Hlavní navigace

Gartner: Rozpočty na IT se vrátí na úroveň roku 2005

1. 2. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Z aktuálního průzkumu společnosti Gartner vyplývá, že firemní rozpočty na IT oddělení se letos vrátí přibližně na stejnou hodnotu jako v roce 2005. Průzkumu se zúčastnilo téměř 1600 CIO z celého světa. Výhled těch evropských je ovšem mírně pesimističtější.

Z průzkumu vyplývá, že v roce 2010 se rozpočty na IT celosvětově nepatrně zvýší o 1,3 %, i tak se ale jedná znatelné zlepšení, protože v loňském roce rozpočty klesly o více jak 8 % (obr: sxc.hu) Z průzkumu vyplývá, že v roce 2010 se rozpočty na IT celosvětově nepatrně zvýší o 1,3 %,  i tak se ale podle analytiků jedná o znatelné zlepšení, protože v loňském roce rozpočty klesly o více jak 8 %.

Rok 2009 se podle Gartnera stal pro CIO (vedoucí IT oddělení) nejnáročnějším rokem za posledních deset let. Minulý rok se totiž nesl, po čtyřech letech růstu, ve znamení snižování rozpočtů, výsledkem čehož nyní CIO dostávají k dispozici přibližně stejně velké zdroje, jako před pěti lety, tedy v roce 2005.

Průzkum, který Gartner prováděl od září do prosince loňského roku, zahrnuje odpovědi 1586 CIO, jež dohromady disponují více jak 126 miliardami dolarů napříč 41 zeměmi a 27 průmyslovými odvětvími. Podle Marka McDonalda, viceprezidenta výzkumu v Gartneru byl loňský rok velice náročný a CIO se museli potýkat nejen se škrty v rozpočtech, ale zároveň se zvýšenou poptávkou po službách, u kterých však bylo nutné omezit zdroje.  Letošní rok je podle McDonalda přechodem mezi recesí a zotavením ekonomiky, přičemž rozpočty organizací se ze strategie snižování dostanou do fáze růstu s cílem zvyšovat produktivitu.

Většina CIO v roce 2010 očekává přerod informačních technologií z postraní, podpůrné funkce na strategicky významnou funkci pro podporu inovací a také konkurenční výhodu. Tato změna se sice očekává již léta, nicméně ekonomické, strategické a technologické změny v poslední době tento krok učinili podle oslovených CIO snáze proveditelným. S technologiemi jako je virtualizace, cloud computing a web 2.0 (např. sociální sítě) se kvalitní IT oddělení stává stále významnějším strategickým prvkem.

V regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika), kde se výzkumu účastnilo na 534 organizací, se rozpočty na oddělení informačních technologií sníží vůči předchozímu roku o 1,9 %, přičemž největší pokles, 3,22 %, nastane ve Velké Británii. „Přestože pouze čtvrtina evropských CIO očekává snížení svých rozpočtů, vážený průměr  poklesu o 1,9 % odráží očekávané ekonomické změny v Evropě,“ vyjádřil se k této situaci Dave Aron z firmy Gartner.

MIF22

Obchodní a technologické priority pro rok 2010

Díky průzkumu mezi CIO mohl Gartner stanovit jak obchodní, tak technologické priority firem pro rok 2010. Na první místo mezi byznys prioritami se dostalo zlepšení podnikových procesů, druhé místo patří redukci firemních nákladů a první trojku podle Gartnera uzavírá zlepšení využití informací a analýz. Z technologického hlediska se pro rok 2010 stala nejdůležitějším prvkem virtualizace serverů. Druhé místo zaujímá řešení Cloud computingu a třetí, Web 2.0 (tedy zejména sociální sítě). Technologické priority CIO pro rok 2010 jsou výrazně odlišné od let předchozích, protože Business Inteligence, která v posledních pěti letech zaujímala první místo, se propadla pro letošní rok až na místo páté.

Zdroj: Gartner (leden, 2010)

Čtěte dále

IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Mallpay se mění na Skip Pay, novinkou je platba na třetiny
Mallpay se mění na Skip Pay, novinkou je platba na třetiny
IDC: Globální poptávka po monitorech je relativně stabilní
IDC: Globální poptávka po monitorech je relativně stabilní
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Využijte personalizovaný zákaznický servis a získejte oddané zákazníky, kteří na vás jen tak nezapomenou
Využijte personalizovaný zákaznický servis a získejte oddané zákazníky, kteří na vás jen tak nezapomenou
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu