Hlavní navigace

Gartner: Prodej řešení a služeb pro ochranu dat vyroste v roce 2016 o 7,9 %

11. 8. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Kobes - Fotolia.com
Analytici očekávají růst prodeje nových typů řešení a služeb, které dokáží lépe čelit současným nástrahám a vyhovět i např. legislativním požadavkům. Velký důraz má být v příštích letech kladen na outsourcing, prevenci ztráty dat a testování zabezpečení.

Analytici společnosti Gartner předpokládají, že globální trh produktů a služeb určených k zabezpečení dat letos dosáhne hodnoty 81,6 miliardy dolarů a 7,9% růstu oproti roku 2015.

Největšími segmenty trhu jsou momentálně konzultační služby a outsourcing, nejvyššího růstu do roku 2020 mají dosahovat bezpečnostní testování, outsourcing a prevence ztráty dat.

Gartner uvádí, že preventivní přístup k bezpečnosti čeká i nadále výrazný růst. Zároveň se však začíná dařit přístupům typu SIEM (ten byl v loni ostatně vůbec nejrychleji rostoucím segmentem na trhu bezpečnostního softwaru) nebo SWG, které naopak spoléhají na detekci a reakci.

Proti pokročilým útokům a sabotážím pomohou služby

Organizace budou podle Gartner čím dál více preferovat služby, neboť tváří v tvář pokročilým hrozbám zjistí, že mají nedostatek vlastního personálu. Příkladem je rozvíjející se segment MDR (spravovaná detekce a reakce), který má tento problém pomoci vyřešit, a to zejména v případě, kdy musí organizace čelit cíleným pokročilým útokům nebo útokům zevnitř.

Pokud jde o klasické bezpečnostní produkty, jako je spotřebitelský bezpečnostní software, zabezpečené e-mailové brány nebo platformy pro ochranu koncových bodů, Gartner očekává slabý růst. Problémem těchto segmentů je podle analytiků pokračující komoditizace.

Novějším typům řešení naopak analytici věští slibnou budoucnost. Zatímco dnes používá integrovanou prevenci ztráty dat (DLP) přibližně 50 % organizací, v roce 2020 to má být již 90 %. Důvodem bude podle Gartneru zčásti legislativa a potřeba ochrany duševního vlastnictví, ale také vlastnosti nových řešení, která nabídnou například strojové učení, pokročilou analytiku a další.

Firewally porostou, ale čeká je cloudová konkurence

Velkou pozornost pak Gartner věnoval firewallům. Zaprvé očekává, že průměrná prodejní cena těchto řešení bude v nejbližších třech letech růst o minimálně 2 nebo 3 % ročně. Příčinou má být vyšší poptávka po high-endových produktech vzhledem k rostoucím objemům přenášených dat i počtu používaných zařízení.

To má platit zejména pro provozovatele cloudových datacenter, jejichž poptávka po pokročilých firewallech má mít v krátkodobém horizontu výrazný vliv na růst celého segmentu. Zároveň má vlivem poptávky docházet k integraci nových funkcí do firewallů, které by si měly v budoucnu umět poradit například se sandboxingem malwaru a dalšími úkony.

Firewallům se však zároveň na obzoru rýsuje mocný nepřítel v podobě cloudových služeb. Gartner uvádí, že přibližně do roku 2019 bude vliv cloudu zanedbatelný, potom však má začít začne být patrný nástup služeb, která v sobě budou integrovat nejen software, ale také budou hrát podobné role jako infrastruktura a platforma.

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče