Hlavní navigace

Gartner: Google akvizicí Motoroly nezíská jen hardware, ale i patenty

16. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor:
Google oznámil přípravu akvizice výrobce mobilů a tabletů Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů. Nákup podle Googlu neovlivní vývoj systému Android. Co na to říkají analytici?

Gartner: Google akvizicí Motoroly nezíská jen hardware ale i patentyGoogle nabídnul společnosti Motorola Mobility 40 dolarů za akcii v hotovosti, čímž přihodil 63 % nad tržní cenu z pátku. Částka 12,5 milardy dolarů výrazně převyšuje celkovou sumu, kterou Google zaplatil za svých 10 doposud největších akvizic.

Transakce by měla být uzavřena koncem letošního, případně začátkem příštího roku.

Motorola dodává na trh mobily a tablety výhradně s operačním systémem Android a podle Gartneru je 8. největším výrobcem mobilů na světě.

Akvizice umožní Googlu úzce spolupracovat s hardwarovým výrobcem při vývoji Androidu, uvedla Carolina Milanesi, viceprezidentka výzkumu ve společnosti Gartner.

Google nákupem získá také významné portfolio patentů, které v případě Motoroly čítá 24 500 zápisů. „Akvizice Motoroly zvýší naši konkurenceschopnost posílením patentového portfolia, což nám pomůže lépe ochránit Android od protikonkurenčních hrozeb Microsoftu, Applu a dalších společností,“ uvedl na blogu Larry Page, výkonný ředitel společnosti Google.

Tímto krokem by Google mohl ztratit důvěru ostatních výrobců smartphonů. Již v minulosti totiž vyměnil výrobce, se kterými uvedl novou verzi svého systému, a ostatní si museli několik měsíců počkat. Na druhou stranu Carolina Milanesi dále uvádí, že „všichni tito výrobci investovali do této platformy tolik, že jen tak rychle neodejdou.

S hardwarem po ruce se Android vyvíjí lépe

Společnost uvedla, že nepřestane vyvíjet telefony Google Nexus, jejichž proces vývoje zůstane nadále otevřený všem dalším výrobcům.

Google bude zřejmě chtít také zrychlit vývoj OS Android pro tablety, kde v porovnání s mobily trochu ztrácí, uvedla Milanesi. Další verze „Ice Cream Sandwich“ má být navržena jak pro tablety, tak pro smartphony.

V oficiálním prohlášení Google uvedl, že akvizice „významně popožene ekosystém Androidu a zvýší konkurenci v oblasti mobilního computingu.“ Výrobce zároveň prohlásil, že dohoda neovlivní způsob vývoje Androidu, a že operační systém zůstane otevřený.

Google TV a set-top-boxy Motorola?

Motorola Mobility vyvíjí také set-top-boxy. Sanjay Jha, výkonný ředitel Motoroly, uvedl v konferenčním hovoru, že v důsledku akvizice a konvergence mezi mobily a obsahem, který domácnosti přijímají přes set-top-boxy, se urychlí přechod přenosu obsahu přes IP.

Google bude podle prohlášení provozovat Motorola Mobility jako samostatný podnik s 20 000 zaměstnanci. Pod Mobility spadá divize mobilních telefonů a zařízení pro domácnosti (set-top-boxy a IPTV zařízení).

Zdroj: IDG News Service

Čtěte dále

HP na tradičním galavečeru ocenilo nejlepší partnery roku 2022
HP na tradičním galavečeru ocenilo nejlepší partnery roku 2022
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Seyfor oznamuje akvizici slovenské společnosti Commander Services
Seyfor oznamuje akvizici slovenské společnosti Commander Services
Gartner: Globální trh čipů příští rok oslabí o 3,6 %
Gartner: Globální trh čipů příští rok oslabí o 3,6 %
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?