Hlavní navigace

GfK: Xbox 360 ovládl český předvánoční trh s herními konzolemi

19. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Podle výzkumu agentury GfK konzole Xbox 360 byla jasnou jedničkou na českém předvánočním trhu. Kolik kusů konzole dosud Microsoft prodal a jaké má další plány?

Xbox 360 se na předvánočním českém trhu stal jasnou jedničkou mezi stacionárními herními konzolemi. S odvoláním na prosincový výzkum agentury GfK to alespoň tvrdí Microsoft, výrobce konzole.

Podle GfK prodeje konzole Xbox 360 v předvánočním období prý tvořily více než 62,5 % hodnoty celého českého trhu se stacionárními herními konzolemi.

Předvánoční prodej podpořil příchod atraktivních herních titulů v čele s Halo 4, Forza Horizon nebo Kinect Star Wars. Dalším titulem, který by zájem o Xbox 360 mohl opět zvýšit, je očekávané další pokračování herní série Gears of War, které má být vydáno letos v březnu.

Microsoft dosud celosvětově prodal 76 milionů kusů své konzole Xbox 360. Na trhu je od konce roku 2005. Od té doby ji však několikrát modifikoval po hardwarové i softwarové stránce.

Největší inovací ovšem je pohybový senzor Kinect, který přišel na trh v roce 2010. Dosud Microsoft prodal 24 milionů kusů. Kinect je prodáván v edici spolu s konzolí nebo samostatně.

Posloužit by brzy měl i pro komunikaci přes Skype. Dosud Microsoft provozuje komunikační službu Video Kinect propojenou se službou Microsoft Messenger (dříve Windows Live Messenger, původně MSN Messenger), kterou ale letos na jaře Microsoft ruší a uživatele převádí právě právě na Skype. 

Počet uživatelů Xbox Live roste

Ke konci roku 2012 se meziročně zvýšil o 15 % počet uživatelů sítě Xbox Live na více než 46 milionů. O 57 % pak podle Microsoftu meziročně narostlo užívání multimediálních služeb (aplikací) poskytovaných pro uživatele Xbox Live.

Microsoft bohužel nespecifikoval, nakolik za tento nárůst může v České republice a na Slovensku zatím nedostupná služba Xbox Music. Většina obsahových služeb Xbox Live není v České republice ani na Slovensku momentálně dostupná.

Microsoft slibuje další služby

Z novinek z poslední doby se českým a slovenským uživatelům Xbox Live zpřístupnil plnohodnotný webový prohlížeč Internet Explorer, který až do loňského podzimu Xbox 360 postrádal a zaostával tak za konkurencí.

Čeští a slovenští uživatelé se dočkali také aplikace SkyDrive pro přístup k fotkám a videím ve stejnojmenném cloudovém úložišti Microsoftu.  

Microsoft chce více her pro Kinect

Letos Microsoft chce pro uživatele sítě Xbox Live připravit další služby a ještě více se zaměřit na herní tituly podporující ovládání prostřednictvím pohybového senzoru Kinect, na který konkurenční společnosti Sony či Nintendo dosud nenašly plnohodnotnou odpověď. 

Ve zprávě pro média se Microsoft nezmiňuje o nástupnické konzoli, o které se dlouho spekuluje. Očekává se, že by bližší informace mohl poskytnout letos v červenci na herním veletrhu E3, ale to Microsoft nepotvrdil. 

Tabulka: Předpověď celosvětového vývoje trhu herních konzolí  (zdroj: Gartner)

  2012 2013 2014 2015 2016
Produkce konzolí v tis. kusů 33450 41400 47600 51800 47800
Prudkce v mil. dolarů     6 497 9286 10932  11258 9810

Zdroj: Microsoft, ChannelWorld, Gartner

Čtěte dále

Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
IDC: Výdaje na cloudovou infrastrukturu rostou ve většině regionů
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS