Hlavní navigace

GfK: Slovenský trh elektroniky a spotřebičů rostl s jednou překvapivou výjimkou

18. 5. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: .shock - Fotolia.com
Obrat slovenského trhu s technickým spotřebním zbožím se v prvním čtvrtletí 2017 zvýšil meziročně o 2,7 %. Tento ukazatel by byl výrazně lepší, pokud by nedošlo k překvapivému propadu výsledků klíčového segmentu telekomunikací. Ty přitom běžně patří mezi tahouny růstu.

Slovenský trh technického spotřebního zboží vyrostl v prvním kvartálu 2017 o 2,7 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Na růstu se podílely téměř všechny segmenty trhu, překvapivou výjimkou byly telekomunikace. Údaje přinesla pravidelná kvartální studie GfK TEMAX.

Prodej PC rostl, tablety se propadly

Segment IT na Slovensku vykázal v prvním kvartálu meziroční nárůst obratu o 2 % díky pozitivnímu vývoji prodeje ultratenkých notebooků a také rostoucí poptávce po stolních i přenosných herních sestavách.

Současně však trh vykázal pokračující pokles prodeje desktopů a dvouciferný meziroční propad objemu i obratu v segmentu tabletů. V kontextu pokulhávajícího globálního trhu je však 2 % nárůst v kategorii IT i tak velmi dobrou zprávou.

Telekomunikace stáhly celý trh dolů

Klíčový segment telekomunikací se postaral o překvapení, když vykázal znatelný 12,3% meziroční propad, zatímco v předchozím kvartálu táhl celý trh vzhůru. Nebýt telekomunikací, celkový výsledek slovenského trhu by dopadl výrazně lépe.

Studie sice hovoří o rostoucí poptávce po chytrých telefonech s větší úhlopříčkou a podporou LTE připojení, ale to nic nezměnilo na faktu, že se celý trh v prvním kvartálu ocitl v červených číslech. Údaje vycházejí z dat za „open market“.

Kancelářská technika rostla díky inkoustu

O meziroční nárůst obratu v kategorii kancelářské techniky se podle studie postaral především dvouciferný nárůst prodeje inkoustových tiskáren, přičemž současně rostla i jejich průměrná prodejní cena. Poptávka po laserových zařízeních naopak poklesla.

Spotřební elektroniku táhly high-endové TV i audio

Segment spotřební elektroniky vykázal v prvním kvartálu meziroční nárůst obratu o 1,7 %. Postaraly se o to televize, zejména modely s velkými úhlopříčkami, chytrými funkcemi, UHD rozlišením a prohnutými displeji.

Růst však zaznamenala i většina sledovaných audio kategorií, konkrétně sluchátka, reproduktory nebo chytré domácí audio systémy s připojením. Klesala pouze poptávka po tradičních audio systémech nebo domácích kinech.

Foto rostlo díky výměnným objektivům

O 3,8 % růst segmentu fotopřístrojů, který se jinak tradičně pohybuje v červených čísel, se postaral prodej zrcadlovek s full-frame snímačem a kompaktních fotoaparátů s výměnným objektivem. Kompakty s pevným objektivem, které prohrávají souboj s chytrými telefony, naopak znovu vykázaly dvouciferný propad.

Velké domácí spotřebiče rostly napříč spektrem

Třetí největší segment trhu vykázal stabilní růst o 6,1 %. Nejrychleji rostoucí skupinou stále zůstávají sušičky prádla, velký zájem je i o pračky, myčky a vestavěné varné desky. Trh však v prvním kvartálu rostl napříč celým portfoliem, přičemž nejhorším výsledkem byla meziroční stagnace produktů z oblasti chlazení.

Malé domácí spotřebiče skokanem roku

Segment malých domácích spotřebičů vykázal jediná kategorie na slovenském trhu dvouciferný nárůst výsledků, konkrétně o 12,9 %. Nejdynamičtější vývoj vykázaly oblasti zubní hygieny a dámského a pánského holení a epilace. Na opačném konci spektra skončily odšťavňovače, které vykázaly propad o čtvrtinu.

Zdroj: GfK

Čtěte dále

Tech Data rozšiřuje portfolio o širokou škálu značek serverových komponentů
Tech Data rozšiřuje portfolio o širokou škálu značek serverových komponentů
ChannelWorld konečně v novém!
ChannelWorld konečně v novém!
AT Computers má osm specializovaných týmů pro resellery a sbírá ocenění
AT Computers má osm specializovaných týmů pro resellery a sbírá ocenění
Ondřej Havlík je výkonným ředitelem TTC Marconi
Ondřej Havlík je výkonným ředitelem TTC Marconi
Dejte vysvědčení svým výrobcům a distributorům v ChannelWorld Awards 2018
Dejte vysvědčení svým výrobcům a distributorům v ChannelWorld Awards 2018
Arrow Electronics uzavírá smlouvu se společností AvePoint pro region EMEA
Arrow Electronics uzavírá smlouvu se společností AvePoint pro region EMEA