Hlavní navigace

Gartner: nová generace datových center bude mít vyšší kapacitu o 300 %

9. 12. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Analytici ze skupiny Gartner tvrdí, že nová generace datových center dosáhne díky vyšší efektivitě zvýšení kapacity o 300 % a zároveň se sníží obsazení plochy o 60 %. Využijte rad Gartneru při návrhu řešení pro zákazníky.

Gartner tvrdí, že spotřeba energie bude nejdůležitějším trendem u datacenter během následujících pěti letNová datová centra budou podle zprávy Gartneru  efektivnější z hlediska spotřeby energie, zabraného místa i investičních výdajů. „Organizace začínají brát vážně energetickou náročnost zařízení a zaměřují se i na jejich vytížení. Například x86 servery jsou většinou využity pouze z 12 % a racky, kam se zařízení umisťují, jsou často vyplněny pouze z 50 – 60 %. Je tedy jasné, že efektivně navržená a realizovaná datová centra přinesou značná zlepšení, “ tvrdí Dave Cappuccio z Gartneru.

Firmy řeší problémy s napájením a chlazením datacenter jejich rozložením na větší plochu, podle analytiků však tento trend brzy skončí. Roste totiž počet serverů a tím roste i velikost datových center. To pak nutí organizace více zhustit existující serverovny a zlepšit jak napájení, tak chlazení místností. Cappuccio tvrdí, že trend zhušťování datacenter bude pokračovat až do roku 2012.

Náklady na IT porostou

Budoucnost nákladů na IT nevidí Gartner příliš růžově a předpovídá, že energetické náklady budou  zatěžovat firemní rozpočty stále více. Současné náklady jsou prý jen zlomkem toho, co čeká firmy v budoucnu. Při aktuálních cenách  energie spotřebuje x86 server za tři roky více, než kolik bylo potřeba na jeho pořízení. To nutí organizace, aby naplno využily stávající zařízení. „Doby, kdy při nejvyšším vytížení datových center nebyly některé stoje vůbec využity, budou brzy minulostí,“ tvrdí Cappuccio.

Nová datová centra se od starých liší. Firmy si musí uvědomit, že nový design přinese úspory jak investičních, tak provozních nákladů,“ doplňuje Cappuccio.

Gartner tvrdí, že během následujících pěti let bude spotřeba energie nejdůležitějším trendem u datových center.

Doporučení Gartneru:

  • Implementování chladicího systému na samotné racky umožní umístit více zařízení do jednoho racku a zároveň zajistí lepší šklovatelnost centra.
  • Správné dimenzování datových center podle aktuálních potřeb firmy dokáže ušetřit 10 až 30 procent dlouhodobých nákladů.
  • Řada klimatizačních jednotek umožňuje provoz v ekonomickém módu. Dříve nebyla spotřeba energie tak důležitou otázkou a tento mód je často na klimatizačních jednotkách vypnutý.
  • Virtualizujte jak jen to je možné, zvláště u x86 zařízení. Průměrný x86 server je velmi málo vytížený, ale spotřebovává hodně energie.

    Zdroj: Gartner (Next Generation Data Centres)

Čtěte dále

Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče