Hlavní navigace

Fotoreport: Velkolepý Cloudcamp 2017 odhalil další plány G2 serveru

12. 6. 2017
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Channelworld
Jak může vypadat největší česko-slovenská cloudová konference? S tímto titulem se do své akce opřel G2 server s podporou svých partnerů.

Pokud byste snad nabývali dojmu, že zájem o cloudové konference opadá, přes 550 návštěvníků v pražském Foru Karlín by vás na akci Cloudcamp 2017, kterou uspořádala společnost G2 server, vyvedlo rychle z omylu.

Podobným tempem, jakým se daří v posledních třech letech růst tomuto cloudovému poskytovateli, se zvyšuje i návštěvnost jeho výroční konference.

S obratem 220 milionů korun za rok 2016, 96 % meziročním růstem (již třetí rok po sobě), je G2 server důkazem, že zájem o cloudové technologie nabírá stále na síle.

Nejrychleji rostoucí cloudový poskytovatel v regionu střední Evropy získal loni 500 nových zákazníků, kterých je nyní přes 3 500.

CEO G2 serveru Vladimír KvašCEO Vladimír Kvaš, který po úvodním efektním video-představení celou konferenci zahájil, také ve své přednášce dodal, že s růstem výsledků a klientů se snaží zvětšovat i svůj tým. Jeho cílem je stát se letos jedničkou mezi cloudovými poskytovateli na českém trhu a dosáhnout obratu přes 400 milionů korun.

G2 server aktuálně působí v ČR, SR, Polsku a Velké Británii a v každé zemi se snaží budovat lokální tým. Letos plánuje otevřít pobočky v Německu a Rakousku a poté si brousí zuby na Maďarsko, Rumunsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

Během roku 2018 se podle Vladimíra Kvaše chtějí stát „skutečně evropským cloudovým providerem“ – to znamená mít v těch zemích lokální týmy a rozšiřovat lokality. I proto G2 server buduje mezi jednotlivými lokalitami L2 sítě. Buď pořizuje své, nebo pronajímá či odkupuje optiku od telekomunikačních operátorů s cílem poskytovat plně zabezpečený cloud po celé Evropě.

Připomeňme, že všechna datacentra si G2 server pronajímá, přičemž uvádí, že do dvou měsíců je schopný přemigrovat do jiného DC s lepšími podmínkami „bez dopadu na zákazníky“.

Růst G2 serveru

Vladimír Kvaš citoval data Gartneru, podle kterých za rok 2017 globálně 63 % firem stále používá tradiční IT, pouze 5 % public cloud a 32 % private cloud. Analytici však dodávají, že situace se bude měnit. Podle Gartneru v roce 2030 bude 52 % v public cloudu, 19 % tradiční IT a 29 % private cloud.

Na to si Kvaš vypůjčil větu Pata Galsingera, CEO VMwaru, který říká: „Není otázkou, jestli, ale kdy budete v cloudu.“ V tom se G2 server snaží zákazníkům se svými partnery pomáhat.

„Do cloudu by se měly ‚věci‘ dávat rozumně. My vám poradíme, co do cloudu patří,“ uvedl.

Co budeme dělat dalších 13 let do roku 2030? Ptá se Vladimír Kvaš a odpovídá: „My si myslíme, že je to hybridní cloud – je to o zabezpečeném propojení on-premise IT s veřejným cloudem, o živém bezvýpadkovém přesouvání virtuálních strojů mezi on-premise servery a cloudem.“

Nové tržiště a hybridní cloud jako služba

CEO G2 serveru si na svou přednášku nechal i představení dvou nových produktů, či chcete-li služeb.

První je tzv. G2 Stack – balík, který zahrnuje on-premise konvergovanou infrastrukturu o velikosti jednoho serveru až několika racků (postavených na HPE Synergy, virtualizaci VMware, virtualizovaných sítích NSX a storage vSAN) napojených do cloudu G2 serveru. Zákazník má získat plně zabezpečený (i ve shodě s požadavky GDPR), zálohovaný hybridní cloud s SLA 99,99 %. Virtuální stroje pak může přesouvat libovolně do public cloudu, nebo zpět.

Vladimír Kvaš, CEO G2 serveru „Nejlepší na tom je, že vám ho dáme zdarma,“ řekl Kvaš s tím, že to znamená bez úvazků, minimálních plateb, výpovědních lhůt či splátek.

Zákazník platí podle konzumace výkonu/kapacity on-premise hardwaru nebo cloudu v modelu pay as you go s měřením na hodinové bázi. Vladimír Kvaš pro ChannelWorld uvedl, že po klientech nevyžadují ani žádné minimální měsíční plnění. G2 Stack bude k dispozici v druhém pololetí 2017.

Kvaš dodal, že plně předkonfigurované řešení stačí zapojit do elektřiny a k internetu, samo se spojí s G2 cloudem a přes jednu konzoli si administrátor nastavuje přenášení zátěže.

Druhou novinkou je cloudové tržiště G2 market, které dovolí dokupovat prostředky v G2 cloudu, spouštět nové služby, sledovat konzumaci prostředků vč. G2 stacku a partnerům dovolí přidávat vlastní aplikace. Nyní je k dispozici beta verze, kterou testují distributoři, během měsíce se bude spouštět veřejná verze.

S tržiště přichází „chytrý billing“. Uživatel se může rozhodnout, jakým způsobem bude za cloud platit. Jednou z možností je nakupovat kredit od distributorů, druhou variantou je vložit vlastní kreditní kartu a smluvní zákazníci mohou platit také na fakturu.

Cloud není jen úložiště

Se slovy „cloud není jen úložiště fotek“ předstoupil před účastníky presales consultant Michael Trousil, který se zaměřil na představení různorodosti cloudových služeb od IaaS, PaaS po SaaS včetně např. zálohování.

Michael Trousil, presales consultant, G2 serverPrávě na zálohování do cloudu totiž nyní Veeam nabízí promo akci s kreditem 750 eur (pro Cloud Connect) a přidává zálohování koncových stanic do cloudu do konce roku zdarma.

Kromě DRaaS (řešení od Veeam a Commvault) Michael Trousil představil možnosti bezpečnosti jako služby, kdy provoz z internetu teče přes G2 cloud, kde se kontroluje. V nabídce jsou firewall jako služba (Fortinet), Antivir jako služba (Trend Micro) nebo antiDDOS jako služba.

Poté zmínil také možnosti VDI a  MDM (VMware), DB jako službu (MS SQL, SAP Hana i NoSQL) a přiblížil nové modely licencování SW – G2 server např. pro VMware umožňuje licencování podle spotřebované RAM, místo licencí na jádra.

Zákazníci pro cloud

Poté sales director Jakub Herink shrnul, ve kterých sektorech působí 3 500 zákazníků G2 serveru. Nejvíce je jich z IT, služeb, obchodu, dopravy/automotive. Ale jsou mezi nimi i firmy např. ze stavebnictví.

Co je vodítkem k potenciálnímu klientovi? Jakub Herink partnerům radí: požaduje vysoké SLA, využití hybridního cloudu, má více poboček a potřebuje na provoz 24x7.

Jakub Herink, sales director, G2 server

Poté se o své příběhy podělili s účastníky zástupci dvou zákazníků G2 serveru – webová agentura, FG Forrest a pool finančních poradců Broker Trust.

Dva modely spolupráce s partnery

Partnerský program G2 serveru představil channel director Pavel Kučera. Proč by zákazníci měli cloud řešit přes partnery G2 serveru a ne na přímo? Protože podrobně znají prostředí svých zákazníků, pomáhali historicky navrhnout jejich infrastrukturu a rozpoznají vhodnost přenesení její části, nebo aplikací do cloudu. Partneři navíc často zajišťují správu zákazníkova IT prostředí. Třetím důvodem je podle Kučery SaaS, ke kterému se zájem firem postupně (od IaaS) ubírá, a které mohou partneři prodat.

Pavel Kučera, channel director, G2 serverG2 server umožňuje dva modely spolupráce – pro resellery a softwarové partnery. Primární rolí reseller partnerů je podle Kučery vzdělávání zákazníků a vysvětlování smyslu a výhod cloudu, který představuje zcela odlišný způsob provozování a účtování IT a zvyšuje dostupnost podnikových (a dříve drahých) technologií. Partner by měl pomoci s testováním a ukázkou cloudových řešení zákazníkovi.

Vedle toho softwarový partner by měl vyvíjet vlastní SW a poskytovat jej zákazníkům formou služby, která běží na infrastruktuře G2 serveru.

Presales director Petr Šváb se následně spolu s dalšími kolegy z technického oddělení postavil do příkladové pozice majitele firmy, který stojí před výměnou on-premise hardwaru a rozhoduje se, co dál. Přitom predikuje vývoj firmy v dalších pěti letech a potřeby infrastruktury.

Jeho kolegové pak postupně srovnali zabezpečení a dostupnost vlastní serverovny s cloudovým DC, a na živém demu předvedli možnosti správy virtuálních strojů v datacentru, zálohování a replikaci serverů v cloudu.

Petr Šváb, Presales director a jeho tým v G2 serveru

Cloud podle výrobců

Po obědě nastal čas na prezentace partnerů. Zástupci HPE Daniel NovákPetr Kubeš shrnuli závěry průzkumu, podle kterého témě tři čtvrtiny IT provozovatelů uvažují o nějaké formě cloudu. Stejně jako G2 server i HPE věří v hybridní cloud.

Nové produkty HPE Synergy a The Machine představil Petr Kubeš. Koncept The Machine představuje jednu obří nevolatilní paměť, kolem které se koncentruje výpočetní výkon podle potřeb. O prvním prototypu, který nedávno HPE představilo, jsme již psali.  

Současnost a budoucnost cloudových řešení prezentovali Vratislav Břenek a Vojtěch Morávek z VMwaru. Připomenuli, že hardware je dnes dávno komoditní. To, co poskytuje hlavní službu, je software, což podle nich jednoznačně dokazuje aktuálnost digitální transformace.

Vratislav Břenek (vpravo) a Vojtěch Morávek z VMwaruCitovali data, podle kterých 60 % zákazníků VMwaru už nějakým způsobem veřejný cloud využívají. 

VMware má díky údajům od svých zákazníků přehled o tom, jak se používají virtuální stroje a kolik z nich je v cloudu. Díky tomu dokážou predikovat další vývoj. V roce 2030 má být 50 % virtualizovaných serverů v cloudu.

Vratislav Břenek a Vojtěch Morávek shrnuli, že cloud je o rychlém přístupu k inovacím, schopnosti pružně reagovat na změny, o zvýšení produktivity (spolupráce, výměna informací), snížení nákladů (z CAPEX na OPEX) a škálovatelnosti (výkon na přání a odpovědnost za chod).

Jak na dostupnost bez kompromisů, prezentoval Ondřej Vlach ze společnosti Veeam. Svou přednášku začal citátem Lao´c: „Tisíc mil dlouhá cesta musí začít jediným krokem“. Krok ke cloudu podle něj již dávno začal a je jen na nás, jestli v cestě budeme pokračovat.

Zopakoval, že digitální transformace je novým standardem. Na to, abychom dokázali fungovat v digitální době a poskytovali software na vyžádání, potřebujeme podle něj dostupnost 24x7x365.

Poté Ondřej Vlach shrnul novinky, které zazněly na konferenci Veeam On 2017.

Ondřej Vlach ze společnosti Veeam

Po přestávce se pokračovalo prezentací platinum partnera, společnosti Fortinet, ve které Ondřej Šťáhlavský ukázal, Jak zabezpečit hybridní cloudovou infrastrukturu.

Na to navázaly přednášky gold partnerů. Vystoupili Robin Bay z Trend Micro, Martin KršňákAsseco Solutions, který představil ERPort ERP (Helios), které poběží v cloudu G2 Serveru, Miroslav Dvořák s prezentací cloud data management platform Commvault a Nonna Shpaková ze SODAT, která ukázala, jak proaktivně chránit data pomocí behaviorální analýzy.

cyber23

Po skončení přednášek nadešel čas na koktejl v atriu a poté se již rozjela velkolepá VIP párty ve stylu Velkého Gatsbyho. Za doprovodu swingové kapely se mezi partnery a zákazníky mísily stylové tanečnice, doprovázené artisty a akrobaty, kteří vystupovali na pódiích i visutých šálách. Proud zábavy doplňovaly nekonečné zásoby čerstvého jídla a pití ze všech koutů světa.

Zdroj: ChannelWorld

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages