Hlavní navigace

Gartner: Deset strategických technologií pro rok 2010

30. 10. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Analytická skupina Gartner sestavila žebříček deseti strategických technologií pro rok 2010, které budou údajně důležité pro většinu firem. Najdete si mezi nimi i vy svou obchodní příležitost?

Podle analytiků by tento seznam měl být výchozím bodem a firmy by měli přizpůsobit svůj seznam podle jejich zaměření, jedinečných obchodních potřeb a režimu zavádění technologiíPodle analytiků tyto technologie ovlivní programy, iniciativy a plány firem na dlouhou dobu dopředu. Mohou to být strategické investice, protože mají široké využití a umožňují strategické výhody zanedlouho po nasazení.

„Firmy by měli během následujících dvou let zahrnout následujících top 10 technologií do svého strategického plánu,“ řekl David Cearley, víiceprezident a uznávaný analytik Gartneru. „Samozřejmě to neznamená nutně investovat do všech technologií. Firmy se musí rozhodnout, které technologie budou přínosné pro rozvoj jejich podnikání.“

TOP 10 technologií

Cloud computing

Cloud computing je způsob práce s počítačem, který je zákazníkům zprostředkován jako služba pomocí internetových technologií. Využívání cloud služeb sice neeliminuje náklady na IT řešení, ale umožní snížení jiných nákladů. Nasazování cloud služeb ve firmách povede ke zvyšování počtu poskytovatelů cloud služeb a aplikací, informací nebo obchodních služeb pro zákazníky nebo partnery.

Pokročilá analýza

Optimalizace a simulace pomocí analytických nástrojů a modelů pro maximalizování obchodních procesů pomocí zkoumání alternativních scénářů před, během i po implementaci. To zajistí více informací ve správný čas, které lze poté využít v aplikaci pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) nebo plánování firemních zdrojů (ERP). V budoucnu budou systémy schopné předpovídat, co se stane.

Client Computing

Virtualizace přináší nové způsoby volby klientských aplikací. Tak se výběr platformy a operačního systému stává pro zákazníka méně kritickou záležitostí. Firmy by měli aktivně vytvářet svůj pěti až osmiletý strategický na client computing, který určuje standardy, vlastníky a podporu, operační systém a výběr aplikací, aktualizace a správ a především bezpečnostní plány pro řízení rozmanitosti.

Zelené IT

V IT je mnoho možností jak může být firma ekologická. Zelené hodnocení celé firmy mohou zvýšit především zaměstnanci v obleku. Obecně mohou firmy snížit náklady a být šetrnější k životnímu prostředí uchováváním dokumentů v elektronické podobě a tištěním jen těch důležitých. Další iniciativou je omezení pracovních cest a využívání videokonferencí. IT mohou poskytnout analytické nástroje pro snížení spotřeby energie při přepravě zboží.

Změna budování datových center

V minulosti se datové centra budovala tak, že se zjistili aktuální potřeby, přidal se odhad na 15 až 20 let a datové centrum se postavilo. Proto jsou často nově otevíraná datová centra prázdná a nevyužitá. Pokud během životnosti datového centra využijete jeho velké prostory, analytici radí, navrhněte jej tak, ale aktuálně postavte pouze část s výhledem na pět až sedm let dopředu. Tím snížíte výdaje a zbylé prostředky můžete investovat do jiných projektů.

Social computing

Zaměstnanci nechtějí při práci používat dvě odlišné prostředí. Jedno pro práci a druhé pro přístup k vnějším informacím. Firmy by se měli zaměřit na využívání sociálního software a sociálních médií a na jejich sjednocení a propojení s vnějším prostředím.

Bezpečnost – monitorování aktivit

Tradičně se bezpečnost zaměřovala na vybudování nepropustné zdi, ale to se postupně vyvinulo v monitorování aktivit. Bezpečnostní oddělení v reálném čase vyhodnocují a kontrolují aktivity jednotlivých uživatelů a snaží se odhalit podezřelé aktivity. Neustále se investuje do zlepšování systému a odesílání zpráv na audit.

Flash paměti

Flash paměti nejsou ničím novým, známe je z USB pamětí a paměťových karet. Aktuálně jsou dražší než média s mechanickým zápisem, ale ceny paměti postupně klesají a rozdíl se zmenšuje. Podle analytiků tato technologie meziročně poroste o více jak 100 % (CAGR) a stane se strategickou v mnoho oblastech IT, spotřební elektroniky, zábavných zařízení a dalších embedded systémů.

Virtualizace pro dostupnost

Virtualizace byla na seznamu strategických technologií již v předchozích letech. Tento rok se objevuje na seznamu znovu, protože podle analytiků přináší nové prvky, jako je živá migrace pro dostupnost. Živá migrace je přesun běžícího virtuálního stroje, zatímco operační systém a další software běžící na něm stále fungují a zůstávají na fyzickém serveru. To je klíčem ke snížení nákladů a vyřazení velmi drahých zařízení.

Mobilní aplikace

Podle analytiků koncem roku 2010 bude 1,2 miliardy lidí vlastnit mobilní telefon, který dokáže plně využívat Internet. Aktuálně existuje mnoho aplikací pro rozdílné mobilní platformy i přes omezený trh a nutnost unikátního kódování. Ovšem pokud je rozhraní operačního systému a architektura procesoru stejná je možno vytvořit aplikace, které budou vypadat a fungovat stejně jak na plnohodnotném PC, tak na mobilním telefonu. To zajistí rychlý nárůst trhu s mobilními aplikacemi.

topitemployers23

„Tento seznam by měl být výchozím bodem a firmy by měli přizpůsobit svůj seznam podle jejich zaměření, jedinečných obchodních potřeb a režimu zavádění technologií,“ řekl Carl Claunch, více prezident a uznávaný analytik Gartneru. „Při určování toho, co je to pravé pro firmu, nemusí mít rozhodnutí nic společného s technologií. V ostatních případech bude pokračovat investování do technologií v současném tempu.“

Zdroj: Gartner (říjen, 2009)

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
Rozloučení: Díky za krásných deset let
Rozloučení: Díky za krásných deset let
ComSource: DDoS útoky na české firmy byly na konci prázdnin na vzestupu
ComSource: DDoS útoky na české firmy byly na konci prázdnin na vzestupu
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
IDC: Herní PC čekají problémy, herní monitory návrat k růstu
IDC: Herní PC čekají problémy, herní monitory návrat k růstu
Zuzana Peroutková Bičíková přebírá vedení ChannelWorldu
Zuzana Peroutková Bičíková přebírá vedení ChannelWorldu