Hlavní navigace

Gartner: Deset trendů v IT pro rok 2015

9. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: (c) Maksim Kabakou - Fotolia.com
Analytici z Gartneru vydali každoroční prognózu hlavních trendů v IT pro příští rok. Ten s číslem 2015 podle nich bude ve znamení internetu věcí, 3D tisku nebo chytrých strojů.

Společnost Gartner představila ústy svého analytika Davida Cearleyho seznam deseti trendů, které podle ní budou definovat podobu oblasti IT v roce 2015. Celkově společnost předpovídá další prolínání fyzického a virtuálního světa spolu s rozvojem souvisejících technologií.

Desatero trendů pro rok 2015 má podle Gartneru následující podobu:

1) Všudypřítomné počítače: Gartner tím myslí všeobecný přístup k výpočetním zařízením. Bude se zvyšovat výskyt chytrých obrazovek a připojených zařízení nabývajících mnoha forem, velikostí a způsobů interakce.

David Cearley varuje, že IT oddělení nejsou pro výzvy světa plného počítačů dostatečně připraveny. Řada společností podle něj bude muset získat know-how prostřednictvím akvizicí.

2) Internet věcí: Clearley tvrdí, že by IT manažeři měli experimentovat, realizovat nápady a pověřovat pracovníky v IT organizacích vývojem způsobů využití připojených zařízení a čidel.

Cearley je přesvědčen, že internet věcí představuje obrovský potenciál přinášet podnikům hodnotu. Příkladem má být malé čidlo, které svou schopností zaznamenat problém ve vybavení ještě před selháním může potenciálně ušetřit statisíce dolarů.

3) 3D tisk: Tato technologie sice existuje již od roku 1984, ale teprve v poslední době dostatečně vyzrála a prodeje zařízení rostou. Ačkoliv je většina pozornosti věnována spotřebitelské oblasti, hlavní hodnotu má přinést nasazení v podnikovém segmentu.

4) Pokročilá, prostupující a neviditelná analytika: Každá současná aplikace je sama o sobě analytickým nástrojem.

5) Systémy bohaté na obsah: Znalost uživatele, včetně jeho lokace, dřívější činnosti, preferencí a sociálních spojení se stávají součástí vstupních údajů aplikací.

6) Chytré stroje: Cearley jako příklad role chytrých strojů uvedl celosvětovou těžařskou společnosti Rio Tinto, která již v současnosti používá autonomní nákladní vozidla.

7) Cloud a klient: Podstatou tohoto trendu je rostoucí role centrální úlohy cloudu. Aplikace budou umístěny právě zde a odtud bude obsluhovat škálu klientů.

8) Softwarově definované aplikace a infrastruktura: Dnešní IT již podle Cearleyho nemůže fungovat na rigidních prvcích předurčených ke konkrétnímu použití. Co potřebuje, je schopost dynamicky vytvářet potřebnou infrastrukturu na bázi softwaru.

9) Web-Scale IT: I „menší“ společnosti začnou nasazovat nové modely architektury IT, které v současnosti používají např. největší cloudoví poskytovatelé.

10) Bezpečnost: V této velmi široké oblasti Gartner předpovídá zvýšenou pozornost věnovanou schopnosti aplikací chránit samy sebe.

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Seyfor: Dva ze tří zaměstnanců v ČR občas válčí s firemními programy
Seyfor: Dva ze tří zaměstnanců v ČR občas válčí s firemními programy
Pavel Salák (TD SYNNEX): Jsme globální firma s lokálním obličejem
Pavel Salák (TD SYNNEX): Jsme globální firma s lokálním obličejem
Jaroslav Hrdinka je technickým ředitelem společnosti ČMIS
Jaroslav Hrdinka je technickým ředitelem společnosti ČMIS
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče