Hlavní navigace

IDC: Celosvětovému trhu switchů se daří, routerům nikoli

14. 9. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © kubais - Fotolia.com
Poptávka po ethernetových přepínačích ve druhém čtvrtletí vzrostla o více než desetinu, naopak trh routerů skončil mírně v červených číslech. Dobrou zprávou je, že organizace i nadále věnují pozornost investicím do infrastruktury.

Společnost IDC ve své zprávě uvádí, že globální trh ethernetových přepínačů ve druhém kvartálu 2021 vyrostl o 10,8 % na 7,4 miliardy dolarů. Naopak trh routerů pro podniky a MSP meziročně oslabil o 0,5 % na 3,9 miliardy.

Roční růst trhu switchů podle analytiků navazuje na 7,6% růst z prvního čtvrtletí. Za první pololetí se příjmy z ethernetových přepínačů v roce 2020 zvýšily o 9,3 %; ve srovnání s druhým čtvrtletím předpandemického roku 2019 tržby vzrostly o 3,8 %.

Z geografického hlediska vykázal trh přepínačů vesměs povzbudivé výsledky – například tržby v Číně vyrostly o 11,6 %, v Japonsku o 8,3 %. Západoevropský trh si ve sledovaném období polepšil o silných 23,1 %, naopak trh v CEE stagnoval při 0,5% růstu.

Region MEA na druhou stranu zaznamenal zlepšení o 2,6 %, Spojené státy o 6,2 % a Latinská Amerika dokonce o 8,1 %. Naopak kanadský trh ve druhém čtvrtletí 2021 oslabil o 1,0 %.

I školní sítě potřebují upgrade

Globální trh s ethernetovými přepínači vstoupil do nového roku pravou nohou. Došlo totiž ke zlepšení makroekonomických podmínek, a celá řada organizací na celém světě prokázala tváří v tvář pandemické situaci digitální odolnost,“ komentuje Brad Casemore z IDC.

Podniky výrazně investovaly do svých školních sítí, zatímco hyperscale centra a další poskytovatelé cloudových služeb nadále podporují růst zájmu o širokopásmové přepínače pro datová centra,“ upřesňuje.

Celkové dodávky ethernetových přepínačů ve sledovaném období vyrostly o 28,4 %, a to zejména díky sílícímu segmentu zařízení nasazených mimo datacentra – zde tržby vyrostly o 17,7 % a dodávky dokonce o 36,1 %.

Celkem 88,6 % přepínačů dodaných ve sledovaném období bylo nasazených jinde než v datacentrech; tento segment zároveň tvořil 58,5 % všech tržeb. Segment zařízení pro datová centra vyrostl co do tržeb o 2,4 %, ovšem dodávky klesly o 10,6 %.

Vyšší rychlost, větší zájem

Výrazně rostou dodávky i vysokorychlostních switchů, po nichž prahnou zejména hyperškálovatelná centra a poskytovatelé cloudových služeb. Například tržby z 200/400 GbE mezikvartálně vyskočily o 132,5 %.

Zájem o 100 GbE switchích se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 15,4 %, poptávka po 25/50 GbE zařízeních pak vyrostla o mírných 1,3 %. Smíšené výsledky naopak vykázaly přepínače podporující nižší rychlosti.

Například dodávky 10 GbE zařízení, které tvoří téměř čtvrtinu hodnoty trhu, meziročně stouply o 3,1 %, ale tržby klesly o 8,4 %. Na druhou stranu zájem o 1 GbE switche vyrostl o 33,2 % a tržby stouply o 14,4 %.

Routery v CEE stagnovaly

Globální trh routerů pro podniky a poskytovatele služeb ve druhém kvartálu oslabil o již zmiňovaných 0,5 %. Hlavní segment poskytovatelů služeb přitom klesl o 0,8 %, naopak podnikový segment si polepšil o 0,4 %.

Co se týče jednotlivých regionů, tržby v západní Evropě meziročně vyrostly o 3,3 %, naopak náš region střední a východní Evropy ve sledovaném období stagnoval. Ještě lépe než západní Evropa si vedl region MEA, jenž posílil o 4,3 %.

Asijskopacifický region (bez Japonska) naopak pokračuje v silném růstu – ve druhém čtvrtletí 2021 vykázal 15,7% zlepšení. Podnikový segment v USA oslabil o 5,4 %, ale 7,8% růstu druhé kategorie trh celkově posílil o 4,6 %.

Neotřesitelné Cisco

Z hlediska jednotlivých výrobců si hegemon Cisco polepšil o 4,5 % na trhu switchů a o 2,4 % na trhu routerů. Druhé Huawei v první oblasti meziročně vyrostlo o 3,5 %, naopak na poli routerů vykázalo 8,5% pokles.

Výrazné zlepšení na trhu ethernetových switchů si připsala Arista, která si ve druhém čtvrtletí 2021 polepšila o 31,6 %. Tržby rostly i H3C, a to konkrétně o 10,6 % v oblasti přepínačů a dokonce o 32,6 % v oblasti routerů.

Vynikající čtvrtletí na trhu switchů má za sebou HPE, jehož tržby meziročně vystřelily o 46,4 %. Dařilo se i Juniperu, jenž na prvním trhu vyrostl o 23,3 %; na trhu routerů ovšem zaznamenal meziroční pokles o 3,1 %.

Výsledky na trhu switchů byly po celém světě obecně silné, což naznačuje, že většina regionů se nadále zotavuje z pandemie covidu-19, která krátkodobě přinutila organizace snížit výdaje na síťovou infrastrukturu,“ poznamenává Petr Jirovský z IDC.

Růst ve druhém čtvrtletí roku 2021 ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 naznačuje, že trh má mimořádně silné základy, což je pozitivní znamení do budoucna,“ uzavírá.

Graf – Kvartální vývoj podílů největších výrobců switchů

Cloud23

Graf – Kvartální vývoj podílů největších výrobců switchů 2Q21

Zdroj: IDC

Čtěte dále

SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
IDC: Globální trh AR/VR headsetů se propadl, čeká se na novou generaci
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
Qualcomm otáčí kormidlo směrem k inteligentnímu edge computingu
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?