Hlavní navigace

Gartner: Třetina největších hráčů v dodavatelských řetězcích se stahuje z Číny

8. 7. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: NicoElNino @ fotolia.com
Třetina dotázaných uvedla, že přesunula své aktivity mimo Čínu nebo tak plánuje učinit do tří let. Hlavními důvody hledání alternativ jsou rostoucí náklady kvůli clům a snaha o vyšší odolnost proti výpadkům.

Průzkum, který uskutečnila společnost Gartner mezi 260 lídry z oblasti dodavatelských řetězců během února a března 2020, ukázal, že 33 % přesunulo své sourcingové a výrobní aktivity mimo Čínu, nebo tak plánuje učinit během příštích dvou až tří let.

Podle průzkumu je jedním z otřesů, které dopadly na globální dodavatelské řetězce, stále probíhající pandemie koronaviru. Řetězce však podle analytiků zaznamenaly otřesy již dlouho před nástupem onemocnění covid-19.

Již v letech 2018 a 2019 upozornila obchodní válka mezi USA a Čínou lídry dodavatelských řetězců na slabiny jejich globalizované dodavatelské sítě a vedla k pochybám o vhodnosti výrazně outsourcovaných, koncentrovaných a provázaných sítí,“ říká Kamala Ramanová z Gartneru.

Výsledkem je podle ní nové zaměření na odolnost dodavatelských řetězců a úvahy o výrazněji regionálně uspořádané výrobě. Je to ale změna, která něco stojí.

Primárním důvodem pro přesun jsou cla a tarify

Gartner dále uvádí, že přestože Čína byla desítky let destinací pro kvalitní a levnou výrobu, výzkum ukázal, že rozdíl mezi počtem firem, které plánovaly v Číně výrobu rozšiřovat, a těmi, jež chtěly výrobu převést jinam, se v roce 2019 zmenšil na minimum – zejména kvůli celním tarifům.

Zjistili jsme, že cla zavedená americkou a čínskou vládou během několika posledních let zvýšila náklady v dodavatelských řetězcích o více než 10 % u 40 % organizací. A u čtvrtiny respondentů bylo navýšení nákladů ještě vyšší,“ vysvětluje Ramanová.

Populárními destinacemi jsou podle Ramanaové Vietnam, Indie a Mexiko. „Je tu ale i druhý hlavní důvod, proč přesunout obchodní aktivity mimo Čínu – snaha učinit dodavatelské sítě odolnějšími,“ upozorňuje.

Hledání rovnováhy mezi efektivitou a odolností

Zhruba pětina (21 %) respondentů v průzkumu uvádí, že dnes mají vysoce odolnou dodavatelskou síť – tedy že mají dostatečný vhled a jsou schopní rychle měnit dodavatele, výrobce či distribuční kanály.

Celých 55 % ale očekává, že vysoce odolnou síť bude mít během příštích dvou až tří let coby reakci na otřesy, jako byly brexit, celní válka či pandemie koronaviru. Téměř tři pětiny (58 %) respondentů však uznává, že odolnější síť znamená vyšší strukturální náklady.

Při hledání rovnováhy musejí lídři odpovědní za dodavatelské řetězce použít metody řízení rizik pro správné zhodnocení ochoty svého podniku rizika podstoupit a rozhodnout se, jak je kvantifikovat ve srovnání s jinými cíli, jako jsou nízké náklady,“ říká Ramanová.

Blíže zákazníkovi

Čtvrtina respondentů uvádí, že již uskutečnila regionalizaci či lokalizaci výroby, tak aby ji posunula blíže k místu poptávky. Gartner dodává, že přestože regionální dodavatelské řetězce mohou být dražší, umožňují zároveň omezit prodlevy a případné výpadky.

Cloud23

Mnoho podniků na Západě bude muset zvážit nové druhy automatizace ve výrobních provozech, aby bylo možné snížit cenu regionální či domácí výroby. Některé firmy mohou zvolit kompromis – například výrobu dílů v Asii a finální montáž blíže zákazníkovi,“ uzavírá Ramanová.

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?