Hlavní navigace

Gartner: Pečlivá správa softwarových licencí může ušetřit až 30 % nákladů

9. 8. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Organizace, které implementovaly procesy a nástroje pro optimalizaci nákladů na software, dosáhly v prvním roce průměrné úspory bezmála o třetinu. Pojďme se podívat, jak toho docilily.

Společnost Gartner uvádí, že organizace mohou ušetřit bezmála třetinu nákladů na software, pokud implementují tři osvědčené postupy pro jejich optimalizaci. Globální investice do softwaru se letos podle Gartneru vyšplhají na 332 miliard dolarů a výše potenciálních úspor je podle analytiků tak vysoká, že ji nelze ignorovat.

Automatizovaná optimalizace softwarových licencí je stále ještě relativně mladou disciplínou a většina organizací se v ní zatím nezorientovala,“ uvedl ředitel výzkumu Gartneru Hank Marquis.

Vzhledem k rozdílům v licenčních podmínkách často není snadné najít oblasti, kde by se dalo ušetřit, zejména v organizacích, které používají mnoho druhů softwaru od různých výrobců. Pořád se však vyplatí to zkusit, neboť snížení nákladů se okamžitě projeví na hrubém zisku.“

30 % za první rok

Gartner ve své studii, která běžela od května 2015 do května 2016 zpovídal více než 800 svých klientů a ptal se je na používání nástrojů pro tzv. software asset management (SAM), o jehož výhodách a úskalích si můžete přečíst v našem starším rozhovoru s Jakubem Vlčkem.

Ukázalo se, že firmy, které nasadily automatizovaná SAM řešení, vykázaly již v prvním roce průměrně 30% snížení nákladů na software. O jaké nástroje a postupy tedy jde?

1) Optimalizace konfigurace

Software od velkých výrobců zpravidla mívá složité licenční podmínky a je nákladný. Výchozí konfigurace navíc bývá tou nejdražší. To však na druhou stranu představuje velkou příležitost pro osekání nákladů.

IT oddělení by se podle Gartneru měla ujistit, zda používají optimální konfiguraci softwaru a nevynakládají prostředky na něco, co vlastně vůbec nepoužívají. Co platí zejména pro oblast softwaru pro datacentra. Několik jednoduchých změn může podle analytiků přinést úspory ve výši milionů dolarů.

2) Recyklace licencí

Tímto termínem se myslí hledání nevyužitých licencí, aby se předešlo nákupu nových. Recyklace nepoužívaného softwaru podle Gartneru sníží náklady na software, ale také poplatky za podporu a údržbu.

Recyklace licencí vyžaduje kontrolu nad portfoliem, ale to není překážkou. Gartner doporučuje, aby organizace začaly právě tím, že investují do procesů vedoucích k recyklaci a optimalizaci softwaru. A tím se dostáváme ke třetímu bodu, jímž jsou...

3) Nástroje pro SAM

Gartner uznává, že optimalizace nákladů na software může být obtížná, neboť licenční podmínky bývají složité a bývá těžké se zorientovat ve spletenci smluv od různých dodavatelů. Optimalizace složitých licencí je navíc časově nákladná, dělá-li se ručně. Jaké je řešení?

Velké organizace se podle Gartneru neobejdou bez specializovaných řešení pro SAM. Takový nástroj přinese automatizaci nebo přinejmenším zrychlení a vylepšení manuálního procesu, a úspory, které SAM řešení najde, často přesahují částku, za kterou bylo pořízeno.

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

IDC: Dodávky skládacích telefonů v roce 2026 překonají 40 milionů
IDC: Dodávky skládacích telefonů v roce 2026 překonají 40 milionů
Jiří Bracek vede vývoj technologií v Esetu
Jiří Bracek vede vývoj technologií v Esetu
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Síť, spol. s r.o. se nově jmenuje Thein Digital
Síť, spol. s r.o. se nově jmenuje Thein Digital
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili