Hlavní navigace

Gartner na konferenci odhalil hlavní trendy v IT

23. 6. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor:
Analytická agentura Gartner uspořádala 22. 6. v Praze konferenci IT Leadership Trends. Jaké trendy budou hýbat s trhem IT a jak je využít při dodávce služeb?

Oldřich Příklenk, ředitel KPC-Group – zastoupení společnosti Gartner pro ČR, SR a RumunskoNa historicky první konferenci analytické agentury Gartner v České republice i střední Evropě přivítal účastníky Oldřich Příklenk, ředitel KPC-Group – zastoupení společnosti Gartner pro ČR, SR a Rumunsko.

John Mahoney, viceprezident a hlavní analytik společnosti, pak otevřel další program přednáškou o hlavních trendech v IT, které ovlivňují a budou ovlivňovat nejen podnikání, ale celou společnost. IT bude podle Gartneru hlavním pohonem převratných inovací minimálně do roku 2025.

Letos by hlavním cílem pro IT lídry měla být příprava na zrychlený růst ve svém byznysu, ale zároveň na radikální změny. Pokrizové období přinese řadu příležitostí, ale také těžko očekávatelného vývoje, se kterým se ředitelé IT ve firmách budou muset vypořádat.

Průzkum Gartneru ukázal, že hlavními prioritami evropských firem pro rok 2011 jsou zrychlení růstu podniku, přilákání a udržení nových klientů a snížení nákladů (využití IT k jejich snížení). Z pohledu IT se firmy letos zaměří především na cloud computing, virtualizaci, mobilní technologie a IT management. Obecnou prioritou by mělo být menší zaměření na technologie při větším fokusu na informace a jejich využití.

Dlouhodobé trendy se zásadními dopady na IT

V dlouhodobějším horizontu budou muset IT oddělení čelit těmto výzvám:

  • Nové způsoby distribuce energie, jejího účtování (green generace, smart grids, LED osvětlení).
  • Mobilní roboti – nový druh infrastruktury služeb (vyřizování e-commerce objednávek, ochranka v nákupních střediscích, úklid).John Mahoney, viceprezident a hlavní analytik společnosti Gartner
  • Thingternet – „internet věcí“ nabízí další optimalizaci využití věcí každodenní potřeby díky mikročipům, Wi-Fi a senzorům.
  • Augmented humanity – rozšiřování lidských schopností prostřednictvím technologií.

Následně John Mahony ukázal tzv. Hype křivku z roku 2010 (viz galerii), která znázorňuje vývoj zájmu o jednotlivé technologie v průběhu času. Každá nejdříve zažívá strmý růst očekávání, po které následuje propad a postupný návrat k využití a rozšíření těchto technologií. Na její vrchol se nyní dostávají tablety a bezdrátové napájení. Na špici jsou 3D monitory a televizory a 4G internet. Za vrchol se právě dostává cloud computing a webové platformy.

Cloud computing – realita a hype

Tématu cloud computingu se věnoval Will Cappelli, viceprezident společnosti Gartner pro výzkum. Zájem o cloud computing podle analytiků přichází ze všech stran a nejedná se pouze o IT odvětví.

Ve své přednášce poukázal na to, že některé firmy se vstupu do cloudu, a to především veřejného či hybridního, obávají především kvůli bezpečnosti, spolehlivosti, kontrole, obnově po pádu, integraci s on‑premise řešeními a volatilitě poskytovatelů.

Will Cappelli, viceprezident společnosti Gartner pro výzkumOdmítnutí tohoto trendu však postupně povede ke snížení rychlosti odezvy na tržní požadavky, vysokým fixním nákladům a závislosti na technologiích. Zatímco přijetí cloudu poskytuje pružnost, nízké fixní náklady a orientaci na služby.

Pokud se pak firmy rozhodují, zda přesunou některé aplikace a data do veřejného cloudu nebo si vybudují vlastní, měly by zvážit několik otázek. Zeptejte se jich, jaké služby poskytují, jaké jsou hlavní požadavky na úroveň služeb, kolik je stojí dodávat jednotlivé služby a zda jsou konkurenceschopní.

Jaké jsou potenciální výhody cloudu? Především se jedná o nárůst schopností, efektivního využití zdrojů a rychlosti získání dalšího výkonu díky „nízkým bariérám“ jeho nabytí. Značnou výhodou je snížení nákladů na výpočetní prostředky, jejich napájení, chlazení, prostory a správu. Důsledkem je pak také fakt, že klienti platí pouze za to, co chtějí či potřebují v daném okamžiku.

cyber23

Doporučení pro nasazení služeb do cloudu:

  • Provést kompletní hodnocení firmy a určit potenciální případy užití, omezení a připravenost z pohledu organizace (IT i podnikové), infrastruktury, aplikací a dat v cloudu.
  • Určit kdy, kde, proč a jak nasazovat služby ve veřejném a privátním cloudu.
  • V případě vlastní infrastruktury a aplikací směřovat k použití privátního cloudu.

Privátní cloud podle analytiků zavádějí především instituce ve finančním sektoru. Veřejný cloud firmy využívají především pro nekritické aplikace (např. tiskové služby) a hlavní zájem o ně projevují např. přepravní a logistické společnosti, retail a telekomunikace.

Na programu konference byly také přednášky zaměřené na vytváření špičkových IT strategií, implementaci procesů za použití standardu ITIL, IT Governance a další workshopy a panelové diskuze nejen pro CIO.

Zdroj: ChannelWorld, Gartner

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

IDC: Nositelná elektronika se zmátořila, trh ve druhém kvartálu vyrostl o 8,5 %
IDC: Nositelná elektronika se zmátořila, trh ve druhém kvartálu vyrostl o 8,5 %
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
CRIF: ČR je v krádežích e-mailových účtů na nelichotivém 16. místě
CRIF: ČR je v krádežích e-mailových účtů na nelichotivém 16. místě
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
Skupina Adastra v roce 2022 utržila 5,6 miliardy korun, meziročně vyrostla takřka o třetinu
Skupina Adastra v roce 2022 utržila 5,6 miliardy korun, meziročně vyrostla takřka o třetinu