Hlavní navigace

IDC: Celosvětové výdaje na IT letos kvůli koronaviru klesnou o 2,7 %

7. 4. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: andranik123 @ fotolia.com
Globální investice do IT sice klesnou o necelá 3 %, celkové výdaje na ICT (tedy včetně telekomunikací) se však zmenší jen o 1,6 %. Vedle operátorů, které krize zasáhne v menší míře, bude situaci zachraňovat i poptávka po cloudu.

Společnost IDC předpovídá, že globální investice do IT v roce 2020 klesnou o 2,7 %. Organizace z celého světa totiž budou muset v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19 krátkodobě snížit výdaje.

Analytici rovněž dodávají, že na základě zkušeností s přechozími ekonomickými recesemi se dá očekávat, že výdaje na hardware, software a IT služby klesnou více než reálné HDP. Některé malé segmenty trhu ovšem posílí.

Podniky, které pandemická opatření v první polovině roku zasáhnou nejsilněji, s největší pravděpodobností odloží některé výdaje a projekty,“ říká Stephen Minton z IDC. „Zároveň očekáváme, že krátkodobé nouzové rozpočty budou sestavovat s nejvyšší opatrností.“

Cloud jako stabilizační faktor

IDC pro letošní rok očekává výrazný pokles výdajů na počítače, tablety, mobilní telefony a periferie – jejich prodej by měl v souhrnu klesnout o 8,8 %. Trh chytrých telefonů měl přitom v roce 2020 díky zařízením podporujícím 5G silně růst.

Investice do serverů, úložišť a síťového hardwaru by podle analytiků měly rovněž klesnout, a to i přes silnou poptávku po cloudových službách. Celkové výdaje na servery a úložiště by pak měly oslabit o 3,3 %, zatímco investice síťového hardwaru klesnou o 1,7 %.

Celkové výdaje na infrastrukturu letos podle IDC vyrostou o 5,3 %, o růst se ovšem postarají výhradně podnikové investice do infrastruktury jako služby (IaaS) a výdaje poskytovatelů cloudových služeb na severy.

Výdaje na hardware bývají při ekonomické nestabilitě osekané jako první,“ vysvětluje Minton. „Momentálně se ale promítá i vliv cloudových služeb, což znamená, že výdaje na IT by mohly být méně volatilní než během poslední ekonomické krize.“

Software bude těžit z práce na dálku

Analytická společnost se dále domnívá, že výdaje na IT služby v roce 2020 klesnou o 2 %, přičemž krize nejhůře zasáhne projektově orientované služby. Výdaje na řízené a podpůrné služby rovněž klesnou, ale mírněji.

Investice do softwaru by podle IDC měly vyrůst o necelá 2 %, především díky investicím do cloudu a pružné poptávce po specifických kategoriích, jež jsou například nedílnou součástí probíhajících podnikových operací.

I v příštím půl roce uvidíme v oblasti růstu jisté ostrůvky růstu,“ naznačuje Minton. „Půjde zejména o řešení zaměřená na práci a spolupráci na dálku. V lepší pozici pro zavádění těchto inovací pak budou ty podniky, jež pokročily dále v digitální transformaci.“

Celkové výdaje na informační a komunikační technologie by tedy letos měly klesnout o 1,6 % na 4,1 bilionu dolarů. Vloni přitom trh investice do ICT vzrostly o 3,5 %. IDC dodává, že telekomunikační sektor by krize měla ovlivnit jen nepatrně.

Tabulka 1 – Srovnání prognóz meziročního vývoje globálního HDP a výdajů na IT v roce 2020

Růst 2020

Lednová prognóza

Únorová prognóza

Březnová prognóza

HDP

2,4 %

2,0 %

-1,7 %

IT investice

5,1 %

4,3 %

-2,7 %

Zdroj: IDC

Tabulka 2 – Prognózovaný vývoj jednotlivých kategorií IT

Kategorie

Meziroč. změna 2019

Meziroč. změna 2020

zařízení

0,9 %

-8,8 %

infrastruktura*

8,8 %

5,3 %

software

10,0 %

1,7 %

IT služby

3,9 %

-2,0 %

výdaje na IT

4,8 %

-2,7 %

* hardware a cloudové služby

Zdroj: IDC

Cloud22

Tabulka 3 – Prognózovaný vývoj výdajů na IT

Segment

Mezroč. změna 2019

Meziroč. změna 2020

Meziroč. změna 2021

výdaje na IT

4,8 %

-2,7 %

4,9 %

výdaje na telco

1,0 %

0,5 %

1,0 %

výdaje na ICT

3,5 %

-1,6 %

3,4 %

Zdroj: IDC

Čtěte dále

VMware: Vývojáři by měli mít i obchodní dovednosti, podniky na ně v inzerátech zapomínají
VMware: Vývojáři by měli mít i obchodní dovednosti, podniky na ně v inzerátech zapomínají
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Gartner: Globální dodávky PC letos klesnou bezmála o desetinu
Gartner: Globální dodávky PC letos klesnou bezmála o desetinu
Heureka: Česká e-commerce se blíží úrovni loňského roku
Heureka: Česká e-commerce se blíží úrovni loňského roku
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu