Hlavní navigace

Gartner zveřejnil žebříček stovky největších globálních IT hráčů v roce 2016

21. 6. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © eAlisa - Fotolia.com
Svou dominantní pozici na globálním trhu IT a komponentů si udržel Apple, zároveň však vykázal nejhorší meziroční pokles obratu z první pětice. Dobře se nevedlo ani dalším velkým hráčům, výjimku tvořil Google.

Společnost Gartner představila žebříček Gartner Global Top 100: IT obsahující seznam sta největších globálních IT dodavatelů v roce 2016 na základě dosaženého obratu napříč trhy IT a komponent s výjimkou telekomunikačních služeb.

V žebříčku se na první příčce umístila společnost Apple s více než 218 miliardami dolarů obratu v IT, což je přibližně 79 miliard dolarů více, než kolik činil obrat druhého Samsungu. U toho se sčítal obrat celé dodavatelské skupiny.

Zapomeňte na spojené síly, přichází digitalizace

Gartner představil tento seznam vůbec poprvé a nabízí jej jako nástroj pro porovnání konkurenční výkonnosti jednotlivých dodavatelů a ilustraci změn souvisejících s přechodem od tzv. spojených sil (nexus of forces) k digitálnímu byznysu jako hlavnímu faktoru ovlivňujícímu nákupy v oblasti IT.

Gartner uvádí, že tři z pěti největších dodavatelů (Apple, Samsung a Google) vděčí za svou pozici z velké části právě fenoménu spojených sil. Microsoft vyrostl zejména v éře webu a e-byznysu a byl tedy velkou a vlivnou společností již v době spojené síly (sociální sítě, mobilita, cloud a informace) rostly na významu.

IBM, které se umístilo na páté příčce, pak podle Gartneru rostlo a získávalo svou dominantní tržní pozici v nejranějších obdobích IT trhů, jimž dominovaly velké servery, úložiště a konzultační služby.

Tato zařízení a služby budou potřebné i nadále, společně s mobilními telefony a PC. Základem všech aktivit v oblasti digitálního byznysu však bude podle Gartneru cloud. Z hardwaru a konzultačních služeb se stanou komodity a samy o sobě již nebudou pohánět nové projekty a výdaje.

Ještě dodejme, že rok 2016 nebyl pro největší dodavatele úplně příjemný. S výjimkou Googlu, který si meziročně polepšil o více než 15 miliard dolarů, zaznamenala první pětice meziroční pokles obratu. Nejvýraznější byl u Applu, kde šlo o bezmála 17 miliard dolarů, ostatní si pohoršily o jednotky miliardy.

Pozor na sedmero obrů

Otázkou tedy zůstává, jak bude žebříček vypadat v příštích letech. Gartner poukazuje na postupující digitalizaci podniků, která přináší příležitosti pro hlavní „digitální obry“, za něž analytici označují společnosti Google, Apple, Facebook, Amazon, Baidu, Alibaba a Tencent.

Gartner dokonce předpovídá, že v roce 2021 bude pětina veškerých aktivit jednotlivce nějakým způsobem spojena se službami alespoň jedné z těchto sedmi společností. Již nyní se tyto firmy stávají prostředníkem mezi drtivou většinou podniků zaměřených na spotřebitele a jejich zákazníky.

Jedna zásadní oblast však přesto zůstává trochu ležet ladem. Sedmero digitálních obrů se totiž podle Gartneru zaměřuje na spotřebitele a zaměstnance, ale už ne tolik na jejich zaměstnavatele. Oblast B2B tedy podle analytiků skýtá příležitosti pro konkurenci.

MIF22

Tabulka - Pět největších globálních dodavatelů IT a komponentů (miliardy dolarů)

Dodavatel

Obrat

2016

Obrat

2015

Pořadí

2016

Pořadí

2015

Apple

218,1

235,0

1.

1.

Samsung

139,1

142,0

2.

2.

Google

90,1

74,9

3.

5.

Microsoft

85,7

88,1

4.

3.

IBM

77,8

79,6

5.

4.

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
IDC: Konec euforie na celosvětovém trhu nositelné elektroniky
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Obrazem: TD Fest na Císařské louce
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu
Obrazem: Návrat konference eD Forum v brazilském rytmu