Hlavní navigace

Gartner: Globální tržby z čipů letos klesnou dvouciferně

4. 5. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: iakovlev @ Fotolia.com
Vloni se tržby vyšplhaly na necelých 600 miliard dolarů, letos by se měly propadnout o více než desetinu. V příštím roce by ale mělo dojít k rapidnímu obratu.

Společnost Gartner ve své analýze nevěští úspěšný rok pro trh procesorů. Podle analytiků by tržby v roce 2023 měly klesnout o celých 11,2 % na 521 miliard dolarů. Ještě v roce 2022 se dokázaly udržet na hladině z předchozího roku, krátkodobý výhled je ale nevalný.

Slabá poptávka po elektronice na koncových trzích se přenáší ze spotřebitelů na podniky, což vytváří nejisté investiční prostředí,“ vysvětluje Richard Gordon z Gartneru s tím, že nadměrná nabídka zvyšuje zásoby a snižuje ceny.

Gartner uvádí, že právě tyto faktory vytváří výrazný tlak na trh pamětí. Analytici odhadují, že hodnota trhu s paměťmi se v roce 2023 vyšplhá na 92,3 miliardy dolarů, což představuje pokles o 35,5 %. V roce 2024 se však očekává jeho oživení s rapidním nárůstem o 70 %.

Přijde skokové oživení

Trh s paměťmi DRAM bude podle odborníků po většinu letošního roku svědkem výrazného převisu nabídky nad poptávkou v důsledku slabé poptávky po koncových zařízeních a vysoké úrovně zásob, a to navzdory rovnoměrné výrobě bitů ze strany dodavatelů pamětí DRAM.

Analytici z Gartneru předpokládají, že tržby z prodeje DRAM v roce 2023 klesnou o 39,4 % a dosáhnou celkové výše 47,6 miliardy dolarů. V roce 2024 pak trh přejde do stavu nedostatečné nabídky a tržby z DRAM se skokově zvýší o 86,8 %, protože se obnoví cenová politika.

Gartner dále očekává, že v následujících šesti měsících bude dynamika trhu s paměťmi NAND podobná jako na trhu s paměťmi DRAM. Slabá poptávka a značné zásoby dodavatelů vytvoří převis nabídky nad poptávkou, což povede k výraznému poklesu cen.

V důsledku toho se předpokládá, že tržby z prodeje pamětí NAND v roce 2023 klesnou o 32,9 % na 38,9 miliardy dolarů. V roce 2024 se nicméně předpokládá nárůst tržeb z pamětí NAND o 60,7 % v důsledku hlubokého nedostatku nabídky.

Otázka národní bezpečnosti

Čipový průmysl bude v nadcházejícím desetiletí čelit řadě dlouhodobých výzev,“ prognózuje Gordon. „Období, kdy se na trhu objevovaly velké objemy ve vysokých hodnotách, jsou hudbou minulosti, zejména na trzích PC, tabletů a chytrých telefonů, kde chybí technologické inovace,“ upřesňuje.

Dalšími zásadními faktory jsou podle něj dopady pandemie covidu-19 a obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou, které urychlily trend deglobalizace a vzestup technonacionalismu.

Čipy jsou dnes vnímány jako otázka národní bezpečnosti,“ vysvětluje Gordon. „Vlády po celém světě se snaží vybudovat soběstačnost v dodavatelském řetězci procesorů a elektroniky. To vede k podněcování onshoringových iniciativ po celém světě,“ dodává.

Roztříštěná poptávka

Gartner dále upozorňuje, že trh s čipy pro PC, tablety a chytré telefony stagnuje. V roce 2023 budou tyto trhy dohromady představovat 31 % tržeb z čipů v celkové hodnotě 167,6 miliardy dolarů. „Tyto velkoobjemové trhy se nasytily a přesunuly se do role doplňkových trhů bez přesvědčivých technologických inovací,“ podotýká Gordon.

Pozitivně růst budou naopak automobilové, průmyslové, vojenské/civilní letecké čipové trhy. Například trh s čipy pro automobilový průmysl by měl podle prognózy vzrůst o 13,8 % a v roce 2023 dosáhnout hodnoty 76,9 miliardy dolarů.

V budoucnu navíc bude podle analytiků existovat mnoho dalších, ale menších koncových trhů. Koncové trhy budou více roztříštěné, přičemž prostory pro růst se budou objevovat ve více různých odvětví v automobilovém, průmyslovém, IoT a vojenském/kosmickém sektoru.

Cloud23

Poptávka na koncovém trhu bude spíše než na výdajích spotřebitelů více záviset na kapitálových výdajích podniků. Dodavatelské řetězce budou složitější a k uspokojení různých požadavků koncového trhu budou zapotřebí různé typy kapacit,“ uzavírá Gordon.

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

IDC: Globální trh chytrých telefonů se letos ještě nevzpamatuje
IDC: Globální trh chytrých telefonů se letos ještě nevzpamatuje
Cisco chce koupit Armorblox a jeho AI technologie
Cisco chce koupit Armorblox a jeho AI technologie
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh tiskových zařízení vstoupil do nového roku mírným růstem
IDC: Globální trh tiskových zařízení vstoupil do nového roku mírným růstem
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu