici a celkově atestaci na military standard 810G. Z produktů pak upozornila na novou řadu EliteBook 700 s procesory AMD a na byznys ultrabook EliteBook Folio 1040 G1.

S Lenovem do SMB

SMB portfolios polečnosti Lenovo představil Jaroslav Král. Jako nejlevnější dokovatelný notebook můžete nabídnout Lenovo B50, u něhož je možnost přidat záruku na tři roky.

Pro „obchodní cestující“ můžete nabídnout 13,3“ Lenovo M30 s váhou 1,8 Kg a cenou od 13 000 Kč s DPH.

Z odolných modelů do školství lze využít ThinkPad X131e – 11,6“ HD notebook s Chrome OS a EDU aplikacemi. Má silné panty, gumový rámeček na víku a více než 6 hodin výdrže.

Stylový pracovní notebook pak zastoupí ThinkPad E440/E540 s voděodolnou klávesnicí, kovovými panty a Active Protection Systemem. Navíc je dokovatelný přes OneLink. K doprodávanému modelu E531 pak můžete využít akci na brašnu zdarma.

Ultrabook ThinkPad S440/S540 má hliníkové víko, zpevněné šasi a nově u něj lze otevřít displej o 180 stupňů. Kromě tříleté záruky (vč. náhodného poškození) lze sjednat i on-site servis.

Jaroslav Král, LenovoKonvertibilní ThinkPad Yoga pak nabídne čtyři režimy, dokování a možnost rozšíření záruky až na čtyři roky. Modely s procesory Core i5 a vyšší jsou navíc v základu vybaveny stylusem.

Dále Jaroslav Král zmínil modely L440/L540, ultrapřenosné X240, T440 a ultrabook T440s a výkonný T440p a T540p s numerickým blokem a pracovní stanice W540. Ultrabook 2v1 ThinkPad Helix a supertenký 1 Carbon (doporučujeme článek „Který ThinkPad je pro vaše zákazníky nejvhodnější“)

Ve firemních tabletech Lenovo uvedlo ThinkPad Tablet 10 s Windows a procesory Intel Bay Trail. Lze k němu nabídnout řadu příslušenství včetně klávesnice. Menším zástupcem, který se vejde do kapsy je osmipalcový ThinkPad 8.

U desktopů došlo postupně k přejmenování modelů. Z D30 je P900, z C30 na P700, z S30 na P500 a z E32 na P300. U posledního zmíněného je nový čistší design, podpora 4 HDD, integrovaná čtečka SD karet, podpora Flex Modulu a procesorů Intel Haswell.

Závěrem Jaroslav Král upozornil na předprodejní a poprodejní podporu Premium Support pro notebooky ThinkPad a NAS úložiště na zelené lince 800 35 36 37 nebo e-mailu premium@lenovo.cz. Odpověď na e-mail má být do druhého pracovního dne. Více informací naleznete na www.lenovoservices.cz.

Pokračujte níže na další stranu

Proč prodávat DLP projektory?

Josef Kočica, sales manager pro ČR, SR ve společnosti Optoma prezentoval výhody jednoduchého optického systému DLP, který je snadnější na údržbu v porovnání s LCD technologií, jež potřebuje filtry a pravidelné čištění. LCD projektory proto nejsou podle Kočici vhodné do prašnějších prostředí.

Optoma dává záruku na čip pět let. Světelný výstup jejích DLP projektorů má být stálý, zatím co u LCD podle Josefa Kočici časem stárne. Výdrž Optoma podtrhává tím, že u 25 projektorů (1/3) v portfoliu garantuje provoz 24x7. Tyto modely jsou tedy vhodné pro náročnější instalace.

Proč si vybrat Optomu? Josef Kočica vysvětluje, že jsou specialisti zabývající se čistě vývojem projekční technologie, mohou nabídnout místní podporu, kompletní produktovou řadu a chráněné dealerské marže.

Josef Kočica, OptomaK dispozici je navíc široká nabídka příslušenství: plátna, držáky, lampy, bezdrátové dongly, vyměnitelná optika, 3D brýle, vizualizéry, bezdrátové HDMI a další.

Z řešení pro školy Josef Kočica zmínil např. model GT1070X (KC: 19 490 Kč s DPH) s jasem 2600 ANSI, kontrastem 23 000:1 a krátkoprojekčním poměr 0,49:1.

S klasickou projekční vzdáleností můžete nabídnout HD26, jde o Full HD a Full 3D model se svítivostí 3000 ANSI a kontrastem 30 000:1 kontrast (KC přes 20 000 Kč). Zákazníkům, kteří uvítají vertikální lens-shift, pak můžete nabídnout HD36 – FullHD, Full3D, 3000 ANSI, 30 000:1 (24 990 Kč s DPH).

Jako třešničku na dortu Josef Kočica představil LED projektor HD91 s kontrastním poměrem 50 000:1 a velmi zajímavou koncovou cenou 99 990 Kč s DPH.

Novinky v bezpečnostním softwaru

S prezentací o novince CloudCare vystoupil Petr Ševčík ze společnosti AVG. Toto řešení představuje nástroj pro komplexní zabezpečení zařízení ve firemním ekosystému. Bezpečnostní funkce jsou doplněny o možnosti vzdálené správy, to vše prostřednictvím cloudové služby s administrátorskou konzolí dostupnou prostřednictvím webového prohlížeče.

CloudCare nabízí dvě základní možnosti nastavení podle toho, zda si chce zákazník firemní zabezpečení spravovat sám (self-managed), nebo zda k tomu využije služeb poskytovatele (partner-managed). Ať se rozhodne jakkoliv, k dispozici je mu pět jednotlivých komponent.

Antivirus a Email Security se starají o ochranu zařízení před virovými hrozbami, malwarem a spamem. Druhá jmenovaná komponenta se zároveň stará o šifrování a archivaci emailů. Funkce Content Filtering poskytuje široké možnosti blokování webového obsahu včetně různých nastavení pro různé dny nebo hodiny.

Online Backup se stará i zálohování, přičemž i zde jsou k dipozici bohaté možnosti nastavení toho, co přesně a kdy má být ukládáno. Zálohuje se do cloudu a prostor je poskytován po 25 GB. Poslední funkcí je Remote IT, které administrátorům umožňuje vzdálenou správu zařízení.

Celé řešení je postaveno na cloudové bázi a účtování probíhá průběžně v rámci modelu pay-as-you-go.

Patrick Müller, SymantecPatrick Müller ze Symanteku hovořil během své prezentace o novince v podobě produktu Norton Security a jeho variantě Norton Security with Backup, přičemž první primárně vychází z Norton Internet Security a druhá z Norton 360. Celkově však jde o unifikované řešení spojující až devět dříve oddělených produktů. O jeho plánovaném uvedení jsme psali během léta.

Hlavní síla nového řešení tkví v jeho provedení „vše v jednom“ a zároveň „jeden pro všechny“. Norton Security má poskytnout kompletní ochranu, zahrnující funkce antiviru, antimalwaru i antispamu, v případě verze „with Backup“ doplněnou o 25GB cloudový prostor pro zálohování.

Produkt je zároveň použitelný napříč zařízeními i platformami, od tradičních PC s Windows, přes zařízení s OSX, až po mobilní zařízení s mobilními operačními systémy.

Základní varianta Norton Security je určena primárně pro jednotlivce a lze ji v rámci jedné licence nasadit až na pěti zařízeních. Varianta „with Backup“ je určena rodinám, SOHO nebo malým firmám, licence pokrývá až pro 10 zařízení a je doplněna o zmíněný prostor pro zálohy. Novinkou je, že jeden klíč bude pokrývat všechna zařízení, co má usnadnit např. migraci produktu na nově pořízené.

Řešení bude dostupné od 10. 10. 2014 za doporučené ceny 1 099 Kč za licenci pro jedno zařízení, 1649 Kč pro 5 zařízení a 1 899 Kč pro variantu „with Backup“ pro deset zařízení a cloudového úložiště.

Pokračujte níže na další stranu

IBM má nový pobídkový program

Martin Moravec IBM svou přednášku uvedl trendy. Zmínil např., že na 120 tabletů je potřeba nový server, takže o odbyt nebude nouze. Poté představil aktuální portfolio IBM system x a zdůraznil spolehlivost serverů IBM s minimem výpadků.

U aktuální nabídky serverů vypíchnul vlastní RAM paměť DIMM s frekvencí až 2100 MHz a dvě zóny chlazení, které přispívají k nižší energetické spotřebě.

Martin Moravec, IBMPoté účastníkům představil 10x4 volume incentive program, v rámci kterého mohou zapojení partneři získat za absolvování školení a plnění obratových cílů zpětné rabaty. Obraty se počítají automaticky z reportů distributorů. Program je k dispozici v češtině a má být pomocným nástrojem k dosažení IBM system x specializace.

Závěrem Martin Moravec zmínil individuální program – Know Your IBM, kde obchodníci sbírají body, které pak mohou směnit za předem domluvený dárek.

Doporučte správný disk

Za společnost WD vystoupil Jiří Olejník, jehož prezentace měla podobu průřezu současným portfoliem této společnosti. Jako první hovořil o NAS discích WD Red, které jsou nově dostupné v až 6TB variantě, a s novou aktualizací firmwaru NASware na verzi 3.0 jsou nyní nasaditelné v NAS obsahující jeden až osm disků, přičemž dříve byl maximální možný počet nižší.

Zároveň byly představeny i disky WD Red Pro, SMB varianta základních WD Red, které jsou určeny spíše do SOHO prostřední. Varianta Pro má maximální kapacitu 4TB, ale je možné ji nasadit od osmi do šestnácti disků v jednom zařízení.

Změny se udály i v řadě WD Green, kde byly uvedeny 5TB a 6TB varianty.

Dále hovořil Jiří Olejník o discích WD Purple, které byly vyvinuty speciálně pro nasazení v rámci kamerových systémů, kde se očekává téměř neustálý provoz a zápis. Tyto disky jsou schopny pracovat 27/4 a podporovat až 32 HD kamer naráz.

Od jednotlivých disků pak Jiří Olejník přešel ke produktům. První byla zmíněna novinka My Passport Wireless, osobní cloud s možností vytvoření vlastní bezdrátové sítě pro propojení mobilních zařízení , ukládání a sdílení souborů. Následoval My Passport Ultra Metal Edition, externí disk s hliníkovým povrchem, uvedený ku příležitosti desetiletých narozenin celé řady My Passport.

Zárověr prezentaci pak patřil zařízením řady My Cloud, ať šlo o základní modelnebo vícediskové varianty EX2a EX4.

Zdroj: ChannelWorld, eD system Czech

Čtěte dále

3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Apple představil nálož novinek, přichází Vision Pro
Apple představil nálož novinek, přichází Vision Pro
Michael Vlček je account managerem pro projektory v Epsonu
Michael Vlček je account managerem pro projektory v Epsonu
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Dell Technologies představuje projekt Fort Zero, chce proměnit kyberbezpečnost
Dell Technologies představuje projekt Fort Zero, chce proměnit kyberbezpečnost