Hlavní navigace

Gartner: Globální prodej koncových zařízení bude v roce 2017 stabilní, příští rok poroste

7. 7. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Gartner uvádí, že celosvětový prodej PC, tabletů, chytrých telefonů a hybridních zařízení čeká v roce 2017 nepatrný pokles o 0,3 %. Tato stabilita se má stát základem pro mírný růst v roce 2018.

Společnost Gartner zveřejnila novou prognózu vývoje globálního prodeje koncových zařízení v roce 2017 a dále. Zatímco původní předpověď z počátku jara počítala pro letošek s nepatrným růstem, nyní analytici očekávají mírný pokles o 0,25 %. V roce 2018 pak má prodej vyrůst o 1,6 %.

Stabilní trh PC a Windows 10 do podniků

Podle vedoucího výzkumu Ranjita Atwala se trh koncových zařízení poprvé za mnoho let stabilizoval. Prodej PC v roce 2017 má být oproti původní předpovědi o něco nižší, zatímco prodej chytrých telefonů má naopak o mírně stoupnout.

Prodej PC včetně prémiových tabletů a hybridních zařízení se má letos zastati na 262 milionech kusů, což je o 3 % méně než v roce 2016. Gartner však poukazuje na zpomalení dosavadního poklesu a dodává, že negativní vliv vysokých cen komponentů částečně vyvážila ochota výrobců snížit marže.

Podle Ranjita Atwala se také mění priority zákazníků, kteří začínají upřednostňovat kvalitu a funkce před cenou. Organizace navíc dokončují přípravné fáze přechodu na Windows 10 a chystají se nakupovat nová PC vybavená tímto systémem.

Chytré telefony opět potáhnou růst trhu

Posun od ceny směrem ke kvalitě lze podle Gartneru sledovat i na trhu chytrých telefonů. Prodej těchto zařízení má letos vyrůst přibližně o 5 % na bezmála 1,6 miliardy kusů a k pozitivnímu vývoji má dojít napříč cenovými kategoriemi.

Gartner si zde všímá úspěšného prodeje vlajkových modelů Galaxy S8 a S8 Plus od Samsungu a zmiňuje také očekávání spojená s novým iPhonem. Právě jeho výsledky do značné míry rozhodnou o tom, jak v letošním roce dopadne prémiový segment.

V nižších cenových kategoriích pak dochází k jistému stírání hranic a řada výrobců nabízí levnější telefony s prémiovým vzhledem i funkcemi. Zákazníci na to slyší a výsledkem je rostoucí průměrná prodejní cena ve středním a vyšším segmentu.

Nové technologie (zatím) netáhnou

Často se o nich mluví, ale jejich dopad je zatím malý. Nové technologie, například strojové učení nebo virtuální asistenti, mají být v příštích letech stále rozšířenější, ale o nějakém revolučním vlivu na oblast koncových zařízení se zatím hovořit nedá.

Kvalita těchto technologií je podle Gartneru stále nižší než kvalita toho ostatního, co zařízení nabízejí. Zlepšení uživatelské zkušenosti je sice možné, ale výsledná vyšší pořizovací cena by mohla odradit řadu nakupujících.

Za stabilitu a případný růst má proto trh v dohledné době vděčit spíše zlepšování tradičních technologií a technických parametrů. K výrazným změnám v podobě zařízení a chování uživatelů dojde podle Gartneru až za tři nebo čtyři roky a postarat se o ně má bezdrátová technologie 5G.

Tabulka – Prognóza vývoje trhu koncových zařízení podle počtu prodaných kusů (miliony jednotek)

Kategorie zařízení

2016

2017

2018

2019

Tradiční PC

220

203

195

191

Ultramobilní prémiová

50

59

72

82

PC celkem

270

262

267

272

Ultramobilní

169

160

159

158

Výpočetní zařízení celkem

439

424

427

432

Mobilní telefony

1893

1904

1936

1,934

Koncová zařízení celkem

2332

2326

2362

2363

Pozn.: Do kategorie ultramobilních prémiových zařízení spadají a) tablety a hybridy s Windows a x86 procesorem od Intelu; b) MacBook Air. Do neprémiové ultramobilní kategorie spadají ostatní tablety a hybridní zařízení.

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

Sophos: Co přinesly kyberútoky ve válce na Ukrajině
Sophos: Co přinesly kyberútoky ve válce na Ukrajině
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
ComSource: Nejvíce útoků DDoS na české firmy mířilo z Ruska
ComSource: Nejvíce útoků DDoS na české firmy mířilo z Ruska
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče