Hlavní navigace

Gartner zveřejnil žebříček 25 firem s nejlepšími dodavatelskými řetězci

31. 5. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: j-mel @ fotolia.com
Na nejvyšší stupínek potřetí za sebou vystoupalo Cisco, poprvé se mezi 25 nejlepšími umístil i Microsoft.

Společnost Gartner publikovala výsledky svého každoročního žebříčku Global Supply Chain 25, ve kterém se zaměřuje na přední dodavatelské řetězce a vyzdvihuje jejich osvědčené postupy.

Devatenáct společností letos dosáhlo nejvyššího možného skóre v oblasti životního prostředí, sociálních věcí a řízení, což dokazuje, že tyto iniciativy jsou pro dodavatelské řetězce čím dál důležitější,“ uvedl Mike Griswold z Gartneru.

Potřetí v řadě se na vrcholu žebříčku umístilo Cisco Systems, následované společnostmi Schneider Electric, Colgate-Palmolive, Johnson & Johnson a PepsiCo. Poprvé se do top 25 dostaly i společnosti Microsoft, Siemens či AstraZeneca.

Gartner v roce 2015 zavedl kategorii Masters, jejíž členové musí v posledních deseti letech minimálně sedmkrát skončit mezi nejlepšími pěti. Do elitní kategorie aktuálně patří společnosti Amazon, Apple, P&G, McDonald’s a Unilever.

Společně pro udržitelnost

Analytická společnost na příkladu výše uvedených firem sestavila přehled čtyř makro trendů, které v dodavatelských řetězcích v uplynulém roce rezonovaly. Prvním trendem je zaměření šéfů dodavatelských řetězců (CSCO) na nové obchodní modely s ohledem na udržitelnost.

Gartner uvádí, že aby CSCO splnili své nové povinnosti, dívají se i za hranice své vlastní společnosti a snaží se vytvořit ekosystémy založené na spolupráci, které obstojí při řešení problémů většího rozsahu.

Například mnoho společností se spotřebním zbožím v žebříčku spojuje své síly prostřednictvím fóra Conusmer Goods Forum, kde dávají dohromady agendu pro vývoj nových technologií recyklace plastů,“ popisuje Griswold.

Flexibilní investování do projektů

Přední dodavatelské řetězce dále v uplynulém roce měnily své rozhodovací procesy a financování tak, aby dokázaly obratněji čelit probíhajícím výpadkům. Někteří k řešení krátkodobých výzev nasadili dočasné transformační týmy.

Tato schopnost rychle reagovat je podle Gartneru poháněna adaptivními technikami financování založenými na modelech rizikového kapitálu. Takové modely umožňují flexibilní navyšování rozpočtů na transformaci tam, kde se pilotní projekty osvědčí.

Společnosti v top 25 zároveň dělají pokroky v rámci širší agendy udržitelnosti. Příkladem jsou například Microsoft či Unilever, kteří zavádějí formální programy pro sledování redukčních projektů a kvantifikaci výsledných snížení v průběhu času.

Prodávat i pečovat

Gartner dále uvádí, že v high-tech průmyslu získávají na oblibě modely cirkulární ekonomiky. Společnosti jako Cisco, Lenovo a HP přetvářejí své širší obchodní modely od prodeje samostatných součástí na modely založené na službách zahrnující sběr, recyklaci a likvidaci produktů s ukončenou životností.

CCOS mají podle analytiků také za úkol vyvažovat dlouhodobé investice do automatizace s investicemi do technologií, které snižují kognitivní zátěž zaměstnanců. I proto se ve větší míře zaměřují na podporu oblastí, kde lidé podávají lepší výkony než stroje.

Lídři podle Griswolda v rámci příprav zaměstnanců na budoucnost upřednostňují programy trénující digitální gramotnost a zručnost. Takové vzdělávací programy podle něj umožňují zaměstnancům využívat analytiku řízenou daty, aby mohli dělat informovanější rozhodnutí.

top100

Tabulka – Žebříček Global Supply Chain Top 25 za rok 2022

Umístění

Společnost

Složené skóre

1.

Cisco Systems

6,71

2.

Schneider Electric

6,03

3.

Colgate-Palmolive

5,76

4.

Johnson & Johnson

5,62

5.

PepsiCo

5,03

6.

Pfizer

4,86

7.

Intel

4,72

8.

Nestlé

4,70

9.

Lenovo

4,60

10.

Microsoft

4,58

11.

L'Oréal

4,45

12.

The Coca-Cola Company

4,36

13.

Nike

4,31

14.

Walmart

4,12

15.

HP Inc.

3,99

16.

Diageo

3,95

17.

Dell Technologies

3,94

18.

Inditex

3,93

19.

BMW

3,76

20.

AbbVie

3,66

21.

Siemens

3,42

22.

AstraZeneca

3,40

23.

General Mills

3,31

24.

British American Tobacco

3,23

25.

Alibaba 

3,15

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
ComSource: Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy dál roste
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
Obrazem: Experti z IT distribuce se sešli na eD Expo v Praze
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Eset: Adware zůstává v Česku úspěšný, cílí také na děti
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
Google končí s Google Glass, sny o AR ještě nevzdává
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení
IDC: Globální trh nositelné elektroniky se letos dočká oživení