Hlavní navigace

Gartner: Pětina velkých organizací bude v roce 2024 používat digitální měny

22. 12. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: sdecoret @ fotolia.com
Digitální měny jsou pro finanční ředitele čím dál lákavější prostředky například pro ukládání hodnoty. Organizace by si však měly nejprve ujasnit konkrétní případy použití digitálních měn a další strategické aspekty.

Společnost Gartner odhaduje, že v roce 2024 bude 20 % velkých firem používat pro platby, ukládání hodnoty či pro zapojení se do trhu decentralizovaných financí digitální měny.

Předpovědi by podle analytiků měli věnovat pozornost zejména CFO, na nichž bude naučit se pracovat s riziky digitálních měn. Na CIO společně s CFO pak bude zvažovat, zavádět a rozvíjet různé způsoby jejich využívání s tím, jak poroste míra jejich akceptace napříč ekonomikou, a tedy i význam.

Rostoucí mainstreamová akceptace kryptoměn na tradičních platebních platformách a vzestup digitálních měn centrálních bank (CBDC – Central Bank Digital Currency) bude v nadcházejících letech tlačit mnoho velkých podniků, aby digitální měny začlenily do svých aplikací,“ uvádí Avivah Litanová z Gartneru.

Digitální měny budou tyto organizace využívat především k platbám jako úložiště hodnoty a k možnosti využívat vysoce výnosné investice dostupné v decentralizovaných finančních aplikacích (DeFi),“ doplňuje.

Gartner v tomto kontextu doporučuje, aby si organizace nejprve ujasnily konkrétní případy použití digitálních měn a teprve poté vyhodnotily a zvolily vhodné IT technologie a prostředky nezbytné pro jejich nasazení v podniku.

Největší překážky jsou (téměř) odstraněny

Každý konkrétní způsob použití s sebou totiž nese řadu aspektů, které musejí finanční ředitelé i CIO či lídři odpovědní za aplikace posoudit, včetně výběru vhodných poskytovatelů služeb a schopnosti sledovat a reagovat na průběžné regulační pokyny a změny legislativy. 

Předpověď Gartneru týkající se širšího přijetí digitálních měn do roku 2024 je částečně ovlivněna již poměrně zdravým prostředím poskytovatelů služeb a hotových řešení, která jsou k dispozici velkým organizacím, jež identifikovaly konkrétní možnosti a příležitosti k nasazení či využití digitálních měn.

U většiny primárních případů užití digitálních měn, které jsme identifikovali, nebude pro převážnou část organizací nutné vyvíjet vlastní blockchainový aplikační stack,“ vysvětluje Litan.

Mnoho velkých bank, platebních platforem, institucionálních správců digitálních aktiv a poskytovatelů kryptopeněženek podle něj již v této oblasti vykonalo nezbytnou práci, což by mělo velkým podnikům odstranit největší překážky při zavádění vlastních aplikací pro digitální měny.

Domácí úkol pro CFO na rok 2022: nastudovat blockchain

Alexander Bant z Gartneru dále poukázal, že digitální měny budou pro CFO přijatelnější jako prostředek zajištění proti nejvyšší inflaci za posledních více než 39 let. Situaci usnadní i přehlednější regulace, snížení spotřeby energie kryptoměnami a rostoucí přijetí ze strany zaměstnanců, spotřebitelů a dodavatelů. 

„Využití blockchainu a digitálních měn bylo pro finanční ředitele vždy teoreticky přitažlivé jako prostředek ke snížení nákladů, zvýšení rychlosti zpracování transakcí, oslovení nových globálních zákazníků, přechodu na průběžné účetnictví a audit a vytvoření prostředí bez chyb a podvodů,“ vysvětluje Bant. 

„Nyní, když americký Kongres začal řešit otázku dohledu a existuje možnost, že se k Číně připojí další centrální banky a spustí CBDC, vidíme cestu, na které bude používání digitálních měn v budoucnu potenciálně předvídatelnější a stabilnějším,“ dodává.

Bant také poznamenal, že makroekonomické tlaky související s pokračující vysokou inflací a její dopad na fiat měny by mohly přimět více finančních ředitelů, aby prozkoumali některé digitální měny jako potenciální úložiště hodnoty pro část svých rezerv.

Očekáváme, že v roce 2022 finanční ředitelé rychle rozšíří své znalosti o digitálních aktivech, měnách a dalších blockchainových aplikacích. Když se generální ředitel a představenstvo začnou ptát finančního ředitele, měl by mít jasný názor na rizika a možnosti diferenciace, jež digitální měny jeho organizací nabízejí,“ uzavírá.

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

Gartner: Dobré zprávy, globální trh IT letos vyroste o 5 %
Gartner: Dobré zprávy, globální trh IT letos vyroste o 5 %
Petra Heinrich Liedtke je novou viceprezidentkou VMwaru v EMEA
Petra Heinrich Liedtke je novou viceprezidentkou VMwaru v EMEA
Infor spouští nový Infor Marketplace
Infor spouští nový Infor Marketplace
Kateřina Trčalová vede marketing systémů Helios v Asseco Solutions
Kateřina Trčalová vede marketing systémů Helios v Asseco Solutions
Eset: Bankovní malware potvrdil svou převahu mezi hrozbami pro Android i na přelomu roku
Eset: Bankovní malware potvrdil svou převahu mezi hrozbami pro Android i na přelomu roku
Acronis: Rok 2022 přinese útoky na kryptoměny, MSP a cloud
Acronis: Rok 2022 přinese útoky na kryptoměny, MSP a cloud