Hlavní navigace

Gartner: Investice do soukromého cloud computingu porostou

23. 10. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Analytici společnosti Gartner předpovídají, že do roku 2012 budou společnosti investovat více prostředků do soukromých cloud služeb než za provoz veřejných cloud služeb u poskytovatelů. Co z toho vyplývá pro resellery?

Soukromý cloud computing je způsob využívání výpočetní techniky, který je škálovatelný a přizpůsobitelný možnostem IT a je interním zákazníkům zprostředkován jako služba pomocí internetových technologií

Gartner definuje soukromý cloud computing jako způsob práce s počítačem, který je škálovatelný a přizpůsobitelný možnostem IT a je interním zákazníkům zprostředkován jako služba pomocí internetových technologií. Obdobně Gartner definoval veřejný cloud computing, ovšem tato definice zohledňuje uživatele, kteří mohou službu využívat a vlastní nebo spravují zdroje pro její poskytování.

„S postupným příchodem cloud nabídek ve formě služeb budou IT společnosti rušit smlouvy s několika poskytovateli cloud služeb a přejdou pouze k jednomu poskytovateli," řekl Phil Dawson, více prezident pro výzkum společnosti Gartner.

„Větší společnosti budou nadále pro správu a nasazování nových IT technologií využívat externí firmy a některé z nich budou využívat soukromý cloud computing,“ řekl Dawson. „Ovšem firemní IT oddělení budou trvat na získání pravomocí rozhodnout, kdy využít interní zdroje nebo externí poskytovatele řešení.“

Kdy nasadit soukromý cloud computing?

Podle analytiků, společnosti potřebují při rozhodování, zda investovat do soukromého nebo veřejného cloud computingu, znát dva charakteristické rysy cloud computingu.

Tím prvním je, že soukromý cloud computing je implementován pro exkluzivní skupinu zákazníků (pouze schválení členové se mohou účastnit a schválení závisí na mnoha parametrech) a přístup bude častěji kontrolován centralizovanými organizacemi (IT organizacemi nebo sdružením průmyslu). Ovšem tato kontrola není nutná, pro přesné dodržení konceptu soukromého cloud computingu.

Druhým je pak to, že služba může být postavena na modelu veřejného cloud computingu nebo na hybridním modelu.

Kromě toho může být bezpečnost a integrace soukromých cloud služeb porovnávána s externími, které jsou závislé na rozhraní a rozdílné společnost od společnosti. Nabídka IT služeb je ve veřejném cloud computingu stejná pro všechny společnosti. Jsou nezávislé, nepřizpůsobitelné, neintegrovatelné a jsou vytvářeny tak, aby je zvládl ovládat koncový zákazník sám.

Podle analytiků je nyní správný čas pro nasazení soukromého cloud computingu a do budoucna bude jeho nasazení představovat významné strategické investice pro většinu velkých organizací. Dále předpokládají, že do roku 2012 bude více jak 75 % společností využívat cloud computing pro velký objem dat, zkrácené masivní souběžné pracovní zatížení nebo pro budování IT infrastruktury při využití nízkých nebo žádných nákladů.

Pro resellery s přidanou hodnotou (VAR) to tedy znamená, že v dalších letech poroste zájem korporací o konzultace, dodávky hardwaru, služeb a poradenství v oblasti provozu soukromých cloudů. Můžete tak využít trendu a připravit projekt pro své zákazníky.

cyber23

Pokud se chcete o této problematice dozvědět více, doporučujeme přečíst pět důležitých aspektů cloud computingu rovněž z dílny analytiků společnosti Gartner.

Zdroj: Gartner (říjen, 2009)

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Zuzana Peroutková Bičíková přebírá vedení ChannelWorldu
Zuzana Peroutková Bičíková přebírá vedení ChannelWorldu
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
ComSource: DDoS útoky na české firmy byly na konci prázdnin na vzestupu
ComSource: DDoS útoky na české firmy byly na konci prázdnin na vzestupu
IDC: Herní PC čekají problémy, herní monitory návrat k růstu
IDC: Herní PC čekají problémy, herní monitory návrat k růstu
Rozloučení: Díky za krásných deset let
Rozloučení: Díky za krásných deset let